Після ухвалення Закону про ЖКГ ми маємо повне право вимагати звіт у виконавців або управителя про їхню діяльність та витрачання коштів. Але щось пішло не так.
Перш ніж поділитися з нашими читачами своїм баченням ситуації, експерт завважив за потрібне визначитися з термінами.
— Почнемо з того, що у переліку житлово-комунальних послуг, закріпленому Законом України про ЖКП, нічого «комунального» немає, — наголосив Драганов. – Де сьогодні комуни? Тому надалі називатимемо ці послуги просто «будинковими».
На думку експерта, основна проблема сфери ЖКГ в Україні полягає в тому, що на сьогоднішній день у країні немає ринку будинкових послуг.
Відповідно до закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», в Україні існують дві форми управління багатоквартирними будинками. І вибір залежить від самих мешканців. За їхнім рішенням всі функції управління багатоквартирним будинком або його частиною можуть бути передані об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) або управителю. Завдання управителя – утримання будинку, забезпечення функціонування внутрішньобудинкових інженерних мереж, укладання договорів на надання будинкових послуг, у тому числі на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання з оператором газорозподільної системи. Все це включається у вартість обслуговування багатоквартирного будинку. До того ж доведеться оплачувати послуги з менеджменту управління. А для отримання всього комплексу послуг мешканці мають укласти з управителем відповідний договір. Хоча насправді виходить, що укласти договір із кожним співвласником, та ще й у багатоповерхівці, практично нереально. Тому в Одесі немає жодного управителя у розумінні законодавства, вважає Станіслав Драганов. Співвласники часто не лише про конкурсну основу не знають, але навіть не підозрюють, що їхній будинок опинився під керівництвом якоїсь «керівної компанії».
Раніше ми розповідали про абонплату та нові тарифи на опалення: до чого готуватися одеситам?
Раніше ми розповідали про те, як зміняться тарифи на комунальні послуги у 2022 році.
А ось конкуренція на ринку послуг керування та обслуговування в Україні невелика. Тому нерідко будинками, як і раніше, керують старі ЖКСи. В Одесі, наприклад, житловий фонд складає 9070 багатоквартирних будинків. ОСББ створено лише у 15% від їхньої загальної кількості — на сьогоднішній день лише 1371. А 85% будівель перебувають під керівництвом комунальних сервісів. За договором із керуючими компаніями працюють близько 700 багатоквартирних будинків. А от у скількох із них ОСББ, а які працюють по-старому (і без ОСББ, і без договорів на управління), статистика замовчує. Тарифи кожної керуючої компанії також відрізняються. Так, у найбільшій одеській керуючій компанії «Суворовський» середній тариф становить 4,03 гривні за квадратний метр, у «Ренесансу» — 5,4 гривні, у «Нашому домі» — 14,6 гривні за квадрат, у «Комфорт Сервіс» 6 гривень за квадратний метр. Середня ціна по одеських керуючих компаніях — 7,5 гривні за квадратний метр. В ОСББ мінімальний тариф – 3,81 гривні за квадратний метр («Садова, 16»), максимальний – 27,85 гривні за квадрат («Білий дім»). Отже, середня ціна за будинкові послуги в об’єднаннях співвласників становить 14,16 гривні за квадратний метр.
А ось у розвинених країнах монополізація на ринку послуг заборонена. І постачальники, і укпуючі компанії працюють в умовах жорсткої конкуренції.
Сьогодні реальність така, вважає Драганов, що у співвласників не завжди вистачає власних знань та сил на керування будинком. У такому випадку можна розглянути варіанти укладання договору з керуючою компанією. А почати варто з основи:
Втім, переконаний експерт, без повної інвентаризації житлового фонду всі реформи є умовними, оскільки не спираються на реальний стан будинків. Починати треба з точної статистики кількості ОСББ, управителів із договорами, компаній, які надають послуги обслуговування (не управління). Ліквідувати всі ЖКСи і позакривати «дірки» з відповідальністю за прибудинкову територію. А головне — запустити конкурентний ринок різних керуючих компаній, обслуговуючих організацій, окремих підприємців з надання будинкових послуг. Чим більша кількість незалежних учасників — тим вища конкурентоспроможність. А в результаті — вища якість послуг, якість нашого з вами життя.
Раніше ми розповідали про те, скільки ми платитимемо у 2022 році за тепло, воду та газ.
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More