Статті

Його повісили в Одесі, потім назвали вулицю, а згодом усе скасували: історія одного революціонера

За радянських часів була в Одесі вулиця Лізогуба. Але однієї вулиці тодішній владі здалося замало, і на його честь назвали ще історичний узвіз. Тепер на карті міста цього прізвища не зустріти. Чому так вийшло і ким був Дмитро Лізогуб, читайте у новій публікації «Одеського Життя».

Засуджено та повішено в Одесі

Наразі вулиця Лізогуба носить ім’я Юрія Олеші – відомого одеського письменника, автора знаменитого роману-казки «Три товстуни». А спуску повернули історичну назву – Карантинний. Але ким же був Дмитро Лізогуб, якщо спочатку на його честь з’явилося одразу два топоніми, а потім не залишилося жодного?

Ім’я Дмитра Лізогуба з’явилося серед назв вулиць Одеси 1927 року. Доля його виявилася прив’язаною до Одеси, причому «прив’язаною» і в прямому, і в переносному значенні слова.

Життя Дмитра Лізогуба закінчилося у мотузковій петлі. 6 серпня 1879 року Одеським військово-окружним судом він був визнаний одним з головних керівників російської соціально-революційної партії і засуджений до страти через повішення. Вирок виконано 10 серпня 1879 року в Одесі на Скаковому полі. Похований на одеському Карантинному цвинтарі.

Читайте також: Чому в Одесі вже немає вулиць Володарського та Воровського

Молодий, багатий, освічений

Народився цей революціонер – народник у 1849 році у Чернігівській губернії у багатій поміщицькій родині. Батько його навчався у Женеві, був знавцем мистецтв, музикував, дружив із Тарасом Шевченком. Діму виховував гувернер-француз, потім він навчався у колегіумі Монпельє (Франція). У 1869 році вступив до Петербурзького університету.

Дмитро Лізогуб

І заразився в університеті революційною болячкою. На 4-му курсі вирішив кинути навчання, бо перестав платити за заняття (гроші Лізогуб віддавав на потреби революційних гуртків) і був відрахований. Став організатором та брав участь у роботі багатьох революційних гуртків, їздив для обміну досвідом та налагодження зв’язків до Сербії, Англії, Франції. Їм щільно цікавилася поліція, Лізогуб був і під негласним, і під прямим наглядом.

Ще на тему: Як в Одесі з’явився узвіз, названий на честь серійного вбивці

У 1878 році проживав у Києві та Одесі. Був багатий і готовий був передати свій статок на революційні цілі. Однак, навіть під наглядом поліції, встиг внести до центрального гуртка «всього» близько 50 000 рублів.

Замість заслання – страта

У 1878 році, зважаючи на політичну неблагонадійність, засуджений до висилки з Одеси до Архангельської губернії. Але потім 5 серпня 1878 Лізогуб був заарештований і ув’язнений в Одеській в’язниці.

«Здав» його відвертими свідченнями керуючий його маєтком. Лізогуба звинуватили у зв’язках із державними злочинцями, у наданні на революційні цілі коштів, у намірі підготовки повстання селян та у підготовці терористичних актів. Повісили Дмитра Лізогуба за 2 тижні до його 30-річчя (за т.зв. новому стилю 29 липня це 10 серпня).

Коли до влади прийшли більшовики, особо щодо увічнення пам’яті Лізогуба ніхто у всесоюзному масштабі не поспішав. Без прив’язки до будь-якої його особистої «круглої» дати (1927-й рік 10-річчя жовтневої революції), вулицю найменували лише в Одесі.

Ви також можете дізнатись, чому в Одесі вже немає вулиці Урицького

Та й те, схоже, лише для того, щоб стерти з міської топоніміки назву Левашовська (з 1881 року вулиця так називалася на честь Одеського градоначальника Володимира Левашова). Ніхто не заступився за Лізогуба і в наші роки, коли вулиця названа його ім’ям, перестала бути такою. Ким він був, тоді пам’ятали вже лише лічені на пальцях одесити – краєзнавці та історики.

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Фото: Вікіпедія

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Новини

Виконуючи завдання на Донеччині загинув підполковник з Одеської області

Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More

04-04-2025 в 12:27
  • Новини

Флот Дунаю поповнив новий катер «Лоцман Чеберяков»

На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More

04-04-2025 в 11:31
  • Новини

В Одеській області з’явився «сонячний» генератор, здатний забезпечити резервним живленням до 5 тисяч абонентів

У Подільській громаді презентовано мобільне аварійне джерело живлення - інноваційний комплекс із дизельним генератором, фотоелектричною… Read More

04-04-2025 в 10:33
  • Новини

Війна, день 1136: удар по житлових будинках Харкова забрав життя чотирьох людей

У п'ятницю, 4 квітня 2025 року, розпочалася 1136-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More

04-04-2025 в 09:33
  • Новини

Одеські аграрії планують побудувати завод із виробництва добрив

У Подільському районі Одеської області Одеської області планують побудувати власний завод із виробництва карбамідо-аміачної суміші… Read More

04-04-2025 в 08:38
  • Новини

Сучасну агротехніку отримали заклади освіти на Одещині

Два заклади професійно-технічної освіти Одеської області долучилися до «Програми екстреного відновлення», реалізованої за підтримки Японського… Read More

04-04-2025 в 07:41