Новини Одеси та Одеської області

Як не залишитись без пенсії?

Як не залишитись без пенсії?

В умовах економічної кризи пенсіонерів дедалі частіше лякають так званою верифікацією (перевіркою інформації на достовірність).

Про це йшлося ще на початку року, але наразі ця тема стала як ніколи актуальною – в уряді перейшли від слів до справи. Йдеться про перевірку законності отримання соціальних виплат, зокрема пенсій. Законом передбачена низка випадків, коли пенсію можуть урізати або взагалі скасувати. Щоб хоч якось заощадити бюджетні кошти, триває тотальна перевірка пенсійних виплат – раптом хтось отримує пенсію незаконно чи отримує більше, ніж належить.

Пам’ятку читаємо, а потім підписуємо

Зазвичай під час призначення пенсії потенційний пенсіонер підписує пам’ятку. Так він бере зобов’язання протягом десяти днів повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про обставини, що впливають на зміну розміру пенсії або припинення її виплати. При цьому потрібно надати документ, який підтверджує, зокрема:

  • влаштування на роботу, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичну особу-підприємця. Документ, який підтверджує, що людина, яка отримує пенсію за вислугу років, влаштувалася на посаду, що дає право на пенсію за вислугу років (виплата пенсії припиняється на весь період роботи на цій посаді);
  • продовження навчання на денній формі у загальноосвітніх навчальних закладах, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах дітьми, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника до досягнення ними двадцяти трьох років;
  • отримання, зміна чи позбавлення особливого статусу (що дає певні пільги, декларація про надбавки тощо);
  • зміну місця проживання (реєстрації);
  • виїзд на постійне місце проживання за кордон.

На жаль, цю пам’ятку мало хто читає. Там ще багато чого цікавого не лише на цю тему.

Причини утримань та «скасування» пенсії

Напевно, найпоширеніший приклад, коли пенсію можуть урізати, – це якщо людина офіційно влаштувалася на роботу і не повідомила про це. Пенсії непрацюючих пенсіонерів, як правило, періодично перераховуються через зростання прожиткового мінімуму або мінімальної заробітної плати. Працюючим громадянам таких перерахунків не роблять, поки вони не звільняться.

Уявімо, що людина вважається непрацюючою. Її пенсію двічі на рік автоматично перерахували. Періодично в Пенсійному фонді роблять звірку і, за даними персоніфікованого обліку, рано чи пізно дізнаються, що людина влаштувалася на роботу. Внаслідок цього пенсію перераховують назад, урізають, ще й нараховують переплату за минулий період. Переплачені суми починають щомісяця утримувати, що найчастіше для пенсіонера стає неприємним сюрпризом.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернені пенсіонером добровільно, можуть стягуватися на підставі рішень органів Пенсійного фонду або у судовому порядку. У такому разі із пенсії зазвичай утримується 20% щомісяця до повного погашення суми переплати. Про це йдеться у статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У попередній, 49-й, статті цієї Закону описані випадки, коли виплата пенсії припиняється повністю:

  1. з’ясовується, що пенсія призначена за документами, які містять недостовірні відомості;
  2. на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України;
  3. у разі смерті пенсіонера;
  4. у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль

Ці норми, уточнимо, працюють у стандартних ситуаціях. Щодо неотримання пенсії протягом шести місяців у зв’язку з воєнними діями, про це читайте у матеріалі «Пенсія в окупації: що буде з виплатами?». Тимчасове проживання пенсіонера за кордоном із тієї ж причини також не перешкоджає отриманню пенсії. Тим більше, що в низці країн можна розраховуватися за покупки гривневою банківською карткою.

«Мертві душі» та липові довідки

У першому випадку може бути безліч прикладів. Наприклад, махінації зі стажем чи спеціальним статусом. Людина може надати фальшиву трудову книжку, без якої їй не вистачає стажу для призначення пенсії. Можна незаконно оформити групу інвалідності та отримувати пенсію за інвалідністю. Траплялися випадки, коли надавалися недостовірні довідки, які підтверджували підземний стаж, що дає право на дострокову пенсію. Також достроково можуть піти на пенсію чорнобильці та учасники бойових дій. Якщо з’ясовується, що статус липовий, то пільгову пенсію, звісно, ​​скасовують, а незаконно виплачені суми вимагають повернути. Втім, у таких ситуаціях може дійти і до кримінальної справи.

Другий випадок стає особливо актуальним за умов війни. Якщо людина поїхала на постійне місце проживання за кордон, виплата пенсії в Україні зазвичай припиняється. Перед виїздом можна звернутися до Пенсійного фонду та написати заяву на отримання пенсії за шість місяців наперед. Після цього пенсійна справа закривається. Якщо ж людина якийсь час була відсутня без пояснення причин і не отримувала пенсію, то вона може її потім повернути, але не більше ніж за три минулі роки.

Третій випадок цілком логічний. Але бувають інциденти, коли людина вже померла, а родичі продовжують отримувати пенсію за неї. Можуть скористатися ситуацією і шахраї, які отримують виплати за «мертві душі».

Але недаремно обговорюється і четвертий випадок. Якщо пенсіонер упродовж шести місяців не забирає свої гроші на пошті, то виплата зупиняється до з’ясування обставин. За схожим принципом можуть заблокувати і банківський рахунок, якщо пенсія з картки не знімалася протягом року. Тут відбувається звіряння між банками та органами Пенсійного фонду. Крім того, банківські картки потрібно періодично оновлювати, а без особистої участі пенсіонера тут не обійтися.

***

Так чи інакше, перевірка законності отримання пенсій проводиться регулярно. Але цього разу, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, верифікація буде жорсткішою, ніж раніше. Прогнозується зменшення кількості отримувачів соціальних виплат. Проте є думка, що йдеться меншою мірою про пенсії, оскільки виявити незаконність їхнього призначення досить складно. А ось ще більше урізати субсидії та виплату державної соціальної допомоги – це цілком можливо. Насамперед йдеться про ті виплати, де можна легко перевіряти поточні доходи громадян, які отримують таку допомогу.

Сергій Коробкін

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції