Як боротися з панікою та страхом під час війни

З перших днів російської агресії психіка кожного з нас переживає величезне навантаження. І хоча страх у таких умовах є природною реакцією людини, з нею треба якось упоратися. Нам радять зберігати спокій, але як це зробити, коли за вікном війна?

Інформаційна та психологічна зброя за силою впливу анітрохи не поступається бойовій. Ворогу важливо залякати нас і позбавити волі, щоб ми не могли ні їсти, ні спати, тоді наш стомлений мозок сприйме будь-яку, навіть свідомо неправдиву інформацію. Тому черпайте відомості лише у достовірних джерелах і лише дозовано. Не сидіть у інформаційному полі постійно, дайте відпочинок мозку.

Пийте більше води, тому що при зневодненні тілу складніше впоратися зі стресом. Не голодуйте, їжте потроху, навіть якщо не хочеться, – для опору ворогові вам потрібні сили.

Не шкодуйте за втраченими матеріальними цінностями — їх не повернути, а на психічний та фізичний стан це впливає не найкращим чином. Головне — зберегти життя якомога більшій кількості людей і перемогти, а решта — справа наживна. І не таке переживали.

Не «гуморіть» постійно — всі вірять, що вас не залякати, а надлишок «гормону стресу» кортизолу вашому організму зараз не потрібен.

Частіше кажіть близьким, що ви любите їх, це допоможе їм зберегти сили та впевненість. Як би вам не було тривожно, не зривайтеся на близьких – зараз як ніколи вам треба бути разом. І забудьте, нарешті, вже всі сімейні чвари!

Якщо ви відчуваєте, що руки опускаються і приходить апатія та зневіра, не піддавайтеся – це минеться. Головне дійте – танцюйте, рубайте дрова, тягайте мішки з піском або залізні їжаки, та що завгодно. Фізична активність зараз є дуже важливою. А спів, до речі, нормалізує дихання та дає вихід емоціям.

Не сумнівайтесь у собі — ви сильніші, ніж думаєте. Чесно. Ця впевненість не дасть жодного шансу вашому страху.

За перших ознак тривоги намагайтеся нормалізувати дихання – вдих і довгий видих. Коли ми повільно видихаємо, ми підвищуємо рівень вуглекислого газу та знижуємо рівень кисню, що допомагає заспокоїтися та привести серцебиття до норми. При цьому можна повільно рахувати – це займе мозок і допоможе переколючитися. У стані раптового страху може допомогти також умивання холодною водою.

Втрачаєте зв’язок із реальністю, тоді швидко знайдіть навколо себе три предмети, наприклад, синього кольору, назвіть три види кольорів або згадайте, який зараз рік. Добре у такому стані діють різкі запахи чи звуки. Таким чином ми повертаємо себе у «тут і зараз».

Чим страх відрізняється від панічної атаки?

Боятися під час війни це нормально, але при цьому потрібно відрізняти страх від панічного розладу. Під час війни ми боїмося реальної загрози і страх мобілізує наше тіло, щоб ми могли ефективно діяти. Під час панічних атак ми боїмося самого почуття страху, який виникає без об’єктивних причин.

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22