Історія

Одеські історії: як міська бібліотека Одеси на початку ХХ століття відсвяткувала новосілля

19 лютого 1907 року Одеська публічна бібліотека відчинила для перших відвідувачів двері нової будівлі.

У вересні 1829 року, за зверненням графа Воронцова, імператор Микола I видав указ, який дозволив заснувати в Одесі міську публічну бібліотеку. Завдяки сприянню громадських діячів, учених та політиків, вона стала першою в Україні та другою у Російській імперії після імператорської у Санкт-Петербурзі.

Перед відкриттям бібліотеки у місті спалахнула епідемія чуми, тож урочисту подію довелося відкласти до весни 1830 року. На момент відкриття фонд бібліотеки налічував понад п’ять тисяч книг. Зібрання постійно збільшувалися, наприклад, граф Воронцов подарував бібліотеці «зібрання дорогих за рідкістю творів» — 600 томів французьких класиків у розкішному виданні Фірмена Дідо. Прикладові губернатора наслідували чимало багатих одеситів, і бібліотечний фонд поповнювався новими книгами.

Невдовзі будівля, в якій була бібліотека, стала для неї затісною, і їй довелося кілька разів міняти адреси. Спочатку вона була на Грецькій вулиці, 1883 року переїхала до будівлі, де зараз розташований Одеський археологічний музей, а 1903 року для бібліотеки відвели нову ділянку — на вулиці Херсонській. Бібліотечна споруда будувалася кілька років, а керував роботами відомий архітектор Федір Нестурх. І нарешті 1907 року бібліотека ще раз відсвяткувала новосілля.

Дуже багато чим міська публічна бібліотека завдячувала графу Михайлу Толстому, який 22 роки обіймав посаду її піклувальника. Він пожертвував десятки тисяч томів до її фондів, допомагав грошима. 1909 року Толстой отримав звання почесного громадянина Одеси. А в 1919 році граф передав бібліотеці “в повну власність всі зібрання книг”, що належали його сім’ї.

Джерела: grad.ua, Вікіпедія


Одеські історії: «сухі ворота» знаменитого голкіпера Віктора Близинського

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

Погода в Одесі 8 вересня: ще літня чи вже осіння?

За прогнозом Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 8 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Чи відключатимуть світло в Одесі 8 вересня

Як повідомляють у компанії НЕК «Укренерго», завтра, у неділю, 8 вересня 2024 року, стабілізаційні відключення… Читати далі

2024-09-07
  • Статті

Українська «колонія» в Америці: як наші земляки заселяли Канаду

1891 рік, 7 вересня... Пасажирське судно «Орегон» пришвартувалося до причалу канадського порту Квебек. Серед багатьох… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Мовчазні жертви війни: на узбережжі Нацпарку «Тузловські лимани» винесло мертвих дельфінів

На узбережжі Національного природного парку «Тузловські лимани» на Одещині море винесло мертвих дельфінів. Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На Одещині фермер перекрив річку

Мешканець Одеської області вирушив на лаву підсудних за те, що перекрив річку греблею, щоб поливати… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На площу Толбухіна повернулися трамваї

З сьогоднішнього дня, суботи, 7 вересня 2024 року, в Одесі відновлено рух трамваїв площею Толбухіна,… Читати далі

2024-09-07