Історія

Архітектурні таємниці Одеси: чим унікальний особняк Михайла Толстого – Будинок вчених

Одна з найкрасивіших будівель в Одесі – особняк графа Михайла Толстого, який ми знаємо як Будинок вчених. Це єдиний дворянський особняк у місті, який до наших днів зберіг стиль та більшу частину внутрішнього оздоблення.

Одночасно з будівництвом Сабанеєвого мосту поряд розпочалося будівництво будинку для гвардії штабс-ротмістра поміщика Миколи Хорвата. Вважається, що архітектором, котрий побудував для нього цей особняк, був Георгій Торічеллі.

У 1850-і роки будинок значно перебудували, і авторами проекту були архітектори Луї Оттон та Іван Даллаква. Задумані переробки стосувалися переважно інтер’єрів — їх планувалося зробити розкішнішими, відповідними до духу часу. У цей час з’явилися ковані ганок і огорожа. Незабаром Хорвати продали будинок грецькому генеральному консулу Павлу Цицинні, а до останнього власника графа Михайла Толстого особняк перейшов у 1871 році.

Пристрасний колекціонер живопису Толстой вирішив звести поряд з особняком окрему будівлю художньої галереї. Для цього він запросив відомих австрійських архітекторів Фердинанда Фельнера та Германа Гельмера. До речі, саме Толстой рекомендував їх для участі у конкурсі на будівництво оперного театру в Одесі.

Будівельні роботи картинної галереї велися також за участю архітектора Шеврембрандта. Як матеріал для обробки фасаду він використав пресований бетон, а декоративні деталі були замовлені відомому скульптору Луїджі Іоріні.

Що стосується внутрішніх приміщень самого особняка, то їхнє оздоблення вражає розкішшю. Наприклад, стіни Шовкової вітальні були оббиті тканиною, яку спеціально добирали за кольором перев’язі ордена Святослава, яким був нагороджений Михайло Толстой. Має свою «архітектурну» історію і Мармурова вітальня: вона оброблена унікальним каменем, який нібито на замовлення та за фінансової підтримки графа винайшов геніальний одеський майстер-муляр.

Джерела: all.archodessa.com, otdyhaem.com.ua


Архітектурні таємниці Одеси: як будували одеську Лютеранську церкву – Кірху

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21