Історія

Архітектурні таємниці Одеси: чим унікальний особняк Михайла Толстого – Будинок вчених

Одна з найкрасивіших будівель в Одесі – особняк графа Михайла Толстого, який ми знаємо як Будинок вчених. Це єдиний дворянський особняк у місті, який до наших днів зберіг стиль та більшу частину внутрішнього оздоблення.

Одночасно з будівництвом Сабанеєвого мосту поряд розпочалося будівництво будинку для гвардії штабс-ротмістра поміщика Миколи Хорвата. Вважається, що архітектором, котрий побудував для нього цей особняк, був Георгій Торічеллі.

У 1850-і роки будинок значно перебудували, і авторами проекту були архітектори Луї Оттон та Іван Даллаква. Задумані переробки стосувалися переважно інтер’єрів — їх планувалося зробити розкішнішими, відповідними до духу часу. У цей час з’явилися ковані ганок і огорожа. Незабаром Хорвати продали будинок грецькому генеральному консулу Павлу Цицинні, а до останнього власника графа Михайла Толстого особняк перейшов у 1871 році.

Пристрасний колекціонер живопису Толстой вирішив звести поряд з особняком окрему будівлю художньої галереї. Для цього він запросив відомих австрійських архітекторів Фердинанда Фельнера та Германа Гельмера. До речі, саме Толстой рекомендував їх для участі у конкурсі на будівництво оперного театру в Одесі.

Будівельні роботи картинної галереї велися також за участю архітектора Шеврембрандта. Як матеріал для обробки фасаду він використав пресований бетон, а декоративні деталі були замовлені відомому скульптору Луїджі Іоріні.

Що стосується внутрішніх приміщень самого особняка, то їхнє оздоблення вражає розкішшю. Наприклад, стіни Шовкової вітальні були оббиті тканиною, яку спеціально добирали за кольором перев’язі ордена Святослава, яким був нагороджений Михайло Толстой. Має свою «архітектурну» історію і Мармурова вітальня: вона оброблена унікальним каменем, який нібито на замовлення та за фінансової підтримки графа винайшов геніальний одеський майстер-муляр.

Джерела: all.archodessa.com, otdyhaem.com.ua


Архітектурні таємниці Одеси: як будували одеську Лютеранську церкву – Кірху

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Одеський шпиталь для ветеранів реконструюватиме компанія, яку вже ловили на махінаціях

ТОВ «Консалтинг-Буд» стане виконавцем реконструкції частини будівлі Одеського шпиталю для ветеранів на Фонтанській дорозі. Вартість… Read More

05-07-2025 в 08:32
  • Новини

Ветеранів з Одеси звільнили від податків на житлову нерухомість: подробиці

Одеська міськрада ухвалила рішення, що звільняє учасників бойових дій і родини загиблих захисників від сплати… Read More

05-07-2025 в 07:33
  • Positive News

Одеський гумор: базарні голуби та яйця від котів

Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More

05-07-2025 в 06:11
  • Новини

Тихий космос: прогноз магнітних бур на 5 липня

У суботу, 5 липня 2025 року, істотних магнітних бур на Землі не очікується. День обіцяє… Read More

05-07-2025 в 05:43
  • Новини партнерів

Де замовити смачну піцу в Одесі: огляд кращих доставок міста

Піца давно стала не просто улюбленою стравою мільйонів, а справжнім символом затишку, відпочинку та смачного… Read More

04-07-2025 в 23:52
  • Новини партнерів

Як підвищити ціну на свої послуги лешмейкера і не втратити клієнтів?

Правильне підвищення цін залучає платоспроможних клієнтів та підвищує прибутковість бізнесу. Головне — діяти стратегічно. Read More

04-07-2025 в 23:01