Новини Одеси та Одеської області

Архітектурні таємниці Одеси: чим унікальний особняк Михайла Толстого – Будинок вчених

Архітектурні таємниці Одеси: чим унікальний особняк Михайла Толстого – Будинок вчених

Одна з найкрасивіших будівель в Одесі – особняк графа Михайла Толстого, який ми знаємо як Будинок вчених. Це єдиний дворянський особняк у місті, який до наших днів зберіг стиль та більшу частину внутрішнього оздоблення.

Одночасно з будівництвом Сабанеєвого мосту поряд розпочалося будівництво будинку для гвардії штабс-ротмістра поміщика Миколи Хорвата. Вважається, що архітектором, котрий побудував для нього цей особняк, був Георгій Торічеллі.

У 1850-і роки будинок значно перебудували, і авторами проекту були архітектори Луї Оттон та Іван Даллаква. Задумані переробки стосувалися переважно інтер’єрів — їх планувалося зробити розкішнішими, відповідними до духу часу. У цей час з’явилися ковані ганок і огорожа. Незабаром Хорвати продали будинок грецькому генеральному консулу Павлу Цицинні, а до останнього власника графа Михайла Толстого особняк перейшов у 1871 році.

Пристрасний колекціонер живопису Толстой вирішив звести поряд з особняком окрему будівлю художньої галереї. Для цього він запросив відомих австрійських архітекторів Фердинанда Фельнера та Германа Гельмера. До речі, саме Толстой рекомендував їх для участі у конкурсі на будівництво оперного театру в Одесі.

дом ученых

Будівельні роботи картинної галереї велися також за участю архітектора Шеврембрандта. Як матеріал для обробки фасаду він використав пресований бетон, а декоративні деталі були замовлені відомому скульптору Луїджі Іоріні.

Що стосується внутрішніх приміщень самого особняка, то їхнє оздоблення вражає розкішшю. Наприклад, стіни Шовкової вітальні були оббиті тканиною, яку спеціально добирали за кольором перев’язі ордена Святослава, яким був нагороджений Михайло Толстой. Має свою «архітектурну» історію і Мармурова вітальня: вона оброблена унікальним каменем, який нібито на замовлення та за фінансової підтримки графа винайшов геніальний одеський майстер-муляр.

Джерела: all.archodessa.com, otdyhaem.com.ua


Архітектурні таємниці Одеси: як будували одеську Лютеранську церкву – Кірху

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції