Якщо у вас під час їди або під час розмови став виникати дискомфорт у роті, змінився смак звичних продуктів або з'явилося відчуття, ніби язик збільшився у розмірах, – не зволікайте зі зверненням до лікаря.
Чому може запалитися язик і якими наслідками це загрожує, пояснила стоматолог-терапевт Наталя Головня.
Глосит – це запальний процес, що розвивається у тканинах язика. Патологія має багато класифікацій. Глосит може бути поверхневим і глибоким, гострим і хронічним, первинним і вторинним, катаральним (протікає з почервонінням, набряком, посиленим слиновиділенням) і десквамативним (зовнішній вигляд язика змінюється внаслідок хвороб травного тракту або порушення обміну речовин). Окремо виділяються також уроджені аномалії розвитку язика: складчастий і ромбовидний глосити, які часто не завдають людині особливих незручностей і не потребують лікування.
Також буває гнійне запалення язика (абсцес або флегмона), при якому потрібне термінове хірургічне втручання.
До основних причин виникнення глоситу відносять ураження слизової язика бактеріями або вірусами, термічні або хімічні опіки ротової порожнини, механічні травми язика (через гострі краї пломб або неправильно дібрані зубні протези), наявність хронічних захворювань внутрішніх органів, стоматиту, алергії.
Факторами ризику для розвитку патології вважаються також шкідливі звички, застосування надто агресивних ополіскувачів для ротової порожнини, вживання деяких ліків. Хронічному перебігу глоситу сприяють тривалий вплив травмуючого фактора, дисбактеріоз, авітаміноз, загальне зниження імунітету.
Іноді причиною захворювання може стати спадкова схильність та вроджені аномалії.
Запитай у лікаря: як впоратися з метеозалежністю?
Прояви глоситу багато в чому залежать від форми захворювання. Наприклад, при гострому перебігу спостерігається запалення язика, зміна структури та кольору його тканин. Тоді як основний симптом хронічного глоситу – утворення на язиці наростів, схожих на папіломи.
До характерних загальних симптомів патології можна віднести набряклість і збільшення об’єму язика, поколювання або печіння при розмові або вживанні їжі, зміна смакових відчуттів, болі різної інтенсивності, почервоніння або синюшність слизової оболонки, неприємний запах з рота, поява на язиці нальоту різного кольору та щільності.
При тяжких та ускладнених формах глоситу погіршується і загальний стан пацієнта. Виражений інфекційно-запальний процес може супроводжуватися слабкістю, підвищенням температури тіла, пульсуючим болем, утрудненням ковтання, порушенням мовлення.
Діагностикою та лікуванням глоситу займається переважно лікар-стоматолог. Зазвичай фахівець може виявити захворювання на основі огляду порожнини рота. Більшість глоситів мають специфічну клінічну картину, що дозволяє лікарю визначити тип патології та навіть причину її виникнення. Але можуть бути потрібні додаткові аналізи та обстеження, консультації інших вузьких фахівців – отоларинголога, гастроентеролога, алерголога.
Терапевтичні заходи при глоситі спрямовані насамперед на усунення його симптомів, а також на лікування основного захворювання, що спровокувало розвиток запального процесу у тканинах язика. Можуть бути призначені імуномодулятори, протизапальні та антибактеріальні препарати, спеціальні аплікації на слизову оболонку рота та лікувальні полоскання. До речі, для цього годяться і народні засоби: крім фурациліну та хлоргексидину, медики схвалюють полоскання рота розчином харчової соди, відварами ромашки, шавлії та календули.
На час лікування пацієнтові доведеться змінити раціон, виключивши з нього надто тверду, гарячу, гостру, кислу та солодку їжу. Рекомендуються протерті супи, слизові каші, пюре. Крім того, хворому треба менше говорити, щоб забезпечити язику спокій.
Для профілактики глоситу потрібно двічі на рік відвідувати стоматолога, вчасно пломбуючи зуби, доглядаючи зубні протези і проводячи професійну гігієну ротової порожнини. У домашніх умовах необхідно двічі на день чистити не тільки зуби, а й язик, а також полоскати рот теплою водою після кожного вживання їжі.
Ірина Лебединець
Щеплення від COVID: як можна комбінувати вакцини від коронавірусу?
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More