З 1 квітня всі рецептурні ліки мають продаватися за Е-рецептом. Одесити в останній березневий день намагаються закупити медикаменти без рецептів. Чиновники ж із Міністерства охорони здоров'я спробували заспокоїти українців.
Ситуація парадоксальна, тому що ліки, заради яких люди стоять у чергах, і зараз рецептурні і повинні відпускатися строго за рецептом, тільки паперовим. Але реальність така, що працівники аптек продають рецептурні медикаменти без рецептів.
Чому українці вирішили, що з введення Е-рецепту ситуація зміниться, і без візиту до лікаря потрібних ліків не отримати, неясно.
Але факт залишається фактом: незважаючи на пізній вечір жителі міста вишикувалися в довгі черги перед торговими точками з медпрепаратами. Як кажуть фармацевти, найбільше купують Німесил (знеболювальне), Кардіомагніл (засіб для профілактики проблем із серцем) та… спирт.
У той же час МОЗ України опублікувало роз’яснення щодо Є-рецептів, щоб заспокоїти людей.
Там сказано, що з квітня рецептурні препарати в аптеці можна отримати не тільки за паперовим, але і за електронним рецептом. Тобто це не обмеження, а, навпаки, розширення можливостей для населення. Принаймні так кажуть чиновники від медицини.
Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Інші ліки, які не вимагають обов’язкового призначення лікарем, можна як і раніше придбати в аптеці без спеціального рецепту.
Чи означає це, що для придбання всіх ліків потрібний рецепт?
Ні, МОЗ не розширює список рецептурних ліків і не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, які і раніше підлягали відпустці за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом.
Які ліки є рецептурними?
Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпустці виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.
Цей список може включати:
Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання.
Також до таких лікарських засобів належать ліки, прийом яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоров’я пацієнта та корекцію плану лікування.
Саме тому призначати їх повинен тільки лікар. Адже тільки медичний працівник може підібрати коректну діючу речовину, дозування та тривалість прийому ліків, які є безпечними та ефективними саме для вас, та запобігати можливим негативним наслідкам.
Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу. Інструкції всіх без винятку лікарських засобів містять вичерпну інформацію про медичне застосування лікарського засобу та його категорію (умови) відпустки.
Знайти інструкцію потрібного препарату ви можете, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.
Для цього необхідно:
Безумовною перевагою е-рецепту є те, що на відміну від паперового рецепту вам не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоб отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити дистанційно.
Повторний електронний рецепт на ліки можна буде отримати дистанційно, якщо ваше лікування тривале, у вас хронічне захворювання або якщо вам потрібно продовжити курс лікування.
Для цього в системі обов’язково повинен бути зафіксований діагноз і перше призначення вашого лікаря. Так призначення ліки завжди будуть доступними у вашому смартфоні.
Саме тому важливо заздалегідь перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, і якщо вони рецептурні – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікаря в квітні для того, щоб зручно і безперешкодно придбати ліки в аптеці.
Читайте також:
Біля фонтану у Міському саду фотографуються. Звична картина. А ще люди фотографують і сам фонтан.… Read More
У 2024 році одеські вчителі почнуть отримувати додаткові муніципальні виплати. Сума підтримки становитиме від 1… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More
Останніми днями спостерігається підвищена геомагнітна активність. Сьогодні, за прогнозом вчених, будуть відчутні потужні магнітні бурі… Read More
З приходом весни все більше одеситів починають замислюватися не лише про оновлення гардеробу, а й… Read More
На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More