Статті

Е-рецепт: мешканці Одеси стоять в чергах перед аптеками, а МОЗ дало роз’яснення

З 1 квітня всі рецептурні ліки мають продаватися за Е-рецептом. Одесити в останній березневий день намагаються закупити медикаменти без рецептів. Чиновники ж із Міністерства охорони здоров'я спробували заспокоїти українців.

Люди штурмують аптеки

Ситуація парадоксальна, тому що ліки, заради яких люди стоять у чергах, і зараз рецептурні і повинні відпускатися строго за рецептом, тільки паперовим. Але реальність така, що працівники аптек продають рецептурні медикаменти без рецептів.

Чому українці вирішили, що з введення Е-рецепту ситуація зміниться, і без візиту до лікаря потрібних ліків не отримати, неясно.

Але факт залишається фактом: незважаючи на пізній вечір жителі міста вишикувалися в довгі черги перед торговими точками з медпрепаратами. Як кажуть фармацевти, найбільше купують Німесил (знеболювальне), Кардіомагніл (засіб для профілактики проблем із серцем) та… спирт.

Роз’яснення МОЗ

У той же час МОЗ України опублікувало роз’яснення щодо Є-рецептів, щоб заспокоїти людей.

Там сказано, що з квітня рецептурні препарати в аптеці можна отримати не тільки за паперовим, але і за електронним рецептом. Тобто це не обмеження, а, навпаки, розширення можливостей для населення. Принаймні так кажуть чиновники від медицини.

Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Інші ліки, які не вимагають обов’язкового призначення лікарем, можна як і раніше придбати в аптеці без спеціального рецепту.

На які ліки потрібен рецепт і чому

Чи означає це, що для придбання всіх ліків потрібний рецепт?

Ні, МОЗ не розширює список рецептурних ліків і не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, які і раніше підлягали відпустці за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом.

Які ліки є рецептурними?

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпустці виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

Цей список може включати:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих захворювань;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджувальні препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання.

Також до таких лікарських засобів належать ліки, прийом яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоров’я пацієнта та корекцію плану лікування.

Саме тому призначати їх повинен тільки лікар. Адже тільки медичний працівник може підібрати коректну діючу речовину, дозування та тривалість прийому ліків, які є безпечними та ефективними саме для вас, та запобігати можливим негативним наслідкам.

Як дізнатися, чи є ліки рецептурними?

Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу. Інструкції всіх без винятку лікарських засобів містять вичерпну інформацію про медичне застосування лікарського засобу та його категорію (умови) відпустки.

Знайти інструкцію потрібного препарату ви можете, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.

Для цього необхідно:

  • У пошуковому рядку ввести назву лікарського засобу або його міжнародну непатентовану назву (іншими словами – діючу речовину).
  • Відкрити реєстраційне посвідчення відповідного лікарського засобу (крайня ліва колонка в таблиці).
  • У профілі лікарського засобу знайти рядок «Умови відпустки».
  • Якщо в інструкції зазначено “За рецептом”, для відпуску такого лікарського засобу в аптеці потрібен рецепт від лікаря.

Що робити, якщо я приймаю рецептурний лікарський препарат на регулярній основі?

Безумовною перевагою е-рецепту є те, що на відміну від паперового рецепту вам не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоб отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити дистанційно.

Повторний електронний рецепт на ліки можна буде отримати дистанційно, якщо ваше лікування тривале, у вас хронічне захворювання або якщо вам потрібно продовжити курс лікування.

Для цього в системі обов’язково повинен бути зафіксований діагноз і перше призначення вашого лікаря. Так призначення ліки завжди будуть доступними у вашому смартфоні.

Саме тому важливо заздалегідь перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, і якщо вони рецептурні – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікаря в квітні для того, щоб зручно і безперешкодно придбати ліки в аптеці.

Читайте також:

 

 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Статті

Вони втратили все і розпочали з нуля: три історії переселенців на Одещину

У селищі Бородіно ще до війни за підтримки держави був побудований соціальний Центр для постраждалих… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

Чергою з кулемета: на Одещині військові знешкодили морську міну (відео)

На узбережжя Одещини викинуло чергову морську міну, яку було оперативно знищено українськими військовими. Про це… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Відновлення після війни: як військовий починав нове життя після поранення

14 лютого 2023 року військовий Віталій Верес отримав важке поранення під час оборони Бахмута, коли… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Будинки покинули, а калину — забрали: історія одного вимушеного переселення

Вересень. Налилася червоним кольором калина, яка є одним із символів України. Колектив обласного центру національних… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

В Одесі та Одеській області стався землетрус: що відомо (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

16 вересня 2024 року мешканці Одеси та регіону відчули підземні поштовхи. У будинках гойдалися люстри,… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Пам’ять Володимира Панченка вшанували у Любашівці

Другого вересня, у день народження митця, якому мало виповнитися 70 років, в медіацентрі Любашівської публічної… Читати далі

2024-09-16