19 серпня 1968 року помер американський фізик-теоретик, який розробив теорію великого вибуху, автор першої моделі генетичного коду одесит Георгій, або Джордж Гамов.
Народився Гамов в Одесі у 1904 році в сім’ї вчителів. У 1913 році вступив до реального училища, а потім закінчив фізико-математичний факультет Петроградського університету. Ще у студентські роки Гамов спільно з Іваненком та Ландау опублікував свої перші роботи з теоретичної фізики.
1928 року Гамова відправили у закордонне відрядження — спочатку до Геттінгена, а потім до Копенгагена, до інституту теоретичної фізики, яким керував Нільс Бор. За час відрядження Гамов написав сім наукових праць, а його теорія альфа-розпаду здобула визнання на світовому рівні.
Повернувшись на батьківщину, Гамова було обрано членом-кореспондентом Академії наук. Водночас він зробив невдалу спробу нелегально перебратися за кордон. Однак невдовзі йому пощастило — його відправили до Брюсселя на конгрес, присвячений фізиці атомного ядра. На батьківщину вчений більше не повернувся.
Джордж Гамов відомий своїми роботами з квантової механіки, атомної та ядерної фізики, астрофізики, космології, біології. Він створив рівняння, що пояснює теорію тунельного ефекту, став автором першої кількісної теорії альфа-розпаду, одним із перших застосував закони ядерної фізики до питань еволюції зірок. Саме Гамов уперше чітко сформулював проблему генетичного коду. Крім того, вчений займався літературною діяльністю — у своїх науково-популярних творах він простою мовою розповідав про сучасні наукові уявлення.
Наприкінці життя вчений страждав на порушення роботи серця. Георгій Гамов помер та похований в американському місті Боулдері.
На честь вченого було названо місячний кратер, астероїд № 8816, а одна з найвищих будівель Колорадського університету має назву «Вежа Гамова».
Джерела: grad.ua, odessa-memory.info, Вікіпедія
Читайте також:
У понеділок, 7 липня 2025 року, синоптики Гідрометцентру Чорного та Азовського морів прогнозують в Одесі… Read More
«Сталеві шрами Одеси. Голос міста, що вистояло» – ось така назва фотовиставки, що відкрилась просто… Read More
Ми вже писали, що учасники голосування на сайті Одеської міськради висловилися проти перейменування Канатного провулка… Read More
Фонтани Одеси – це не лише естетика, прохолода в спеку й ідеальні локації для селфі.… Read More
У місті Рені відбувся дебют картин Івана Великодного. Їх автор пішов у кращий світ двадцять… Read More
Сьогодні, у неділю, 6 липня 2025 року, у День Військово-Морських Сил Збройних сил України, в… Read More