Статті

День звільнення в’язнів концтаборів: дата, яку слід пам’ятати

Цього дня, 11 квітня, відзначається Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів під час Другої світової війни. Ця дата була встановлена рішенням Генеральної Асамблеї ООН на згадку про міжнародне повстання проти гітлерівців в'язнів найбільшого концентраційного табору – Бухенвальда. Саме 11 квітня 1945 року останній ув'язнений вийшов з його воріт із сумнозвісним написом Jedem das Seine («Кожному своє»).

Збройне повстання у Бухенвальдi було організовано міжнародними силами самих в’язнів. Коли до концтабору увійшли американські війська, повсталі вже здійснювали контроль за табором смерті. Неабиякою мірою завдяки цій обставині СС-вівці не встигли замісти сліди своїх злочинів і свідчення в’язнів дійшли до міжнародного Нюрнберзького трибуналу.

Основний контингент концтаборів формувався з людей, яких нацисти визнавали небажаними елементами. Загалом на території Німеччини та окупованих нею країн діяло понад 14 тисяч таких таборів смерті. За роки Другої світової війни через них пройшли 18 млн осіб. Саме там було знищено 6 мільйонів євреїв та мільйони людей інших національностей.

За колючим дротом нацистських фабрик смерті, що розташовані як на українській території, так і за її межами, опинялися й тисячі українців. Серед них – Степан Бандера, Олег Ольжич, Ярослав Стецько.

Як правило, тривалість життя в’язня концтабору ледве перевищувала півроку. За свідченнями документів та тих, кому дивом вдалося вижити, у цих таборах проводилися варварські «експерименти» над людьми.

На жаль, трагедія Другої світової війни повторюється й у наші дні: від початку безпрецедентної агресії рашистів сотні наших воїнів перебувають у полоні у страшних умовах. Їх повертають знесиленими, хворими, але не зламаними. І ми сподіваємося, що всіх українських полонених, які перебувають у російських таборах, дочекаються вдома рідні.

Ми повинні пам’ятати страшні сторінки історії, щоб припинити агресію, яка становить загрозу не лише Україні, а й всьому цивілізованому світу, нашій безпеці та стабільності.

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 1230: росіяни активізувалися на Запорізькому напрямку

У понеділок, 7 липня 2025 року, розпочалася 1230-та доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.… Read More

07-07-2025 в 10:26
  • Новини

Частина Одеси 7 липня залишилася без світла – адреси відключень

У понеділок, 7 липня 2025 року, ДТЕК Одеські електромережі проводить планові ремонтні роботи. У зв'язку… Read More

07-07-2025 в 09:44
  • Новини

Нічна атака дронів на Одесу: спалахнули пожежі, є загиблий (фото)

У ніч на 7 липня росіяни атакували Одесу ударними безпілотниками. Попри активну роботу сил ППО,… Read More

07-07-2025 в 08:33
  • Новини

В Одесі поки що не зупинятимуть транспорт під час хвилини мовчання

В Одесі поки що не планують зупиняти громадський транспорт під час загальнонаціональної хвилини мовчання, яка… Read More

07-07-2025 в 07:36
  • Новини

“Дюк, Воронцов і навіть Шевченко мають піти”: одеський історик закликав до радикальної деколонізації

Історик Олександр Музичко вважає, що деколонізація міського простору має бути глибшою, ніж проста заміна Пушкіна.… Read More

07-07-2025 в 07:11
  • Статті

Липень по-одеськи: спека, люди, клумби (фоторепортаж)

Одеса поринула в літо у всій своїй красі та з усіма викликами. Місто живе наперекір… Read More

07-07-2025 в 06:52