В очах мого співрозмовника балтянина Дмитра Медзяновського живе сум. Йому тридцять дев’ять років. Він повернувся додому з російського полону напередодні нового року. Проходить реабілітацію і потрохи звикає жити. Свого часу він обрав найгуманнішу професію вчителя і ніколи не думав, що йому доведеться стати воїном світла.
– Яким був твій перший день війни?
– В перший день великої війни я пішов у військкомат. Спочатку був у роті місцевої охорони, потім поїхав до Одеського навчального центру. Звідти – у Миколаївську область.
Далі був Донецький напрямок. Ми тримали оборону під Авдіївкою. Ворог гатив по нас щільним артилерійським вогнем. Нас постійно кошмарили ворожі дрони і танки. Підмоги довго не було. Але навіть разом з хлопцями, що прийшли на допомогу, нам не вдалося встояти. Ворог відтиснув нас у бліндажі. Там був жорстокий бій. Пам’ятаю сильний вибух… Коли відкрив очі, мене вже тримали на мушці. Після цього бою я мав піти на кілька днів у відпустку. Але потрапив у полон, який тривав двадцять два місяці.
Ми несли їхнього пораненого сім кілометрів. Завдяки цьому, напевне, й залишились живими.
Спочатку я опинився у Донецьку, понад рік був у Горлівці і майже шість місяців у Торезі. Звідти перевели до Алтайського краю. Найгірше утримання військовополонених було в Росії. За місяць я втратив понад десять кілограмів.
Нас змушували вчити їхні пісні, кричалки всякі. Це їм подобалось і цим вони могли познущатися. Влаштовували перевірки з собаками – собаки гавкають, ти не чуєш команди і тебе б’ють. Хотілось це все скоріше пережити і діждатись наступного дня.
– Батьки знали, що ти живий і в полоні?
– Батьки побачили відео на четвертий день мого полону. Жодного зв’язку з рідними не було. Вони знали про нас зі слів хлопців, котрі повернулися додому. Підтримували зв’язок зі службою реінтеграції і Службою безпеки України, які працюють над визволенням військовополонених. Вони передавали рідним, де ми і скільки нас.
Кожен з нас надіявся на обмін і чекав його. Збирали інформацію по крупицях. Комусь повезло, а хтось ще там.
– Дмитре, що ти відчуваєш до ворога, чи маємо ми відноситись до російських військовополонених так само, як вони ставляться до наших?
– Відчуваю ненависть. Вона сьогодні втричі сильніша. Але що стосується нашого гуманного відношення до полонених, то, вважаю, що так і має бути. Нам з них не треба брати приклад. Але заздрість до їхніх військовополонених була.
– Як ти зрозумів, що йдеш на обмін?
– Нам наказали збиратися. Зав’язали очі, зв’язали руки, посадили до автобуса, потім – у літак. Ніхто нічого не казав. Ми не знали, куди нас везуть. А коли приїхали на кордон Білорусі і нам розв’язали очі, зняли стяжку з рук, ми зрозуміли, що йде обмін.
В Чернігові нас гарно зустріли. Саме там ми зняли з себе штопані-перештопані роби і пішли їх палити. Вперше за весь цей час ми змогли прийняти гарячий душ та переодягтися.
Вже 31 грудня я зателефонував додому і привітав молодшого сина з днем народження, сказавши, що я на волі. Син сказав, що моє повернення – це найкращий дарунок.
– Що тебе найбільше вразило, коли ти приїхав додому?
– Коли перетнули український кордон, нас захлиснула хвиля теплих обіймів. Люди зустрічали нас з квітами, з прапорами, прагли нагодувати як у Чернігові, так і по всьому маршруту автобуса.
Приїхавши до Балти, я не міг повірити своїм очам. Разом із моєю ріднею мене зустрічало велелюддя. Так багато людей із букетами та синьо-жовтими стягами прийшли розділити нашу радість, що мене це вразило. Я не був готовий до такої зустрічі. Там, у полоні, багато передумав, безліч разів уявляв своє повернення на Батьківщину. Але реальність була настільки вражаючою, що я навіть розгубився.
– Дмитре, вдома добре, але чи не сниться полон?
– Вдома дуже добре! Але інколи подумки повертаюсь у полон. Буває, дивлюсь відео наших воїнів, і так мені шкода хлопців. Так хочеться, щоб всі повернулися живими і здоровими додому.
Інколи сниться, що я у полоні. Прокидаюсь: я вдома. І так щемно на душі за моїх побратимів. Адже знаю, як їм там. Кожен з них чекає на свій час. Я його називаю Днем волі. І у кожного він свій. Це велике свято у житті, це більше, ніж день народження і всі свята разом узяті. Ми мріяли про волю, про повернення на рідну землю. Я запропонував святкувати День волі, і всі погодились. Домовилися, що будемо святкувати цей день і він матиме саме таку назву – День волі. Бо ніхто так не відчуває, що таке воля, як той, хто звідав неволю. Тільки у ворожому полоні ти розумієш значення цього слова.
– Що давало сили витримати все?
– Чоловіча дружба і підтримка один одного – велика сила. Полон – це боротьба життя зі смертю. Це потреба у доброму слові, у дружньому плечі, у підбадьорливому погляді.
Занурення у книжковий світ теж було терапією свого роду. Нам виділялось кілька годин на читання. Однак охочих почитати було багато, а книжок мало, тож не завжди доходила черга. У такі моменти рятувало, що я писав вірші. Писав російською, бо не дозволялось вживати українську мову. Багато віршів просто запам’ятовував. Тепер мені треба їх перекласти і записати з голови.
– Про що вони?
– Тематика різна: посвята матері, батькові, дітям, про віру, надію і любов. Словом, про життя.
– Можемо чекати на збірку?
– Тільки-но впорядкую думки.
– Дмитре, що ти можеш сказати про війну зараз, після фронтів, полону і реабілітації?
– Вважаю, що кожна війна – це найбільша ганьба людства. Через амбіції якогось хворого та всієї продажної політичної верхівки в ній гине цвіт нації. Для них – це просто бізнес. Для людей – це смерть, біль, горе, хаос. Це геноцид цілої нації, штучно створений тими, кому він вигідний. Ось для чого ця війна.
– Дмитре, ти на фронті мав позивний «Вчитель». Чи збираєшся повернутися до вчителювання?
– Мабуть, ні. Напевне, після всього я не зможу працювати в школі. Найбільше зараз хочу перемоги Україні і щоб для кожного українського полоненого настав свій День волі, щоб кожен повернувся на свою землю, додому, до рідних. А далі мрію придбати власний будиночок, затишно його облаштувати та мирно жити в ньому дружною сім’єю.
На фото: Дмитро Медзяновський із батьком
Часто буває, що мешканці багатоквартирних будинків незадоволені роботою свого ОСББ. Іноді виникають конфлікти через погане… Read More
Розвиток eCommerce вимагає автоматизації всіх процесів, які впливають на швидкість обробки замовлень, управління клієнтами та… Read More
Суботній вечір, 22 лютого 2025 року, обіцяє стати неспокійним для жителів Одеси та Одеської області:… Read More
За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у неділю, 23 лютого 2025 року, в… Read More
Квіти у подарунок — це вічна класика, яка ніколи не вийде з моди. Незалежно від… Read More
За повідомленням компанії ДПЕК «Одеські електромережі», станом на вечір суботи, 22 лютого 2025 року, у… Read More