Статті

Училище Файга в Одесі: сюди приймали навіть із «вовчим квитком»

11 серпня 1884 року в газеті «Одеський листок» з'явилося оголошення про те, що в Одесі відкрилося училище Генріха Файга, яке запрошує всіх охочих до прийомних іспитів.

Розташовувалося училище на розі Торгової та Єлисаветинської вулиць, де зараз знаходиться Рішельєвський ліцей. Через 10 років училище було перетворено на семикласне комерційне училище та стало другим подібним навчальним закладом в Одесі.

Програма навчання в училищі Файга

В училищі викладали найкращі педагоги: малювання – художники Геннадій Ладиженський та Кіріак Костанді, геометрію та математику – відомий інженер Георгій Де-Метц, який склав першу в Україні методику викладання фізики у школах, а хімію та товарознавство – Володимир Гернет, перший завідувач виноробної станції.

Освітня програма включала як весь курс реальних училищ, а й кілька спеціальних предметів. Випускники отримували всі права, які надавали державні гімназії, зокрема право вступу до вищих навчальних закладів. Крім того, в училищі були драматичний гурток, хор, симфонічний оркестр та оркестр щипкових інструментів.

Особливості прийому до училища євреїв

Коштувало навчання дуже недешево – 260 чи 270 рублів на рік. Зате в училищі приймали всіх, включаючи і тих, кого виключили з «вовчим квитком» з інших навчальних закладів. Євреїв у Файга приймали без обмежень, але з однією умовою: батьки-юдеї мали оплачувати навчання двох хлопчиків із православних сімей.

У 1900 році на Всесвітній художньо-промисловій та землеробській виставці в Парижі, де були представлені навчальні заклади з 50 країн, комерційне училище Файга було нагороджено бронзовою медаллю. Її автором став відомий французький медальєр Жюль Шаплен.

Після революції училище було перетворено на 8-класну чоловічу гімназію.

Джерела: odesskiy.com, grad.ua, фото з ресурсу «Стара Одеса у фото»

Читайте також:

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Стихійні звалища в Одесі: на «Дальницькі кар’єри» вивозять накопичене роками сміття

У Хаджибейському районі Одеси ліквідували сміттєзвалище в районі вулиці М. Грушевського і Травневого провулка і… Read More

20-05-2025 в 15:31
  • Новини

Деколонізація в дії: в Одесі прибирають залишки радянського минулого (фото)

В Одесі набирає обертів процес деколонізації, Невідомі демонтували дошку моряку-підводникові Олександру Маринеско на вулиці Пастера,… Read More

20-05-2025 в 14:28
  • Новини

Відродження після трагедії: дев’ятиповерхівку в Сергіївці відновили

У Сергіївці завершено відновлення житлової дев'ятиповерхівки, яка була зруйнована російською ракетою 1 липня 2022 року.… Read More

20-05-2025 в 13:34
  • Статті

Безкоштовні уроки англійської, виставки та кіно: добірка цікавих подій в Одесі 20 – 22 травня

Ви вже бачили новину: American House Odesa знову працює та запрошує на цікаві події, які… Read More

20-05-2025 в 12:29
  • Новини

Котики знайшлися: директор Одеського зоопарку розповів про постраждалих від прильоту тварин

Директор Одеського зоопарку Ігор Бєляков повідомив, що зниклих після «прильоту» до його будинку котиків вдалося… Read More

20-05-2025 в 11:26
  • Новини

Новий маршрут з’єднає Білгород-Дністровський порт з ЄС

Білгород-Дністровський порт до кінця 2025 року планує почати транзит вантажів з Азії до країн Європейського… Read More

20-05-2025 в 10:33