Статті

День пам’яті жертв Голодомору: трагедія, яку не можна забути

Щороку в четверту суботу листопада (цього року це сьогодні, 23 листопада) Україна схиляє голови в пам'ять про мільйони жертв Голодомору 1932-1933 років – однієї з найтрагічніших сторінок в історії нашої країни. Цей день покликаний нагадати про страшну трагедію, яка забрала життя мільйонів українців унаслідок жорстокої та нелюдської політики радянської влади.

Голодомор – трагічна сторінка історії України

У 1932-1933 роках Україна пережила страшний голод, викликаний штучно створеними умовами.

Керівництво СРСР у 1932 році встановило для України недосяжні плани хлібозаготівель, що призвело до руйнівного занепаду цілих сіл. Крім того, було введено насильницьке вилучення продовольства, що згодом супроводжувалося «Законом про 5 колосків», який передбачав суворі покарання, аж до розстрілу, для тих, хто збирав навіть мінімальну кількість зерна.

Водночас радянське керівництво продовжувало експортувати зерно до інших країн, навмисно приховуючи масштаби гуманітарної кризи та відкидаючи пропозиції міжнародної допомоги.

Читайте також: Голодомор: радянський комуніст написав книгу – як відбирав зерно

Політика насильницької колективізації та вилучення зерна призвела до масової загибелі людей. Багато сімей було знищено, цілі села вимерли. Цей голод став не лише фізичною, а й моральною трагедією для українського народу.

За даними Міжнародної асоціації дослідників Голодомору-геноциду, тоді померло близько 10,5 мільйона українців. Серед них було чимало дітей. Особливо сильно постраждали центральні та східні регіони України: Київська, Сумська, Харківська, Дніпропетровська, Полтавська, Чернігівська, Житомирська, Одеська та Вінницька області.

Як з’явився День пам’яті жертв Голодомору

У 1993 році тодішній президент України Леонід Кравчук підписав указ «Про заходи у зв’язку з 60-ми роковинами голодомору в Україні». жертв Голодомору виконував функції місця пам’яті жертв геноциду.

Згодом, 1998 року, країна встановила офіційний День пам’яті жертв Голодомору.

28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила важливий законодавчий акт, офіційно визнавши Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Назва цього пам’ятного дня протягом багатьох років зазнавала змін. У 2000 році він був офіційно перейменований на «День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій». Зрештою, 2007 року скорботний день було спрощено до «Дня пам’яті жертв Голодоморів»

Як вшановують пам’ять жертв Голодомору в Україні

Національна пам’ять про жертв Голодомору є важливим елементом української ідентичності. В цей день по всій країні відбуваються пам’ятні заходи, церемонії покладання квітів та хвилина мовчання. А ввечері жителі запалюють свічки у вікнах своїх будинків на згадку про тих, хто не вижив у ті страшні роки.

Пам’ятні заходи нагадують нам про важливість збереження історичної правди та необхідність запобігання подібним трагедіям у майбутньому.

Голодомор визнаний геноцидом багатьма країнами світу. Історики продовжують досліджувати та документувати події того часу, щоб зберегти правду про ті жахіття для майбутнього покоління.

Ви також можете дізнатися: День пам’яті жертв голодоморів: що ще святкують 23 листопада.

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

У громаді Одеської області відмовилися демонтувати заборонену символіку

Активісти з організації «Деколонізація. Україна» закликали демонтувати радянську зірку із серпом і молотом, розміщену на… Read More

21-05-2025 в 08:33
  • Новини

Назавжди 23: на фронті загинув спецпризначенець з Одещини

Подільська громада в жалобі - на фронті загинув боєць спецпідрозділу Нацполіції «Цунамі» Микита Олегович Деордиця.… Read More

21-05-2025 в 07:36
  • Новини

Автомобілям заборонили в’їзд у заповідні землі Куяльнику: це карається штрафом

Де біля Куяльницького лиману заборонено їздити машиною, та яке покарання чекає водіїв у разі порушення,… Read More

21-05-2025 в 07:09
  • Новини

В Одесі перевірили маршрутки: порушення є, але й прогрес також

У квітні-травні 2025 року в Одесі під час перевірок роботи автобусних перевізників виявлено 12 порушень… Read More

21-05-2025 в 06:42
  • Новини

Одеський гумор: ода білим брукам: трагікомедія в одному одеському дворі

Ранок добрий і середи всім легкої та приємної! І настрою, само собою, на висоті. А… Read More

21-05-2025 в 06:11
  • Новини

Магнітні бурі сьогодні: як вплинуть на метеозалежних

Фахівці Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США зазначають, що сьогодні,… Read More

21-05-2025 в 05:43