Статті

День народження Одеси 2 вересня виявився історичною вигадкою – історик

Дата 2 вересня 1794 року як офіційний день народження Одеси викликає багато сумнівів серед істориків. За словами дослідника Тараса Гончарука, цей день є вигаданим і не має жодного історичного підґрунтя, а пов'язаний він із коронацією імператора Миколи I.

Зараз як День народження Одеси офіційно зафіксована дата 2 вересня 1794 року. Але  вона є і однією з найбільш суперечливих в історії міста. Вона була встановлена на основі заяви історика позаминулого сторіччя Аполлона  Скальковського, проте багато сучасних дослідників, включаючи Тараса Гончарука, вважають вигаданою.

За словами Гончарука, ця дата не має жодного історичного обґрунтування і була спеціально підігнана Скальковським під коронацію імператора Миколи I, яка відбулася 2 вересня 1826 року.

– Скальковський створив цей міф, прив’язавши день народження міста до події, яка не мала жодного зв’язку з реальною історією Одеси. Це була спроба надати місту певну дату, яка би добре звучала і мала імперський відтінок, – зазначає історик. 

Гончарук наголошує, що в архівах і документах не існує жодних підтверджень того, що 2 вересня має якесь значення для Одеси.

– Це просто красива дата, яка добре вписується в історичний контекст, але не має під собою реальних фактів, – стверджує Тарас Гончарук.

Ще цікаво по темі: Фортеця, порт, зерно: якою була Одеса 609 років тому (відео, фото, ілюстрації) 

Так, зараз все ще багато одеситів сприйняли цю дату як офіційну, однак дослідники, такі як Гончарук, закликають переглянути історичні факти і не спиратися на вигадки. Вони підкреслюють, що справжню дату заснування міста треба шукати в архівах та інших історичних документах, а не створювати її на основі бажання вислужитися перед політичними діячами. 

Таким чином, дата 2 вересня 1794 року залишається темою для обговорень і дискусій серед істориків та місцевих жителів, і, з високою вірогідністю, може буде переглянута на основі нових історичних фактів та досліджень.

До речі, вже є дата, яка може прийти на заміну другого вересня. І вона має під собою більш стійке історичне підґрунтя. Це 19 травня 1415 року. Саме цей день пов’язаний із першою згадкою Одеси в історичних документах. 

Які це документи і чому саме цей день, читайте в нашій статті: Не 230 років, а 609: чому офіційний вік Одеси не збігається з історичними документами

А поки що відомо, що найближчим часом на одному із будинків на Приморському бульварі з’явиться пам’ятна дошка, яка наочно буде ілюструвати, як виглядала прадавня Одеса, яка тоді звалася Хаджибей, і розкаже про справжній вік міста.

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

«Українське ППО б’є по житлових кварталах»: як росіяни виправдовують свої військові злочини

Російські пропагандисти поширюють черговий фейк про те, що українська ППО нібито б'є по своїх житлових… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі зробили платними дві сотні паркомісць навколо відомого парку

В Одесі стануть платними майже 200 місць для паркування навколо парку Перемоги. Надходження від зборів… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Де роздрукувати книгу в Україні

Необхідність роздрукувати книгу знайома багатьом: викладачам та студентам, вчителям та батькам школярів, молодим вченим та… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Як самостійно дізнатися про землетрус наперед

Нещодавно "Одеське життя" розповіло про кілька аспектів землетрусу, що жахнув увесь світ, у Туреччині. А… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі дитячу бібліотеку перетворили на сучасний культурний хаб

Дитяча бібліотека №37 у Пересипському районі Одеси зазнала значних змін завдяки менторський підтримці Одеського художнього… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі боржникам за комунальні послуги готують неприємні заборони

Одеські тарифи на воду і газ не змінюються від початку повномасштабного вторгнення, але багато жителів… Читати далі

2024-09-19