У липні триває збирання врожаю овочів, ягід та фруктів. Важливо не лише переробити та зберегти врожай, а й у оптимальний термін його зібрати. Не залишайте без уваги квіти, особливо якщо вони відцвіли, адже деякі кущі саме час пересадити або омолодити.
Що посадити та посіяти у липні
Сприятливі дні для посадки та посіву в липні:
- суниця, полуниця, гіацинт, квіти з цибулин, морква, петрушка та пастернак (на корінь), редис, селера, буряк – 7;
- виноград, ожина, ежемаліна, інжир, бобові — 27;
- жоржин, гладіолус, нарцис, квіти з насіння — 21-24;
- ірис, крокус, лілійник, півонія — 21, 22;
- братки, крес-салат, цибуля-порей — 26, 27;
- хризантема — 14;
- цибуля на перо — 1, 2, 26-31;
- шпинат — 3, 31;
- щавель — 3, 26, 27, 31;
- петрушка на зелень — 24-26;
- кріп — 21, 22, 26, 27.
Заборонені дні:
- 4-6 липня для овочевих культур та квітів;
- 16-18 липня всім культур.
Агротехнічні заходи на липень
Найбільш сприятливі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, а й до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик, сонячні та місячні затемнення. Ці роботи небажані під Місяцем в Овні, Леві, Діві та Стрільці.
- оранка, культивація, підгортання, розпушування — 5, 9, 10, 14;
- закладка компосту – будь-які дні, крім заборонених;
- обрізка гілок та пагонів — 7-14;
- обприскування, знищення шкідників — 14;
- полив (незалежно від фази Місяця) — 7, 16, 17, 26, 27;
- щеплення — 3, 26, 27, 31;
- прополювання — 14;
- внесення мінеральних добрив — 3, 26, 27, 31;
- внесення органічних добрив — 7, 11, 12.
Цибуля та часник: коли збирати врожай
Урожай цибулі та часнику завжди потрібно збирати вчасно, тому що від цього залежить їх збереження.
Підживлення та поливи припиняють як мінімум за два тижні до збирання, щоб дати можливість відтоку поживних речовин зі стебел у цибулини. Для часнику є старовинний спосіб посилення відтоку поживних речовин – закручування пір’я у вузол.
Якщо вам не потрібне насіння для оздоровлення насіннєвого матеріалу, то ще в червні потрібно було видалити стрілки часнику озимого. Хоча пару стрілок можна залишити — вони є індикатором дозрівання часнику: щойно лопне плівка на повітряних цибулинках, отже, головка дозріла.
Коли на ярому часнику верхнє листя пожовкло, а нижнє пов’яло — настав час для збирання врожаю. Ще одна ознака: голівка часнику тверда, зубки виділяються, але не розвалюються в голівці.
Викопувати врожай краще вилами в суху погоду, щоб цибуля або часник як дезінфекція кілька днів побули під сонцем. За час підсихання бадилля всі поживні речовини перейдуть у цибулину. Повністю висохле бадилля зрізають через 5-10 днів, якщо ви не плануєте зв’язувати його в коси. Остаточно досушують на протягу під навісом, а цибуля чудово висихає на горищі.
До прибирання цибулі приступають, коли природним шляхом полягло дві третини пір’я. Примусово пригинати перо не потрібно, тому що шийка цибулі дуже тендітна. Зламане перо може підгнивати, а від нього почне псуватись і вся цибулина.
Прискорити дозрівання цибулі дозволяє розпушування ґрунту або підкоп вилами, щоб сухе повітря надходило до коріння. Довго зберігаються тільки голки, що повністю визріли. У добре висушеної цибулі все листя засихає, і шийка «закривається». Цибулини з товстою, що не закрилася шийкою або зовнішніми лусочками, що обсипалися, так само як і дуже великі, довго не зберігаються, тому їх треба використовувати в першу чергу.
Бакова суміш: комплексне обприскування
При перших ознаках мілдью або оідіуму хоча б на одному кущі негайно проводять обприскування виноградника. Особливо, якщо таке обприскування ви не зробили після цвітіння, коли ягоди мають розмір гороху.
Мілдью добре видно з нижньої сторони листка у вигляді борошнистого нальоту. Оідіум проявляється дуже підступно, часто на ягодах, тому його не одразу вдається виявити. Також характерні маслянисті прозорі плями можна побачити на листі та пагонах.
Препарати, які рекомендує виноградар Володимир Шпак (м. Карлівка Полтавської області), можна використовувати у баковій суміші на 10 літрів води:
- проти мілдью — посадобль 20 грамів;
- проти оідіуму — фалькон 5 мілілітрів;
- проти кліща – санмайт 9 грамів.
Захист рослин без застосування отрутохімікатів
При постійній профілактиці (не рідше одного разу на 7-10 днів) проти багатьох хвороб та шкідників є управа без застосування «забійних» отрутохімікатів.
Безперечною перевагою народних і біопрепаратів є їх відносна безпека, тому що плоди можна вживати вже на другий день.
Позбутися капустяної совки допоможе полин: пів відра дрібно нарубаного свіжого полину залити теплою водою і наполягати добу. Потім пів години кип’ятити, охолоджений відвар процідити. Перед застосуванням розбавити водою у співвідношенні 1:1.
Відвар ефективний і проти капустяної білянки.
Виноград: простий спосіб захисту грон від опіків сонцем
На допомогу від опіків гронів сонцем є простий спосіб — на кожній втечі над гроном залишають пасинок, доводять його до стану, що напівзвисає, і прищипують. Таке притінення працює відмінно. Додатково маємо більше листового апарату на шпалері, значить, можна підвищити врожай, що залишається, коли рука не підіймається видалити зайві грона.
Не варто бити на сполох, якщо в середині літа на ваших виноградниках з’явилися майже білі пагони. Це не захворювання, а наслідки весняних заморозків чи зимових низьких температур. Такі пагони ростуть з тих місць, де була нирка, яка внаслідок весняних заморозків вимерзла разом із ниркою, що заміщає. До середини літа лоза відбиває такі знебарвлені пагони, які нежиттєздатні, і просто виламують.
Важлива робота на винограднику у липні
У третій декаді липня починають дозрівати перші грона винограду ранніх сортів та гібридних форм, але це не означає, що можна розслабитися. Зелені операції продовжують повним перебігом.
На одноплощинних шпалерах лози вже прокарбували, обрізавши їх над верхнім дротом і залишивши два листи. У міру появи з пазух цього листя пасинків їх укорочують, залишаючи по одному листку, так само надходять з пасинками 2-го і наступних порядків.
По можливості щодня оглядайте листя та грона на предмет наявності оїдіуму. Як індикатор беріть найболючіший сорт, який дасть сигнал про необхідність обробки всього виноградника. Індикатором грибкових захворювань також є кущі троянд.
Від оідіуму страждають виноградники навіть у досвідчених виноградарів, тому хворобі запобігають на ранніх стадіях або тримають на мінімальному рівні відповідними препаратами, оскільки в серпні дозрівання йде повним ходом, і застосовувати хімічні препарати вже не можна.
Якщо міжряддя залужені, то регулярно скошують траву, якщо на винограднику хоча б один сезон була буйволовидна цикадка. Будь-яка трава вище 5 сантиметрів – це джерело харчування для шкідника, насамперед це молоді пагони. Кільцеві пошкодження на гронах або лозі з подальшим в’яненням — ознака присутності на винограднику буйволовидної цикадки.
Квітник: не зрізати, а виламувати
Відцвілі квітконоси ірису через 2-3 тижні видаляють не інструментом (ніж, секатор), а виломкою — різким рухом руки вбік і вниз, біля кореневої шийки.
Також видаляє старе листя, інакше в поглибленні, що утворилося, буде накопичуватися вода. Якщо квітконос ламається на 1-2 сантиметри вище за кореневу шийку або гнеться, то виломку потрібно робити пізніше. Рання (висока) виломка квітконосів призведе до підгнивання пенька.
Чищення краще робити в сонячну суху погоду, щоб ранки швидше підсихали.
Якщо кущ ірису старий, загущений і ви не плануєте його розмножувати, видаленням квітконосів квітку можна омолодити. У цьому випадку квітконоси не виламують, а висмикують разом із коренем. Такий кущ добре провітрюється та освітлюється, має акуратний, естетичний вигляд.
Город: від чого гірчать огірки
Однією з найактуальніших огіркових проблем є наявність гіркоти в зеленцях. Найчастіші причини накопичення гіркоти в зеленцях огірків:
- старі рослини дають гірші плоди;
- гіркота огірків — спадкова властивість;
- висока температура повітря, яскраве сонячне освітлення при нестачі вологи в ґрунті та в повітрі, накопичення кукурбітоцину – захисна реакція від сонячних опіків;
- різкий перехід спекотної погоди до холодної та дощової;
- полив рослин холодною водою;
- удобрення свіжим кінський гній;
- затоптування та перевертання стебел – стрес для рослин, тому шпалерне вирощування вирішує багато проблем.