За минулий рік Одеська область стала одним з лідерів за кількістю випадків булінгу (цькування) дітей у школах. Вона поступилася лише Києву. Ця тривожна ситуація, бо майже половина дитячих самогубств спричиняється саме булінгом, заслуговувала на серйозну розмову із залученням представників батьківських рад, педагогів, психологів, правоохоронців та юристів. Але сталося не так, як гадалося.
Звернення по коментарі про лідерство регіону з булінгу, що свідчить про суттєві загрози в дитячих колективах, мали дивні наслідки. В прес-службі міськраді повідомили, що в учбових закладах Одеси все гаразд, і випадки булінгу мали місце виключно в школах області. В департаменті освіти і науки ОВА пообіцяли прокоментувати ситуацію, але так і не прокоментували. Знайти хоч якусь інформацію про обговорення стану справ з булінгом не вдалося. Отже, зробили вигляд, що все гаразд.
Ще декілька років тому фахівці попереджали: наслідки ковіду, перехід на онлайн-навчання, коли значно скоротилися можливості для реального, а не віртуального спілкування дітей між собою та з педагогами, загострив проблему поведінкових навичок школярів. Тому, щоб запобігати такому розвитку подій, вони радили, зокрема шкільним психологам, більш прискіпливо відстежувати те, що відбувається між школярами. І швидко втручатися у ситуації, які могли призвести до булінгу. А також постійно контактувати з батьками, щоб своєчасно реагувати на різкі зміни в поведінці дітей, їх ставленні до навчання та оточення. Діти й підлітки, які стали жертвами булінгу, часто страждають мовчки, боячись говорити про свої переживання. І це не повинно залишатися поза увагою дорослих, бо цькування може зламати особистість дитини, назавжди змінити її життя. І це стосується всіх його видів – фізичного, економічного, сексуального, інформаційного.
За результатами досліджень, проведених міністерством освіти та науки, 53% школярів хоча б один раз стикалися з тією чи іншою формою булінгу. Але лише менше половини з них розповіли про це комусь і звернулися по допомогу. Крім того, почастішали випадки булінгу, який чинять декілька школярів. Тому МОН і започаткувало практику анонімних повідомлень про булінг, щоб допомогти школярам не залишатися з проблемою сам на сам.Скористатися цим є можливість як у дітей, так і в їхніх батьків.
Якщо заяву створює дитина, то вона може:
Якщо заяву створюють батьки або інші законні представники дитини, то створити анонімну заяву неможливо.
Анонімні заяви можуть розглядатися тільки на рівні школи, але якщо ви відчуваєте, що ситуація потребує залучення представників поліції, тоді краще зазначити інформацію, яка може допомогти школі та поліції зв’язатися з вами і ефективно розвʼязати ситуацію.
В анонімній заяві достатньо лише текстово описати випадки булінгу, які мали місце. Якщо ж заяву буде надіслано в поліцію, то можуть знадобитися докази або свідчення для підтвердження факту булінгу. Це необов’язково, але значно полегшить процес розслідування.
Надіслану заяву отримує директор школи і протягом доби має відреагувати на звернення: скликати спеціальну комісію, де буде обговорено цей випадок та визначено подальші дії щодо сторін булінгу у класі, де стався такий випадок.
Якщо потрібно, можуть бути залучені соціальні працівники, представники поліції та інші служби, які мають допомогти розвʼязати ситуацію згідно з встановленим порядком та законом України.
Ні, заяву можуть бачити лише директор школи та представники поліції. Працівники школи та поліції діятимуть лише в інтересах дитини, тому без нагальної потреби ім’я або будь-яку іншу особисту інформацію ніхто не повідомлятиме іншим.
У такому разі можна самостійно повідомити про те, що хтось зазнає булінгу в школі, та ознайомитися з матеріалами щодо реагування на булінг. Зробити це можна так само анонімно або зазначити своє ім’я.
На думку освітнього омбудсмена Надії Лещик, покращити ситуацію з боротьби із булінгом допомогли б жорсткіші заходи покарання. Бо на сьогодні, згідно зі статтею 1734 КУпАП, відповідальність за цькування настає з віку цькувальника 16 років. Але несуть її до досягнення ним повноліття батьки у вигляді штрафів всього від 850 до 3400 гривень. І лише у тому разі, коли випадок булінгу буде доведено.
Надія Лещик пропонує збільшити суму штрафу до 10 тисяч гривень, щоб покарання було більш дієвим. А також вважає за необхідне подовжити термін розгляду справ про булінг у суді до одного року.
Вчителі теж можуть «не помічати» проблем, з якими стикаються жертви булінгу, бо за це їм загрожує лише штраф, короткотермінові виправні роботи або відрахування до 20% від заробітку. Мабуть, зміни до законодавства дійсно на часі, бо не можна дозволяти ігнорувати випадки цькування дітей.
Читайте також:
Фото ілюстративне, nokta.md
Один із новостворених департаментів займатиметься питаннями архітектури та землі. Друга структура - мобілізацією та військовим… Read More
Депутати Одеської міської ради підтримали проєкт рішення про зміни у фінансуванні шкільного харчування, який дасть… Read More
У дитинстві кожне нове уміння, як маленька перемога. Тож перший велосипед — можливість відчути себе… Read More
В Одесі не вщухають пристрасті щодо деколонізації. Звільнивши місто від пам'ятників Катерині та Суворову, влада… Read More
Перед початком курортного сезону в Одесі водолази комунального підприємства «Рятувально-водолазна служба» почали обстеження міських пляжів. Read More
16 квітня у зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою рух трамвайних маршрутів №17 і №18 тимчасово затримується. Read More