Статті

Чому зникла вулиця Князівська і хто такий Олексій Маркевич?

Одна з найстаріших вулиць Одеси – Князівська – нещодавно змінила назву. Тепер вона носить ім’я українського історика Олексія Маркевича. Чому це сталося саме зараз? Що пов’язувало цю вулицю з князями, науковцями, письменниками, а згодом – із радянськими міфами? І хто такий Олексій Маркевич, на честь якого її перейменували?

Вулиця з аристократичним та більшовицьким минулим

Вулиця виникла ще 1828 року між Торговою та Старопортофранківською. У ті часи назви одеських вулиць часто відображали соціальний статус їхніх мешканців – поруч існували Дворянська, Міщанська тощо. «Князівська» не була винятком: тут справді мешкали представники князівських родів, зокрема Аргутинський-Долгорукий та Жевахов.

вулиця Князівська

Мойсей Аргутинський-Долгорукий – генерал-ад’ютант, родом зі знатної вірменської родини. Він був нагороджений іменним мечем з діамантами та кількома високими орденами за участь у війнах з Туреччиною, Персією та на Кавказі.

Аргутинский-Долгоруков

Іван Жевахов, уродженець князівського грузинського роду, також зробив блискучу кар’єру в російській армії. Після служби оселився в Одесі. Його ім’я збереглося в назві Жевахової гори.

Жевахов

За радянських часів вулицю перейменували на честь Петра Баранова – більшовицького діяча, який, за чутками, очолював союз ковбасників. Після розпаду СРСР їй частково повернули історичну назву. А у 2024 році, в межах деколонізаційного процесу, рішенням Одеської обласної топонімічної комісії вулицю перейменували на честь українського історика Олексія Маркевича.

Хто такий Олексій Маркевич?

Олексій Маркевич — представник козацького роду, уродженець Полтавщини, який більшу частину життя присвятив вивченню історії України. Освіту здобув у Ніжинському ліцеї, а згодом — в університетах Києва та Одеси. Значний вплив на нього справили викладачі й особисте спілкування з Михайлом Грушевським, що зміцнило його переконання в необхідності збереження національної історичної пам’яті.

Він став першим, хто читав курс історії України в Одеському університеті. Через тиск з боку влади згодом втратив посаду. Проте залишився активним у публічному житті – читав лекції, писав наукові праці, виступав перед громадськістю.

Олексій Маркевич

Науковий доробок Маркевича налічує понад 70 праць. Він досліджував історію Слобожанщини, Запорозької Січі, документи козацької доби, збирав фольклор, побутові та культурні свідчення українців. Його особисто знали Тарас Шевченко та інші діячі культури.

Останні роки Маркевич прожив в Одесі, на вулиці Канатній. Його будинок став осередком спілкування науковців, етнографів, письменників. Він досліджував Судацьку фортецю, збирав відомості про Херсонес і виступав проти вивезення українських пам’яток до російських музеїв.

А от чому Олексія Маркевича називали «контрабандистом української літератури», а також розповідь про цікаву історію самої вулиці – дивіться у нашому відео на YouTube.

Назва «Князівська» вказувала на аристократичне минуле, тісно пов’язане з епохою імперій. Сьогодні це вже не відповідає цінностям незалежної України. А ім’я Олексія Маркевича повертає вулиці зв’язок із українською наукою, культурою та ідентичністю.

Читайте також:

Share
Діана Федотова

Журналістика заполонила мене ще у студентські роки. Вже на другому курсі в Національному університеті «Одеська юридична академія» я обійняла першу посаду на телебаченні. Згодом отримала ступінь магістра журналістики. За вісім років я попрацювала як на одеських каналах та проєктах «Репортер», «Думська», «Редакція», так і стала власною кореспонденткою на каналах «Україна», «Україна24» та «Ми - Україна». За плечима чотири роки прямих включень з найгарячіших подій. Нині живу в Індонезії, однак продовжую слідкувати за життям рідної Одеси, чим і ділюся в «Одеському житті».

Recent Posts

  • Новини

В Одесі відкрили оновлений інклюзивний пляж на 11-й станції Фонтану (фото, відео)

Сьогодні, 1 липня 2025 року, на 11-й станції Великого Фонтану в Одесі урочисто відкрили оновлений… Read More

01-07-2025 в 16:57
  • Статті

Реєстрація собак в Одесі: як це працює та чому це важливо

Початок реєстрації через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) домашніх тварин викликав багато питань. Поки в… Read More

01-07-2025 в 16:03
  • Статті

Нескорений ринок: як війна трансформує бізнес на Півдні України

Війна кардинально змінила правила гри для українського бізнесу, особливо в південних регіонах, таких як Одеська… Read More

01-07-2025 в 15:29
  • Новини

Пожежі на Одещині: горіло ціле село, знищено будинки

В Одеській області останніми днями сталося одразу кілька масштабних пожеж, які охопили житлові та господарські… Read More

01-07-2025 в 14:33
  • Новини

Одесити не підтримали перейменування Канатного провулка

Сьогодні, 1 липня 2025 року, в Одесі завершилося електронне громадське обговорення щодо перейменування парку, провулка… Read More

01-07-2025 в 13:31
  • Новини

Ремонт узвозу Блажка в Одесі наближається до завершення: коли запустять трамвай

В Одесі завершується капітальний ремонт узвозу Блажка (раніше - Маринеско). Уже цього літа трамвай №7… Read More

01-07-2025 в 12:27