В Одесі вулиця Генерала Бочарова (зараз Бувалкіна) – одна з найголовніших на селищі Котовського. Там і ринки «Північний» із «Початком», і залізнична станція, і кілька торгових центрів. Але мало хто знає, ким був цей Бочаров. Навіть про генерала не чули – це слово із назви місцеві зазвичай опускають. А «Одеське Життя» вам розповість.
Так, був у лавах Червоної Армії (РККА) така зовсім не звичайна людина – Леонід Бочаров. У роки Другої світової дослужився до звання генерал-майора. Щоправда, був він не просто військовим, а політичним керівником (політруком) – завданням його було проводити політику партії та товариша Сталіна в маси солдатів та офіцерів.
Народився на Уралі, жив у містечку Сатка (крім Одеси це було в СРСР друге місто, де на його честь назвали вулицю). Хотів стати льотчиком, але з льотної школи його у 1932 році відрахували через короткозорість.
Але оскільки він не страждав на політичну короткозорість, тобто був «відданий справі Леніна – Сталіна», то він і пішов цією лінією. 1938 року закінчив Військово-політичну академію. У роки війни був серед керівників Головполітуправлінь різних фронтів.
До речі, ще з довоєнних років, і всі військові роки Глав ПуРККА, тобто УСЕ це могутнє відомство очолював одесит Лев Захарович Мехліс. Ду-уже впливова була особа! Чи не права рука Сталіна, генерал-полковник.
У 1941-1942 рр., як представник Ставки на Кримському фронті, Мехліс вольовим рішенням підмінив собою командувача. Його накази були некомпетентними, і німці змогли зайняти Севастополь та Керч.
І Сталін… пробачив Мехліса. Чому я на це відволікся? А з 1972 по 1976 роки я, коли навчався в Одеському інституті зв’язку, квартирував в одному з дворів наприкінці Чкалова (нині Велика Арнаутська). Жив у тому дворі дідусь такий, абсолютно «безпонтовий», таких називали «простий, як 3 копійки». Років йому було, як мені зараз. Сусіди називали його Захаричем і шепотілися, що це «рідний» брат ТОГО Мехліса.
Читайте також: Майже став маршалом СРСР: на честь кого названо вулицю Черняховського в Одесі
Повертаючись до теми Бочарова зазначимо, що під час оборони Одеси він керував партійно-політичною роботою військових частин, іншими словами, організовував «промивання мозку» у солдатів (звідси і «його» вулиця в Одесі). Після війни Бочаров продовжував армійську службу високих посадах.
В молодості він мріяв про небо – в небі його життя і завершилося: будучи членом радянської делегації, Леонід Бочаров загинув у 55 років в авіакатастрофі Іл-18 – борти ВПС СРСР у жовтні 1964 року поблизу Белграда (Югославія).
Подробиць про цілі тієї військової делегації та причину катастрофи немає. Але достовірно відомо, що тодішній глава Югославії Йосип Тіто хоч і був комуністом, але дуже специфічно бачив шлях розвитку Югославії і посилав кудись подалі спочатку Сталіна, а потім і Хрущова з їхньою «керівною роллю».
Його «виховували», і не виключено, що вчити Тіто «правильно» дивитися на світ і «промити мізки» надто самостійному колегі якраз летіла делегація, що так і не долетіла.
До речі, одним із заходів демонстрації невдоволення Союзу РСР Югославією перед цим став наказ 70 тисячам радянських фронтовиків здати у військкомати медаль «За визволення Белграда» з метою їх заміни на медаль куди менш «цікаву» для учасників походу в Югославію – «За бойові заслуги».
А вулиця Генерала Бочарова в Одесі зараз має ім’я Владислава Бувалкіна. Він наш сучасник (1979–2022) – майстер-сержант СБУ, Герой України, повний кавалер ордена «За мужність».
Довгий час мешкав в Одесі. З початком війни на Донбасі Владислав та його два брати стали добровольцями, Влад служив Україні в прикордонних військах. З 2019 року – у СБУ. 20 березня 2022 року загін спеназу СБУ, повертаючись із завдання на Київщині, потрапив під артобстріл. Владислав Бувалкін загинув смертю хоробрих… Героям слава!
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More
У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
View Comments
Дякую за цікаві подробиці