Чому до відомого ізмаїльського художника прийшли «трифоновці»?

В Ізмаїлі, як і у всіх містах і селах світу, де мешкають болгари, у лютому відсвяткували свято виноградарів Трифон Зарезан. За традицією, компанія «трифоновців» на чолі з обраним царем відвідує болгарські родини, які мають на своєму обійсті виноградник. Цього року завітали і до заслуженого художника України ізмаїльця Івана Шишмана.

Незважаючи на те, що митець багато часу приділяє своєму покликанню – викладає студентам в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті, створює картини, проводить персональні виставки, він із захопленням працює у власному саду.

Читайте також: Краса, створена жінкою: в Ізмаїлі пройшла виставка 88 художниць та майстринь

Великій родині потрібен сад

У родині Івана Шишмана вісім дітей. Старша Злата закінчила магістратуру Інституту живопису Одеської академії будівництва та архітектури. Параскева – студентка Національної академії мистецтв України. Цього року у цей заклад вступила ще одна дочка.

Велика родина збагатилася вже і трьома онуками. Тож, щоб діти харчувалися корисно і смачно, господар вирішив на ділянці біля будинку посадити сад – яблуні, груші, айву, хурму та, звичайно ж, виноград.

Іван Іванович вчився у батьків працювати на землі. А тепер навчає цьому своїх дітей. Коли батько Івана Шишмана отримав цю ділянку як працівник судноремонтного заводу, тут росла тільки черешня якогось рідкісного французького сорту, яку не атакують черв’яки. А тепер у саду ростуть не лише різні види фруктових дерев, а й сорти – щоб їхніми плодами можна було ласувати до пізньої осені.

– Мені не вистачає часу працювати в саду професійно, але як аматор я звертаюся за порадою до фахівців. Завдяки їм вмію обрізати виноград, доглядати за деревами. Адже не кожний виноград навіть обрізається однаково, а в залежності від сорту та формування кущів, – зауважив художник.

Ви також можете дізнатися: Чому родина Турських з села Ясенове ніколи не переїде жити до міста?

Без втручання у природну красу – босоніж по траві

Ізмаїльський художник не втручається у природну красу свого саду, навіть доріжками з каменів не застеляє, щоб земля могла дихати. Замість них стежинка влітку покривається травою, по якій домочадці із задоволенням ходять босоніж.

– Тут також ростуть корисні трави, яким не заважаємо. Ми самі створюємо навколо себе красу і наповнюємось нею. За великим врожаєм ми не гонимось – вистачає і поїсти, і яблучний оцет зробити, і друзів пригостити.

Читайте також: Сакральна магія мотанок: чому майстриня з Одещини почала створювати ляльки під час війни

З полону дідусь повернувся на екіпажах із подарунками

А ще Іван Іванович із легкістю може відрізнити добре вино від поганого – за смаком та зовнішнім виглядом. Цьому він навчився від своїх дідусів. До речі, брати його бабусі колись навіть опановували виноробство у Франції.

Любов до рідної землі передається в родині від покоління до покоління. Художник розповів про свого дідуся, який на початку XX століття повернувся з полону з Німеччини – там йому довелося працювати в одному маєтку. То він приїхав на двох екіпажах – один повний з подарунками, іншим правив сам у смокінгу та циліндрі. За його справну роботу людина, у якої він працював, запропонувала йому забрати сім’ю та переїхати до нього, щоб стати спадкоємцем маєтку. Але бабуся Івана Шишмана відмовилася, адже не хотіла покидати місце, де народилася.

– Знаєте, я, як і моя бабуся, теж вважаю, що більше користі принесу саме на рідній землі. Треба любити наших людей, цю землю, на якій живеш, і не шукати добра в іншому місці, – переконаний Іван Іванович.

На знімках: Іван Шишман у своєму саду

Фото авторки

Share
Наталя Слободяна

Закінчила Ізмаїльський державний педагогічний інститут. 15 років працювала на Ізмаїльському телебаченні, яке стала для мене першою школою у створенні цікавого відеоконтенту. Здобула ще одну вищу освіту, ставши магістром з «Державного управління». Мої репортажі про Придунав’я виходили на одеському телебаченні та в інтернет-виданнях. Так про наш край, про талановитих людей, які живуть тут, їх ремесла і захоплення дізнавалося все більше людей.

Recent Posts

  • Новини

Одеські нардепи з мільйонами: топ-5 найбагатших обранців у Раді

Центр публічних розслідувань проаналізував щорічні декларації депутатів Верховної Ради від Одеської області за 2024 рік… Read More

25-04-2025 в 07:41
  • Статті

Ціни на одеському Привозі сьогодні: вже й дешева доріжка з’явилась

Є така прикмета на одеському Привозі: як сонечко припікає, то там з’являється «дешева доріжка». Read More

25-04-2025 в 07:12
  • Новини

На Одещині стратегічна дорога стала непроїзною

В Одеській області нарешті розпочали ремонт одного з найважливіших автошляхів Придунав’я – дороги між Кілією… Read More

25-04-2025 в 06:42
  • Новини

Магнитные бури 25 апреля: как повлияют на метеозависимых

У п'ятницю, 25 квітня, очікується помірна сонячна активність на рівні G1 (К-індекс 4). Можливі емоційні… Read More

25-04-2025 в 05:43
  • Статті

Як закон регулює придбання саджанців та садових рослини в Україні

Весною та восени найчастіше господарі купують та висаджують рослини в саду та городі, прикрашають рослинами… Read More

24-04-2025 в 23:14
  • Новини

На Одещині відкрили першу підземну школу на 700 дітей

У селищі Молодіжне Одеської області збудували сучасну підземну школу-укриття, розраховану на 700 осіб. Об’єкт функціонуватиме… Read More

24-04-2025 в 22:34