Брати Стругацькі, брати Вайнери, брати Грімм – тут і голову не треба ламати, вони на слуху. Хтось старший, не виключено, згадає французьких письменників братів Гонкур (Жюль та Едмон). Пописували вони у 19 столітті. А ось «накопати» щось за братами Ачкановими виявилося непросто: не так знаково вони увійшли до історії.
Григорій – молодший із братів Ачканових – у 1887 році народився в Одесі в сім’ї моряка, з роками і сам став судновим механіком. З 17-ти років – у більшовицькій партії, член Одеського підпільного комітету. Не раз піддавався арештам.
Читайте також: Чому в Одесі вже немає вулиці Урицького
Після революції 1917-го пішов вгору партійною лінією, створював в Одесі червоногвардійські загони, був тут комісаром пошти та телеграфу (1918 рік). З 1923 року очолив ЦК профспілки водників, увійшов до міжнародних органів по цій лінії. Керував Радторгфлотом, морським Реєстром СРСР.
Загалом активно працював на радянську владу, за становлення якої в молодості так активно боровся. І вона традиційно за тодішніми мірками йому «віддячила». Як часто буває у житті, за що боровся – на те й напоровся: у березні сумно пам’ятного 1937-го його заарештували, унюхавши у ньому ворога народу. 3 грудня 1937 року суд засудив його до «вищої міри соціального захисту», як тоді формулювали. Того ж дня Григорія Ачканова розстріляли.
Ще на тему: Вулиці Одеси: як Авдєєва-Чорноморського засудили до розстрілу, потім підняли, а потім забули
Після приходу до влади Микити Хрущова старого одеського більшовика реабілітували і в 1965 навіть назвали його ім’ям танкер, який борознив моря майже 30 років. У 1993 році судно вирушило в свій останній рейс до Індії, де стало металобрухтом.
Що цікаво, його старшого брата Федора, як ЧСЗР, тоді не зачепили. Була тоді така сумна абревіатура: Член Сім’ї Зрадника Батьківщини. Мітлою міли дітей та батьків, дружин та чоловіків, сестер та братів. Але старший Федір, який був старший за молодшого брата на 6 років, благополучно дожив до 1957 року.
У до- і післяреволюційні роки біографія в нього, як під копірку з брата: те саме партійне членство, та ж підпільна діяльність, ті самі арешти та заслання. Відомо, що активний учасник жовтневого перевороту. 1919-го член ревкому у Києві, Одесі, заступник голови Всеукраїнського ж.-д. ревкому. А далі – ніде нічого, окрім кількох слів: з 1920 року – на партійній, радянській та господарській роботі. Ну, ще перебував у «Товаристві старих більшовиків», жив у Москві і орден Леніна заробив…
Вас також може зацікавити: Знаменита площа Мартинівського та вулиця Загубанського: як з’явилися і куди зникли
Колись пролетарський поет Маяковський так озвучив звернення революційних матросів до членів Тимчасового уряду: «Які тут тимчасові? Слазь! Скінчився ваш час…» Десь так Історія сказала і вуличним табличкам із написом «Братів Ачканових» в Одесі. З 1996 року це вулиця Грушевського. Ще цікаво, що до Ачканових ця вулиця теж мала ім’я двох братів – Анатра. То були великі одеські промисловці.
Раніше ми розповідали, чому відклали перейменування сотні одеських вулиць.
Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More