Статті

Одеський болгарин покаже найпотужніший фільм на популярному кінофестивалі

«Край ріки» — так називається картина болгарського режисера Василя Баркова, що буде представлена на 14-му Одеському кінофестивалі. Ця стрічка увійшла до спеціальної програми кінофестивалю «Зроблено в Одесі» і її можна буде подивитися 16 серпня на одеських майданчиках.

Нагадаємо, Одеський кінофестиваль-2023 пройде з 19 по 26 серпня 2023 року одразу на двох локаціях. Покази конкурсних і позаконкурсних програм фестивалю та індустріальні заходи проведуть у Чернівцях (Буковина). Покази ретроспективних та спеціальних програм відбудуться в Одесі, в кінотеатрі Multiplex (ТРЦ Gagarinn Plaza).

Цей факт став приводом розповісти вам про мого давнього друга Василя Баркова та про фільм, на прем’єру якого чекає численна армія глядачів і сам режисер. Фільмографія кіномитця доволі вагома, але «Край ріки» стане найпотужнішою роботою, що вже об’єднала дві країни — Україну та Болгарію і продовжує об’єднувати наші народи.

Про режисера Василя Баркова

Василь Барков – бессарабський болгарин, який народився 20 грудня 1972 року в селищі Суворове Ізмаїльського району. У 1992 році поїхав до Болгарії за новою тоді міжнародною освітньою програмою, щоб побачити свою прабатьківщину та навчатися режисурі, про яку мріяв з дитинства. У 1998-му закінчив Національну академію театру та кіно за спеціальністю «Режисура кіно та телебачення» в Софії. І залишився в Болгарії знімати фільми — спочатку документальні, а потім і художні. Завдяки вродженому таланту і наполегливій праці він досяг успіхів у сфері, в якій працював, і став відомим режисером у Болгарії.

Перші фільми українського болгарина були про Бессарабію і Таврію. Одними з найвидатніших з них є: «Бессарабія — моя любов», «Один кадр», фільм про таврійського болгарина Мішо Хаджийського, а також стрічка «Балканський Шекспір», яка отримала кілька міжнародних нагород. Однією з цих нагород є «Золота скриня». Серед інших робіт Баркова стрічки «Остання подорож», «Один постріл», «Аварійна посадка», «Пам’ятник і його брат», «Людина з Європи» тощо. 

З 2012 року Василь Барков став ініціатором і організатором фестивалю сучасного болгарського кіно в Одесі, який проходив кілька років поспіль. Саме в цей час в серці українського режисера народжується ідея нового фільму. Шлях до його створення був довгим, але, як каже сам Барков, «результатом він задоволений», зараз черга за глядачами. 

Як працювали над фільмом «Край ріки»

Зйомки картини «Край ріки»

Основні зйомки картини «Край ріки» закінчилися у 2021 році. Вони проводилися у місті Вилкове Ізмаїльського району за співпраці кінокомпаній «Маджик Маунт» (Болгарія) та «Одеська кіностудія» (Україна) за підтримки Болгарського національного кіноцентру.

Сюжет фільму полягає в тому, що низка випадковостей приводить болгарина Форе у дельту Дунаю. В українському місті Вилкове він вчиняє ненавмисне вбивство і опиняється під вартою. Але в цьому місті, населеному липованами, герой зустрічає справжнє кохання, а краса та духовна атмосфера Української Венеції дають йому безпомилкове відчуття, що саме таке місце він шукав усе своє життя.

— Цей фільм — екзистенційна драма про людину, яка намагається знайти сенс життя. Експозиція знята в стилі роуд-муві, щоб наголосити, що Форе подорожує, шукає, перетинає кордони та території… Моя режисерська робота була сфокусована на створенні захоплюючого сюжету, який виділятиме тонка драматургія та переконлива акторська гра, — ділиться режисер. 

Українсько-болгарська знімальна група доклала багато зусиль для створення цієї картини. — Відверто кажучи, це дуже важкий у технічному плані фільм. Ми знімали по 12 годин поспіль, на воді, під зливою, — згадує митець. 

Головну роль зіграв відомий болгарський актор Пєнко Господінов. Він дуже популярний у Болгарії, багато знімається в кіно, працює в театрі, викладає акторську майстерність у Національній академії театрального та кіномистецтва Крастьо Сарафова. Головну жіночу роль зіграла українська акторка Катерина Молчанова. У фільмі також знімалися чудові українські актори Сергій Деньга та Георгій Делієв і болгарський актор Георгій Керменський.

Робота під час війни

Фільм «Край ріки». Актори

До повномасштабного російського вторгнення було зроблено основний монтажний кістяк картини, але було ще багато роботи, яку війна поставила на паузу.

— Хтось виїхав з України, у когось почалися проблеми зі здоров’ям, хтось розгубився та просто не знав, що робити далі, коли в країні війна. Але згодом ми повернулися до роботи над фільмом і його монтажу. Причому робили це на відстані. Я був у Болгарії, інші — в Україні, у Чехії, Норвегії. Природно, що працювати в такому форматі було дуже важко, але ми це зробили, — розповідає Василь Барков.

Перші враження

16 липня на фестивалі української культури «Виделка fest», який проходив у місті Вилковому і про який розповідала газета «Одеське життя», відбувся передпрем’єрний показ стрічки.

— Я мріяв показати фільм саме там, де він знімався, адже дуже хотів побачити реакцію жителів Вилкового. Вони ж дивилися особливим поглядом, оскільки стрічка знімалася на вулицях їхнього міста, на їхніх каналах, і багато жителів самі взяли участь у зйомках як масовка. Це найнеупередженіша та найщиріша публіка. Тому дуже важливо, що вперше ми показали цей фільм саме там і відчули справжню емоцію, — хвилюючись, розповів режисер про першу, щиру та захоплюючу зустріч фільму з глядачами.

Зараз, попри всі страшні події, що відбуваються в Україні, картина йде до масового глядача.

Бажаємо їй успіхів, а Василю Баркову — створення нового емоційного і об’єднуючого кіно.

Читайте також:

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Статті

Фестиваль «Одесі-610». День третій: історична література, історичні знахідки (фоторепортаж)

Третій день фестивалю «Одесі-610» подарував одеситам нові знання, емоції та можливості для творчості. Гостям запропонована… Read More

19-05-2025 в 21:44
  • Новини

Розмова Трампа з Путіним: президент США наголошує на негайних мирних переговорах

Ввечері 19 травня відбулася телефонна розмова американського президента Дональда Трампа з правителем РФ Володимиром Путіним.… Read More

19-05-2025 в 21:29
  • Новини

Чи буде знову дощ: прогноз погоди на вівторок, 20 травня

У вівторок, 20 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

19-05-2025 в 20:27
  • Новини

Одесити можуть отримати допомогу від NRC: що для цього потрібно

Норвезька рада у справах біженців (NRC) оголосила про відкриття нового етапу реєстрації на грошову допомогу… Read More

19-05-2025 в 19:33
  • Новини

Одеські медики провели щорічні змагання з надання допомоги

В Одесі відбулися щорічні навчально-практичні змагання серед працівників екстреної медичної допомоги. У межах заходу медикам… Read More

19-05-2025 в 18:33
  • Статті

З Одеси — до села: історія переїзду, волонтерства і роботи на благо громади

Стати своїм у селі вдається не кожному приїжджому. А тим більше за короткий термін отримати… Read More

19-05-2025 в 17:34