Статті

Безкоштовна медицина та ліки в Україні: на що ми маємо право

Безкоштовне медичне обслуговування гарантується всім громадянам медичною реформою. Головна умова – укласти декларацію із сімейним лікарем. Що потрібно знати пацієнтам про їхні права та до кого звертатися у разі їх порушення, розповів виконувач обов'язків директора Південного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров'я України Денис Чорний.

За які послуги не потрібно платити?

Безкоштовна медична допомога визначається програмою медичних гарантій (ПМГ). Це пакет усіх медпослуг, які держава має надавати своїм громадянам. Витрати медустановам відшкодовує за певними тарифами Національна служба здоров’я України (НСЗУ).

– Програма медичних гарантій-2023 охоплюватиме всі основні види медичної допомоги. Вона передбачає 39 пакетів послуг. Зокрема, українці мають право на безоплатну медичну допомогу при гострому мозковому інсульті, гострому інфаркті міокарда, безкоштовне проведення хірургічних операцій дорослим та дітям. Не повинен платити пацієнт і за анестезію, – наголошує Денис Чорний. — В установах, які мають договір з НСЗУ, вона включена до послуги хірургічної операції та покривається Програмою медичних гарантій. Незалежно від того, це планова операція або ургентна, а також за інших втручань.

До того ж пацієнти мають право на такі безкоштовні медпослуги, як:

  • екстрена медична допомога;
  • стаціонарна допомога дорослим та дітям без хірургічних операцій;
  • первинний медогляд у сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів;
  • медпослуги профільних фахівців;
  • реабілітація;
  • медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • медична допомога дітям віком до 16 років;
  • вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень;
  • паліативна медична допомога (супровід людей з невиліковними захворюваннями).

Важкі хвороби та «Доступні ліки»

Частина ПМГ — програма «Доступні ліки». За нею пацієнти з хронічними захворюваннями мають право одержувати медикаменти безкоштовно або зі знижками.

На сьогодні, за словами Дениса Чорного, у програмі «Доступні ліки» – 486 препаратів, включаючи інсуліни та комбіновані лікарські засоби. Отримати такі препарати можна за такими медичними напрямками:

  • серцево-судинні та судинні захворювання головного мозку;
  • бронхіальна астма;
  • цукровий та нецукровий діабет;
  • розлади психіки та поведінки;
  • епілепсія;
  • хвороба Паркінсона;
  • хронічні захворювання нижніх дихальних шляхів;
  • потреба в імуносупресії – пригніченні небажаних реакцій організму після трансплантації органів.

— На стаціонарному та амбулаторно-поліклінічному лікуванні пацієнти також забезпечуються безкоштовними ліками, включеними до Національного переліку основних лікарських засобів. Надаються вони на весь період лікування. При отриманні призначень у лікаря доцільно поцікавитися, які з призначених ним ліків входять до Нацпереліку, — пояснив фахівець НСЗУ.

Як отримати «Доступні ліки»

Для того, щоб отримувати препарати за програмою «Доступні ліки», необхідно укласти декларацію із сімейним лікарем. Якщо ви змінили своє місце проживання в результаті війни, переукладати договір не потрібно. Рецепт може виписати будь-який лікар у найближчому центрі медичної допомоги.

Потім потрібно знайти аптеку, що відпускає ліки за програмою. Вона повинна мати на дверях наклейку «Тут є Доступні ліки», – розповідає Денис Чорний. – Ті, де можна отримати інсулін, мають наклейку «+Інсуліни».

Також дізнатися про такі аптеки можна, зателефонувавши в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77 (дзвінки безкоштовні). Оператори підкажуть фармації, розташовані поруч із вашим місцем проживання.

Буває, що потрібних безкоштовних препаратів у лікарні дійсно немає. І тоді лікарі дають пацієнтам візитки аптек, де їх можна придбати. Як правило, ці препарати коштують недешево – десятки, а то й сотні тисяч. Тому лікар зобов’язаний надати пацієнтові інформацію про те, де все ж таки можна отримати ці ліки безкоштовно. До того ж для зручності пацієнтів у коридорах лікарень мають бути стенди з відомостями про безкоштовні ліки та медичні послуги, гарантовані державою.

Що робити, коли вимагають сплатити «добровільний» внесок?

Загалом, на перший погляд, усі права на безкоштовні медичні послуги ми маємо. Але на практиці, на жаль, дотримуються їх не завжди. Заяви про те, що, лягаючи в стаціонар, потрібно заплатити благодійний внесок — не рідкість.

Благодійну діяльність, інформують юристи, в Україні регулює закон № 5073-VI від 11.12.2022 року «Про благодійну діяльність та благодійні організації». У цьому документі зазначено, що благодійні внески – справа добровільна. А перераховувати їх потрібно лише через касу чи банк. При цьому платник має отримати квитанцію. Якщо внесок було зроблено через касу – обов’язково з «мокрою» печаткою та підписом головного бухгалтера установи. Не погоджуйтесь, якщо благодійний внесок запропонують заплатити у приймальному покої чи лікарському кабінеті.

– Якщо за безкоштовну послугу у вас вимагають гроші, звертайтеся зі скаргою до головного лікаря чи директора медустанови, – радить Денис Чорний. — Якщо в останньому відмовляють — до Департаменту охорони здоров’я регіону чи до НСЗУ за номером «гарячої лінії» 16-77.

Наступна інстанція для звернення — місцева влада, відділ звернення громадян. Тут слід написати заяву для розгляду «медичною» депутатською комісією.

І обов’язково потрібно фіксувати оплату ліків — зберігати рецепти, чеки та квитанції. Без них ви нічого не доведете. Але в будь-якому випадку на відповідь чекати доведеться від тижня до місяця.

Де дізнатися про безкоштовні ліки?

Шукати безкоштовні ліки, інформацію про них, а також аптеки з наклейками Денис Чорний радить за посиланнями:


Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Share

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21