Сьогодні, 29 липня, святкується день народження Івана Айвазовського. В Одесі, де відбулися зміни у назвах багатьох топонімів, вулиця Климента Тимирязєва тепер носить ім'я цього видатного живописця. Розташована вона в Київському районі і тягнеться від провулку Тимирязєва до вулиці Костанді.
Климент Тімірязєв був російським біологом, займався фізіологією рослин і був одним з основоположників цієї школи. Ще зі студентських років Тімірязєв брав участь у студентських політичних заворушеннях, за що був виключений з університету. І хоча Тімірязєв здебільшого займався наукою, жовтневу революцію він зустрів із великою радістю і був обраний депутатом московської ради. В українській науці Тімірязєв не залишив сліду, не працював у нашій країні й тим паче в нашому місті. Тому вулицю його імені перейменували, назвавши її ім’ям митця, який любив Одесу і користувався взаємною любов’ю та визнанням одеситів.
Іван Айвазовський — український художник-мариніст і баталіст вірменського походження, справжнє його ім’я Ованес Айвазян. Народився він у Феодосії, в сім’ї вірменського крамаря, предки якого переселилися до Криму з Галичини ще 1812 року. Сім’я була бідною, і вже в 10 років Іван змушений був піти працювати в міське кафе, де грав на скрипці та співав. Але найбільше Айвазовський любив малювати, а оскільки паперу й олівців у нього не було, то малював він вугіллям на стінах будинків. Якось його малюнки побачив архітектор Яків Кох, який подарував хлопчикові перші в його житті олівці та папір, а пізніше показав малюнки градоначальнику Казначеєву. Той забрав Айвазовського із собою до Сімферополя, поселив у своєму будинку і віддав до гімназії.
Після цього Айвазовський навчався в Петербурзькій академії мистецтв, працював у Римі, Неаполі, Венеції, Парижі, Лондоні, Амстердамі. На запрошення султана Османської імперії художник не раз відвідував Стамбул, де писав полотна на замовлення султанів. Зараз ці полотна знаходяться в султанському палаці.
Після повернення Айвазовський назавжди оселився у Феодосії. Там він часто влаштовував виставки, а гроші, отримані від продажу картин, передавав місту на благодійні цілі.
Айвазовський був відомий не тільки як живописець. Він був колекціонером, меценатом, художником Головного морського штабу, академіком, професором, почесним членом академії мистецтв в Амстердамі, Римі, Парижі, Флоренції та Штутгарті. 1894 року Айвазовського було прийнято до Товариства південноросійських художників в Одесі, він не раз приїжджав до нашого міста, працював тут.
Помер художник 2 травня 1900 року практично за мольбертом — буквально за кілька годин до смерті він працював над картиною «Вибух турецького корабля».
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More