Статті

Великому Кобзарю — 211 років: 8 цікавих фактів про Тараса Шевченка

9 березня 2025 року Україна святкує 211-ту річницю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. «Одеське життя» зібрало найцікавіші факти про Великого Кобзаря.

Перший український донат — на Шевченко

Найвідоміший національний поет, художник та громадський діяч Тарас Шевченко народився в селі Моринці сучасної Черкащини (раніше це була Київщина) в багатодітній родині кріпаків. На жаль, в 11 років Шевченко осиротів, а у 17 залишив Україну та потрапив до Петербурга. Разом із собою хлопчика забрав дворянин Павло Енгельгард, до якого Шевченко потрапив у найманство. Відтак, Тарас Григорович жив у кріпацтві до 24 років, коли його вирішили звідти викупити його друзі – художник Карл Брюллов та поет Василь Жуковський. Свобода Шевченка коштувала 2500 рублів. Щоб зібрати ці гроші, Брюллов написав портрет Жуковського і продав свій витвір за відповідну суму.

Свобода Шевченка коштувала 2500 рублів. Щоб зібрати ці гроші, Брюллов написав портрет Жуковського і продав свій витвір за відповідну суму

Шевченко змусив росіян вивчати українську

Після звільнення Тарас Григорович вступив до Петербурзької академії мистецтв, де згодом створив рукопис своєї майбутньої збірки «Кобзар». До речі, згодом його твори стали настільки популярні, що багато дворян почали вивчати українську, аби читати поезію Шевченка.

Багато дворян почали вивчати українську, аби читати поезію Шевченка

Тарас Шевченко дуже добре малював

Шевченка знали не тільки як поета, а і як дуже талановитого художника. За своє життя він створив понад 1300 картин, багато з яких були присвячені українським народним сюжетам. А ще митець створював ілюстрації до власних творів.

За своє життя Шевченко створив понад 1300 картин

Тарас Шевченко 34 роки провів у неволі

Після закінчення Петербурзької академії мистецтв, у 29 років, Тарас Григорович повернувся до України. Він багато подорожував, робив замальовки та писав патріотичні вірші та антиімперські твори. Але саме за них, у 33 роки, Великого Кобзаря заарештували, бо він мав «мрії про можливість Україні існувати як окремій державі». На жаль, з 47 років свого недовгого життя, 34 роки Шевченко провів у неволі: 24 – у кріпацтві та ще 10 – в арештах і засланнях.

В Оренбурзькому засланні поетові забороняли займатися творчістю, але він це ігнорував та написав там більшу частину своїх повістей.

З 47 років свого недовгого життя, 34 роки Шевченко провів у неволі: 24 – у кріпацтві та ще 10 – в арештах і засланнях

Шевченко провів в Україні лише третину життя

Великий Кобзар провів в Україні лише третину життя, бо спочатку служив на російського дворянина, потім навчався, далі був арештований, а потім в’їзд на Батьківщину йому просто заборонили. Повернутися в Україну Тарасу Григоровичу дозволили лише у 45 років, в 1859-му, але того ж року знову заарештували.

Дві могили Великого Кобзаря

Через два роки Тарас Шевченко помер в Петербурзі, але заповів бути похований у Каневі. Це вдалося зробити лише через два роки після смерті поета. Колись в народі ходила легенда, що Великий Кобзар не помер, і що він визволить українців з кріпацтва. Сьогодні Тарас Григорович продовжує допомагати українцям боротися за свою незалежність.

Тарас Шевченко помер в Петербурзі, але заповів бути похований у Каневі. Це сталося через два роки після смерті поета

Тарас Шевченко VS тоталітарні лідери

На сьогодні українському генію встановлено понад 1100 пам’ятників, 99 з яких розташовані в 44 країнах світу. І це абсолютний рекорд. Таку саму кількість монументів мають лише тоталітарні лідери та могили невідомих солдат.

Шевченко може боротися з тоталітарними лідерами за кількістю пам’ятників.

Тарас Григорович – це просто космос

Великого Кобзаря знають по всьому світові. Поезію Шевченка переклали на понад 100  мов світу, серед яких є навіть есперанто. Зараз Тарас Григорович є навіть у космосі: його ім’ям названий один з 300 кратерів на Меркурії.

Ким тільки не зображували Тараса Шевченко. Астронавтом також.
Ім’ям Шевченко названо один з кратерів Меркурія.

Читайте такоже:

Share

Recent Posts

  • Новини

Одеські аграрії планують побудувати завод із виробництва добрив

У Подільському районі Одеської області Одеської області планують побудувати власний завод із виробництва карбамідо-аміачної суміші… Read More

04-04-2025 в 08:38
  • Новини

Сучасну агротехніку отримали заклади освіти на Одещині

Два заклади професійно-технічної освіти Одеської області долучилися до «Програми екстреного відновлення», реалізованої за підтримки Японського… Read More

04-04-2025 в 07:41
  • Новини

Одеса готується до курортного сезону: які пляжі будуть доступні для людей з інвалідністю

Підготовка до курортного сезону в Одесі включає питання доступності зон відпочинку для маломобільних груп населення.… Read More

04-04-2025 в 07:34
  • Статті

Ціни на одеському Привозі 4 квітня: яка золота дунаєчка!

Привоз на початку квітня. Дощ ллє собі цілий день з маленькими перервами, покупці – самі… Read More

04-04-2025 в 07:12
  • Новини

В Одесі витратять 2 мільйони гривень на обрізку дерев уздовж Траси здоров’я

В Одесі планують спрямувати 2 мільйони гривень на санітарну обрізку зелених насаджень уздовж Траси здоров’я… Read More

04-04-2025 в 06:41
  • Новини

Одеський гумор: як Трамп пінгвінів митами обклав

Всім привіт із п'ятницею! І нехай вона виявиться по-справжньому позитивною та вельми продуктивною! І ще… Read More

04-04-2025 в 06:12