Міжнародний день стоматолога відзначається 9 лютого. Редакція «Одеського життя» поставила наболілі «зубні» питання, на які відповіла лікар-стоматолог Анастасія Селімова.
Чому видалення зуба коштує так дорого?
— Це не дорого, це відповідальність. Добросовісні стоматологи навчаються цьому сім років, а потім ще кожні п’ять років підвищують кваліфікацію, і так усе життя. На жаль, цей процес дуже складний та трудомісткий.
Які продукти найшкідливіші для зубів?
— Жодні продукти не шкідливі, якщо ви чистите зуби двічі на день і кожні 4-6 місяців вам проводять процедуру професійного чищення, і, звичайно, відвідуєте стоматолога.
Якщо у дитини були дуже погані та слабкі молочні зубки, то у неї схильність до проблем із зубами?
— Ні! Такий «феномен» може бути пов’язаний із багатьма чинниками. Наприклад, з вагітністю (як вона протікала), з прийманням деяких препаратів, з антибіотикотерапією тощо. І, звісно, як батьки контролюють чищення зубів.
Чи ефективний крем «Корега»?
— Так, крем для фіксації зубних протезів є досить ефективним. Але якщо минуло більше ніж п’ять років після встановлення протезів, настав час зробити нові!
Чи є протипоказання для встановлення зубних імплантів? Наскільки вони довговічні?
— Особливих протипоказань для встановлення зубних імплантів немає. Нині імплантація дає довічну гарантію. Головне, щоб ви не втратили паспорт імплантату. З цим паспортом ви можете обслуговуватись у фахівця у будь-якій країні світу!
Як полегшити біль дитині, коли ріжуться зубки?
— Існують спеціальні гелі, таблетки та «гризуни». Їх можна придбати в аптеках, але перед цим проконсультуйтеся з сімейним лікарем або педіатром. А взагалі цей час просто потрібно пережити.
Чому стоматологи не відповідають за неякісне протезування і не повертають гроші?
— Це залежить від совісті фахівця та його людських якостей. Особисто у мене таких випадків у професійній діяльності не було. Якщо розумію, що не можу впоратися, тоді відправляю до того фахівця, який може якісно допомогти, або надаю рекомендації, де можуть допомогти. Звичайно, за 13 років практики були ситуації, коли не справлялася з роботою, тоді повертала гроші та вибачалася.
Чи потрібно періодично змінювати зубну пасту?
– Обов’язково! Інакше відбувається звикання, і паста стає менш ефективною.
Який спосіб відбілювання зубів є найбільш безпечним і як продовжити ефект відбілювання?
— Наразі всі способи безпечні. Усі клініки працюють із лампами холодного відбілювання.
А щоб продовжити ефект відбілювання, необхідно дотримати дієту протягом 10 днів після процедури. Але, на жаль, не всі це дотримуються.
Чи пломбують молочні зуби, якщо на рентгені вже видно постійний зуб і за часом молочний повинен помінятися?
— Усе залежить від стану коріння молочного зуба. Якщо за віком до зміни зубів ще рано, проводять їх лікування.
Наскільки ефективні брекети? Якщо людині, наприклад, за 40 років, чи варто зайнятися цим питанням?
— Брекет-система показана у будь-якому віці. Вам ставляться металеві дуги або скловолокно на язичну (піднебінну) поверхні щелеп у зоні посмішки. Але перш ніж встановлювати брекет-систему, потрібно видалити зуби мудрості.
Чи вже є технології вирощування нових зубів?
— Так, такі технології є, зараз таке практикують у Японії. Беруть у плодів (після аборту чи викидня) зачатки зубів.
Як правильно вибирати зубну пасту?
Сьогодні існує три основні види зубних паст:
- гігієнічні — призначені для щоденного чищення зубів та освіження дихання;
- лікувальні — до складу входять активні компоненти, що сприяють лікуванню певних захворювань ротової порожнини;
- лікувально-профілактичні — містять компоненти, які допомагають запобігти або усунути конкретні хвороби порожнини рота. Їх використовують разово або курсом за порадою лікаря.
При виборі будь-якої пасти слід звертати увагу на склад. Там не повинно бути:
- Лаурилсульфат натрію (SLS, SLES — sodium lauryl sulfate) — це піноутворюючий компонент, який викликає чутливість ясен, а також висушує слизову оболонку ротової порожнини.
- Пропіленгліколю (PG — propylene glycol) — це речовина може затримуватися в тканинах і викликати онкологію.
- Консервантів «Methylparaben», «Propylparaben» або «Sodium Hydroxide» — вони викликають подразнення шкіри та очей.
- Харчових барвників «CI 19140» та «CI 42090» — можуть викликати алергію.
- Бажано уникати фтору — його надлишок призводить до флюорозу — білих плям на зубах.
- Парабенів, барвників, ароматизаторів, підсолоджувачів — чим їх менше, тим краще.
Також слід враховувати такі нюанси:
- Якщо у вас чутливі зуби, краще користуватися спеціальною зубною пастою з солями стронцію, калію (хлорид стронцію, хлорид калію, нітрат калію). Вони сприяють зміцненню зубної емалі та знижують чутливість зубів.
- Антисептичні та антибактеріальні зубні пасти краще вибирати з екстрактами лікувальних трав: шавлія, деревій, ромашка, календула. Вони не тільки борються з патогенною мікрофлорою, але й дозволяють позбутися роздратування і запалення ясен.
- Для відбілювання зубів потрібно купувати пасти з гідрокарбонатом натрію та діоксидом кремнію, вони є низько абразивними та не ушкоджують емаль.
- Зубні пасти для дітей мають містити дикальцій фосфат або діоксид кремнію і мати індекс RDA нижче 50.
Шкідливі поради, при яких ви попрощаєтеся з гарною посмішкою
Ці «зубні поради» ми чули щодня — на телебаченні, у соціальних мережах, від бабусь, сусідів та колег. Наскільки корисним є все те, що ми іноді робимо зі своїми зубами, чи це просто міфи?
Зубний біль потрібно прогріти. Насправді гріти хворий зуб — погана ідея. При нагріванні припливу крові до проблемної зони посилюється і ще більше провокує біль. Приймати алкоголь також не можна. Спиртне підвищує тиск і цим прискорює процес запалення.
Зуби потрібно регулярно чистити. Деякі фахівці рекомендують після кожного приймання їжі чистити зуби, тому що в роті утворюється благотворне для розмноження бактерій середовище. Однак часте чищення зубів сприяє руйнуванню зубної емалі, оскільки вона не встигає оновитися за короткий час.
Зубна нитка — це добре. У проміжках між зубами завжди залишається їжа, яку зубна щітка не в змозі вичистити. А чищення зубів за допомогою нитки набагато ефективніше. Однак використовувати нитку потрібно один раз на день, інакше є ризик механічного пошкодження ясен.
Зуби є універсальним інструментом. Це було так, але кілька тисяч років тому. Зуби сучасної людини не призначені для того, щоб ними відкривали пляшки, перегризали нитки та мотузки. Все це призводить до зносу емалі та появи тріщин.
Зубам шкідлива тільки «Кока-кола». Насправді це стосується всіх газованих напоїв, а також напоїв з високим вмістом цукру. , які руйнують емаль До потемніння емалі може призвести вживання чаю, кави та вина.
Читайте також: Боротьба проти раку: як війна вплинула лікування онкології в Україні? (відео)