У кількох регіонах України зафіксували спалах захворювання на вірусний гепатит А. В Одеській області ситуація під контролем, випадків захворювання не виявлено. Щоб не підхопити це небезпечний вірус під час поїздок чи подорожей, потрібно дотримуватися простих правил.
Як повідомили в Одеській міськраді, на 8 листопада в Одеській інфекційній лікарні не зафіксували жодного пацієнта із вірусним гепатитом А.
Читайте також: Особливості та показання для здачі аналізу на гепатит В
Вірусний гепатит А – типова хвороба брудних рук. Найчастіше хворіють діти, особливо у віці від 3 до 6 років. Реєструються спалахи захворювання у дошкільних та шкільних колективах, школах-інтернатах, сімейних осередках. Вірус проникає в організм через рот і потрапляє до кишечника, потім – до печінки.
Спалах гепатиту А стався наприкінці жовтня на Вінниччині, там виявили 274 випадки зараження та оголосили надзвичайну ситуацію. Пізніше випадки захворювання зафіксували в Івано-Франківській та Тернопільській областях. Поодинокі випадки гепатиту А зафіксували також у Закарпатській та Дніпропетровській областях.
Епідеміологи перевіряють та досліджують усі можливі причини спалаху – від стихійних ринків до точок централізованого та децентралізованого водопостачання.
Враховуючи ситуацію, що склалася, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області нагадує про небезпеку та профілактику цього гострого інфекційного захворювання.
Захворює людина не одразу, інкубаційний період – від моменту зараження до початкових проявів захворювання – 7-50 днів. Найчастіше, через 2-3 тижні після зараження, захворювання починається з підвищення температури тіла, слабкості, зниження апетиту. Потім може приєднатися нудота, блювота, дискомфорт чи біль у правій верхній половині живота, пронос чи запор. Наприкінці тижня сеча набуває кольору пива, а кал – білої глини, на 7-10 день з’являється жовтяниця – жовтіють склери очей, а потім – шкіра.
У дітей, в більшості випадків, гепатит А перебігає у легкій або середньої важкості формі. Безжовтяничні та безсимптомні форми хвороби, які залишаються нерозпізнаними, частіше призводять до ускладнень і можуть бути небезпечними для оточуючих. Важкість перебігу захворювання встановлюється за допомогою лабораторних досліджень крові, сечі, наявності маркерів вірусу гепатиту та специфічних імуноглобулінів.
Джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє вірус з випорожненнями, сечею, виділеннями з носоглотки. Найбільш інтенсивне виділення вірусу відбувається за 1-2 тижні до початку захворювання, та припиняється через три дні після появи жовтяниці.
Механізм розповсюдження вірусного гепатиту А, як будь-якої кишкової інфекції – фекально-оральний. Шляхи передачі збудника – водний, аліментарний (при потраплянні збудника у питну воду, харчові продукти) та основний – контактний, при безпосередньому контакті з хворим.
Легкий або безсимптомний перебіг захворювання найбільш небезпечний для оточуючих. Захворіла дитина продовжує спілкуватися у колективі, поширюючи вірус в навколишньому середовищі (через предмети побуту, посуд, іграшки, дверні ручки туалетних кімнат тощо).
Вірусний гепатит А дуже легко попередити, дотримуючись елементарних заходів гігієни:
Завідувач кладовища одного з комунальних підприємств в Одеському районі «продавав» місця для поховання. Read More
Ну от вже й липень з його спекою, черговими прильотами та, звісно, «гарячим» Привозом з… Read More
У неділю, 6 липня 2025 року, в Одесі відкриється виставка «Жінки, які пережили Голокост». Подію… Read More
Усім привіт і доброго ранку, а дня виключно позитивного! Так-так, усім ворогам на зло, хоч… Read More
У п'ятницю, 4 липня, сонячна активність буде середнього рівня, ймовірність значних магнітних бур невисока. Read More
Біля села Косівка в Березівському районі Одеської області 20 травня сталася масштабна пожежа. Вогонь охопив… Read More