Сьогодні, 10 листопада 2024 року, у православних за новим стилем день пам'яті апостолів від 70-ти, зокрема Єраста і Родіона. За старим - Параскеви Іконійської. Також розповідаємо про народні прикмети, заборони та іменинників сьогодні.
Після переходу Православної церкви України на новий календарний стиль у 2023 році фіксовані православні свята змістилися на 13 днів раніше. Водночас деякі релігійні громади та монастирі зберегли право дотримуватися старого стилю. Тож розглянемо, які свята відзначають у цей день за обома календарями.
Православне свято 10 листопада за новим календарем (23 листопада за старим) – день пам’яті апостолів від 70-ти, зокрема Єраста і Родіона.
Апостоли Іродіон, Єраст, Олімп, Сосипатр, Куарт і Тертій жили в I столітті. Вони були обрані в число апостолів від 70-ти. Відомостей про їхнє життя, як і про багатьох ранньохристиянських святих, збереглося мало.
Проте відомо, що Сосипатр Іконійський був єпископом Іконії, проповідував на острові Керкірі (Корфу) і воскресив сина правителя острова. Апостол Олімп був страчений у Римі, Куарт згадується Павлом у посланні до римлян як єпископ Бейрута, який навертав багатьох язичників, а Тертій, можливо, переписував послання Павла.
Ераст певний час супроводжував Павла, а згодом став єпископом Панеадським. Апостол Іродіон поширював християнство серед язичників і загинув у Римі разом із Петром і Павлом.
Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті святої Параскеви Іконійської та преподобного Іова Почаївського. Раніше Одеське Життя розповідало, що можна й не можна робити в цю дату за старим стилем.
За народними прикметами, цього дня можна дізнатися про погоду на найближчий час: якщо листя з вишні ще не опало – тепло протримається довго; туман із ранку – буде потепління; коло біля місяця – чекай на бурю; побачили білку – до теплої погоди. У народному календарі 10 листопада – свято Єраста і Родіона, вважається, що з цього дня починаються справжні морози, хоча через потепління клімату це не завжди так.
У церковне свято, як і в будь-який інший день, церква не схвалює брехні, жадібності, ліні, заздрості. Не слід лаятися, влаштовувати чвари, відмовляти в допомозі. За народними прикметами, не рекомендується прибирати, виносити сміття, щоб не винести достатку, та вирушати в далеку дорогу через можливу погану погоду.
У церковне свято прийнято звертатися в молитвах до апостолів про зміцнення духу і віри, допомогу в скрутних ситуаціях. Наші предки освячували в храмах хліб і сіль, якими годували домашню худобу, а також вважали, що такий хліб допомагає помиритися з ворогами. Традиційно цього дня прийнято допомагати нужденним і жебракам.
Іменини сьогодні за новим церковним календарем відзначають Олександр, Олексій, Борис, Денис, Іван, Костянтин, Михайло, Микола, Орест, Петро, Прокофій, Родіон, Ераст, Анна, Ольга.
За старим стилем – Анна, Афанасій, Наум, Степан, Терентій, Тимофій, Микола, Іван, Максим, Арсеній.
Дивіться також: повний православний церковний календар на 2024 рік за новоюліанським і юліанським стилями
На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More
У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More
В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More