23 грудня 2024 року православні в Україні за новоюліанським календарем згадують святого великомученика Феодула Критського. За старим стилем - мучеників Мини, Єрмогена та Євграфа. Також “Одеське Життя” розповідає про традиції, прикмети та заборони цього дня.
Після переходу Православної Церкви України на новий календарний стиль у 2023 році фіксовані православні свята змістилися на 13 днів раніше. Водночас деякі релігійні громади та монастирі зберегли право дотримуватися старого стилю. Наприклад, Українська Православна Церква. Тож розглянемо, які свята відзначають у цей день за обома календарями.
Сьогодні православні християни вшановують пам’ять святого великомученика Феодула Критського та його дев’ятьох сподвижників, які прийняли мученицьку смерть за християнську віру.
Життєпис святого Феодула датується III століттям нашої ери. Він мешкав у місті Фессалоніки в часи, коли імперською владою Діоклетіана та Максиміліана здійснювались масштабні переслідування християн.
Згідно з церковними переказами, Феодул виконував обов’язки читця у християнській громаді. Якось уві сні йому з’явилося видіння: невідома постать у сяючих шатах вклала щось у його руку. Прокинувшись, Феодул побачив на долоні перстень з християнською символікою. Відтоді він отримав дар зцілення недужих.
В умовах жорстоких гонінь Феодул не припиняв проповідувати християнське вчення. Дізнавшись про це, місцевий правитель вимагав від нього зректися віри, але отримав відмову. Ув’язнений Феодул продовжив свою місію у темниці, де навернув до християнства інших в’язнів. Після суду над Феодулом та дев’ятьма новонаверненими християнами, які відмовились зректися своєї віри, їх утопили в морі.
За юліанським календарем православна церква вшановує пам’ять мучеників Мини, Єрмогена та Євграфа, а також святителя Іоасафа Білгородського.
Спостереження за природними явищами цього дня допомагали нашим предкам прогнозувати погоду:
У народній традиції цей день називають Федуловим або Федулом Зимовим. Існує приказка: “На Федула вітер задув – влітку колоски нагне”. Особливого значення цього дня надавали турботі про домашню худобу.
На це церковне свято, як і щодня, неприпустимими вважаються лихослів’я, пліткарство, заздрощі, лінощі, злостивість та мстивість. Важливо не відмовляти у допомозі нужденним.
Народні традиції застерігають від роботи з гострими предметами – вважається, що поранення цього дня може призвести до року хвороб. Дівчатам на виданні не радять займатися шиттям, щоб не залишитися самотніми. Небажано повертати борги та розголошувати свої плани.
У це свято звертаються з молитвами до великомученика Феодула, просячи його заступництва у веденні господарства. Він вважається покровителем свійських тварин.
Традиційно цього дня випікають пісне печиво у формі тварин – наші пращури вірили в його захисні властивості та здатність притягувати добробут. 23 грудня рекомендується завершувати різдвяні приготування, дозволяється будь-яка робота, окрім згаданої вище роботи з гострими предметами.
За новим стилем іменини святкують Василь, Іван, Макар, Наум, Павло та Феодул.
За старим стилем день ангела відзначають Ангеліна, Вікторія, Євген, Іван та Степан.
Читайте також:
У Хаджибейському районі Одеси виникли значні труднощі з рухом транспорту через дорожньо-транспортну пригоду. Інцидент стався… Read More
В Одеському районі сталася трагедія: троє малолітніх дітей загинули через отруєння невідомою речовиною. Поліція розпочала… Read More
Різдво — це час, коли чарівна атмосфера свята наповнює серце теплом, а традиції, що передаються… Read More
Пенсіонери, які отримують пенсії на пошті, також можуть отримати там і зимову допомогу. Як це… Read More
З 1 січня 2025 року Укрпошта кардинально змінює підхід до тарифікації посилок. Відтепер вартість відправлення… Read More
В Одеській області зафіксовано рекордні збитки рибним запасам: житель Ренійської громади наловив раків на суму… Read More