8 травня 2025 року у Ватикані обрано нового Папу Римського — ним став 69-річний кардинал Роберт Прево з США, який прийняв ім’я Лев XIV. Це перший в історії випадок, коли на чолі Католицької церкви став американець. Його обрання відбулося на другий день конклаву, після чотирьох турів голосування.
Увечері 8 травня 2025 року над Сикстинською капелою з’явився білий дим — знак того, що кардинали досягли згоди у виборі нового Папи Римського. Через деякий час на балконі базиліки Святого Петра прозвучало традиційне «Habemus Papam! (Папу обрано!)».
Новим понтифіком (очільником Католицької церкви) став кардинал Роберт Прево, який обрав собі ім’я Лев XIV.
Прево — 69-річний американський місіонер, який більшу частину свого життя присвятив служінню у Перу. До обрання Папою він очолював впливову Ватиканську Конгрегацію у справах єпископів. Його обрання стало історичним, адже вперше за двотисячолітню історію Католицької церкви її очолив представник США.
Конклав по обранню Папи розпочався 7 травня 2025 року за участю 133 кардиналів з усього світу. Першого дня обрати понтифіка не вдалося – про це засвідчив чорний дим з труби Сикстинської капели. І ось після чотирьох турів голосування, 8 травня о 18:07 за київським часом, над Сикстинською капелою з’явився білий дим, що сповістив про обрання нового Папи.
Цей момент став кульмінацією давньої традиції, що символізує єдність та спадкоємність Католицької церкви.
Ім’я Лев має глибоке історичне значення для Католицької церкви. Один з найвідоміших понтифіків, Лев XIII, відомий своєю соціальною енциклікою «Rerum Novarum», яка заклала основи католицької соціальної доктрини. Обравши це ім’я, новий Папа може сигналізувати про намір продовжити традицію соціальної справедливості та активної участі церкви у вирішенні глобальних проблем.
Обрання Папи Лева XIV викликає надії на новий етап у відносинах Ватикану з Україною.
На момент обрання офіційних заяв про Україну Лев XIV ще не зробив. Проте відомо, що Роберт Прево неодноразово виступав на підтримку мирних ініціатив у регіонах конфліктів та засуджував агресію як інструмент міжнародної політики. Українські віряни сподіваються на чіткішу позицію Святого Престолу щодо війни та підтримку суверенітету України.
Позиція його попередника Франциска щодо війни в Україні викликала неоднозначну реакцію. Деякі українські католики висловлювали розчарування через відсутність чіткої критики дій Росії та заклики до миру без засудження агресора.
Папа Франциск, 266-й понтифік, помер 21 квітня 2025 року у віці 88 років. Його понтифікат тривав з 2013 року і був відзначений прагненням до реформ, соціальної справедливості та міжрелігійного діалогу.
Його понтифікат тривав понад 12 років і був відзначений спробами оновити церкву, відкритістю до діалогу, але й суперечками, зокрема — щодо війни в Україні.
В Одесі тимчасово зупинили тендер на проведення капітального ремонту берегоукріплення в районі пляжу Аркадія. Причиною… Read More
Після невеличкого дощу центр Одеси набуває, здається, особливого шарму. Це ж вам не осінній дощ… Read More
У п'ятницю, 9 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More
Дуже неприємна подія сталася у центрі міста: на вул. Пастера, 36 (майже на розі з… Read More
Сьогодні у своєму блозі Валерій Боянжу згадує три пам’ятні події, що сталися цього дня, але… Read More
У сучасному світі доглянутий зовнішній вигляд — це спосіб підкреслити власну індивідуальність, впевненість та любов… Read More