Сьогодні, 9 вересня 2023 року, у день, коли відзначається День українського кіно, на Другому християнському цвинтарі в Одесі відкрили пам'ятник кінорежисеру В'ячеславу Вісковському та колону на згадку про одеських кінематографістів.
Про це повідомив у Facebook-групі «Некрополі Одеси та Одеської області» краєзнавець Андрій Крантов.
За інформацією Одеського відділення Національної спілки кінематографістів України, ідея акції належала режисерові Ігорю Козлову-Петровському, який уже багато років займається мультимедійним проектом «Пантеон Одеса», присвяченим видатним одеситам різних поколінь. А втілити її у життя допоміг Благодійний фонд імені поета та актора Анатолія Індріцаніна.
«Навряд чи є необхідність доводити те, що давно стало аксіомою: чарівна та неповторна Одеса співала свої колискові багатьом з тих, кого пізніше увесь світ визнавав геніями. І не лише письменникам, поетам, музикантам та художникам, але і кінематографістам. Саме в Одесі ще за два роки до братів Люмьєр демонстрував свої «рухомі малюнки» винахідник Йосип Тимченко. Саме в Одесі розквітав неймовірний талант Віри Холодної. Саме в Одесі робили перші свої кроки у кіномистецтві Олександр Довженко, Ісаак Бабель, Юрій Яновський, Амвросій Бучма, Юрій Шумський, Наталя Ужвій та багато-багато інших загальновизнаних корифеїв екранних мистецтв», – сказано у повідомленні.
В’ячеслав Казимиірович Вісковський (1881-1933) – радянський режисер, сценарист та актор театру та кіно, уродженець Одеси. Поставив близько 60 ігрових картин, часто сам писав сценарії своїх фільмів, у яких часто знімалася і легендарна Віра Холодна.
Жанри фільмів Вісковського варіювалися від екранізації класики до салонних комедій, але вони завжди були дуже високопрофесійними і мали стійкий успіх у публіки.
У 1922 році режисер намагався знайти роботу в Голлівуді, проте успіху не досяг і був змушений повернутися до СРСР.
Радянські критики часто дорікали йому за «недостатність ідеологічних акцентів» та «безідейність». В результаті цькування Вісковського, що почалося в пресі, всі його фільми були зняті з прокату. Вимушений припинити постановочну діяльність, Вісковський останніми роками життя намагався заробляти епізодичними ролями в кіно.
Помер режисер у 1933 році та був похований в Одесі на Другому Християнському цвинтарі.
Його забута могила тривалий час перебувала у занедбаному стані.
І так вона виглядає тепер:
Поруч із могилою Висковського сьогодні також відкрили пам’ятну колону, присвячену одеським кінематографістам.
«Ми не можемо зупинити час, але ми змогли його зафіксувати», – говорить напис на пам’ятнику.
Тож, на одній з ділянок давнього міського цвинтаря – там, де знайшли вічний спокій знамениті режисери В’ячеслав Вісковський та Петро Чардинін, де встановлено пам`ятну дошку на честь Віри Холодної, неподалік від місця поховання видатного сценариста Григорія Колтунова – тепер з’явився гідний Меморіал.
Читайте також: Що відбувається із українським кіно під час війни? (відео).
Ранок добрий, друзі! Так-так, і нехай він буде саме таким, незважаючи на виснажливу липневу спеку… Read More
За даними лабораторій сонячної астрономії та космічної погоди, середа, 16 липня, пройде без значних геомагнітних… Read More
Одеські поліцейські з'ясували, хто причетний до пошкодження пам'ятників на одному з міських цвинтарів – ним… Read More
Чи варто пити протеїнові коктейлі, якщо ви не займаєтеся спортом професійно? Розбираємося детально, з урахуванням… Read More
Сьогодні вдень, у вівторок, 15 липня 2025 року, на Одещині, на трасі Одеса – Рені… Read More
За даними синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 16 липня 2025 року,… Read More