Сьогодні, 24 липня, православна церква (за новим календарем) вшановує пам'ять святих князів-страстотерпців Бориса та Гліба. Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде пізньою, то й осінь буде такою. Про традиції та прикмети 24 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – у матеріалі «Одеського життя».
Борис та Гліб (у хрещенні – Роман та Давид) – молодші сини київського князя Володимира Великого. Їхніми братами були Ярослав Мудрий, Святополк Окаяний та Святослав.
Історія свідчить, що від батька, князя Володимира, брати отримали спадщину: Борис – Ростов (за іншою версією Володимир-Волинський), Гліб – Муром, а київський престол згідно із законом мав зайняти Святополк. Однак князь-батько цього не хотів – він планував передати владу іншому своєму синові, але не встиг, бо помер. У 1015 престол зайняв Святополк.
Новина про смерть батька застала Бориса в дорозі – він повертався із дружиною з походу на печенігів. Князю запропонували піти на Київ та відібрати престол у Святополка, але Борис не захотів піднімати руку на старшого брата. Святополк ж навпаки – хотів забрати всю владу у свої руки. Від нього спочатку приховували смерть батька, але коли Святополк дізнався про неї, то підіслав до Бориса вбивць – він загинув 24 липня 1015 року у віці 29 років.
Але на цьому Святополк не зупинився – він заманив до себе Гліба, хоч Ярослав і попереджав його про задуми старшого брата. 25-річного Гліба вбили під час молитви про батька та брата.
Погубив Святополк і третього брата – Святослава. Лише 1019 року крапку у цій міжусобиці поставив князь Ярослав, який здолав Святополка. Він поплатився за всі свої тяжкі гріхи: його вразили параліч та божевілля, і він помер у віці 40 років.
Князя Бориса поховали у Вишгороді, у церкві святого Василя, а Гліба – біля гирла річки Смядині, пізніше його мощі також перенесли у церкву Вишгороду. На їх могилі у літописі засвідчено 6 випадків лікування.
Князі Борис та Гліб – перші канонізовані святі. Їх називають князями-страстотерпцями, бо вони загинули не за віру, а за беззлобність та виконання заповідей Божих.
За старим календарним стилем сьогодні день пам’яті княгині Ольги.
За прикметами цього дня судять, якими будуть погода незабаром та зима:
У народному календарі 24 липня – свято Борис та Гліб Літні. Є ще одна назва – Палікопна, вважається, що у цей день блискавка може вдарити у стог сіна та розпочатись пожежу, тож виходити працювати у полі чи на город не варто.
Талісманом людини, народженої 24 липня, є сапфір. Цій дорогоцінний камінь, відомий вже дуже давно. Сапфір має потужну небесну енергію. Він давно вважався символом мудрості.
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More