Одеське Життя розповідає, яке церковне свято відзначають православні 27 січня за новим і старим стилем, традиції, прикмети та заборони цього дня, а також у кого сьогодні іменини.
У 2023 році Православна церква України здійснила перехід на новий календарний стиль. Внаслідок цього всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Проте деякі віряни продовжують дотримуватися попереднього календаря, оскільки збереження старого стилю залишається правом релігійних громад та монастирів.
27 січня православні християни вшановують пам’ять перенесення мощей святителя Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського. Він входить до числа трьох Вселенських святителів і вчителів Церкви.
Святитель Іоан народився в Антіохії у IV столітті. Виховувався матір’ю, рано опанував грамоту та навчався у найкращих філософів і риторів того часу. У 20 років прийняв хрещення, через три роки став церковним читцем, а після смерті матері обрав чернечий шлях.
Спочатку він відмовився від архієрейського сану та усамітнився в пустелі на 4 роки, де написав знамениті богословські праці. Потім два роки провів у печері у повному мовчанні. Через погіршення здоров’я повернувся до Антіохії, де послідовно став дияконом, пресвітером, а згодом – архієпископом Константинополя.
За його керівництва духовенство переживало розквіт. Святитель утримував кілька лікарень і два притулки для паломників власним коштом. Він також уклав чин літургії, який використовується дотепер.
Після численних гонінь помер на засланні в Команах. Через 31 рік імператор Феодосій II розпорядився перенести його мощі до Константинополя – вони виявилися нетлінними. Саме цю подію згадують 27 січня.
Прозвання “Златоуст” отримав за надзвичайний дар проповідництва. Його шанують нарівні з Василем Великим і Григорієм Богословом як Вселенських святителів.
За юліанським календарем сьогодні вшановують пам’ять святої рівноапостольної Ніни.
У народі цей день називають Златоустів день або Златоустів вогонь. Прикмети такі:
Здавна цього дня родини збиралися біля печі – вважалося, що це приносить мир і достаток у дім.
Церква застерігає від злості, ліні, жадібності, заздрості та відчаю. Забороняється мститися, відмовляти у допомозі, лихословити та засуджувати інших.
За народними віруваннями, слід бути обережними з гострими предметами – порізатися на Іоанна вважається поганою прикметою.
Віряни звертаються з молитвами до Іоана Златоуста як заступника перед Господом. До нього моляться про допомогу в навчанні, подолання відчаю та захист родини.
За народним повір’ям, цього дня вогонь має цілющу силу – хворому корисно посидіти біля відкритого вогню.
За новим стилем іменини святкують: Петро, Іван, Дмитро. За старим стилем день ангела у: Марка, Сергія, Павла, Ніни, Степана, Іллі, Андрія.
Читайте також: Прогноз погоди на 27 січня: на одеситів чекає загадковий ранок
Минулого місяця — 25 березня — була сумна дата, пов’язана з людиною, яка впевнено й… Read More
У ніч Світлого Христового Воскресіння комендантська година на Одещині не скасована: вона діятиме як завжди… Read More
В Одесі виявили ртуть у дворі житлового будинку. На місце виїжджала група радіаційного, хімічного та… Read More
Volkswagen Golf - одна з тих моделей, яка не потребує представлення. Його впізнають на вулицях,… Read More
Сьогодні, у суботу, 19 квітня 2025 року, 1151 день повномасштабної війни в Україні. Так, незморячи… Read More
У дошкільному закладі «Топольок» Бессарабського ліцею пройшов «Тиждень добрих справ на підтримку ЗСУ». Підтримали його… Read More