Сьогодні, 3 листопада 2024 року православна церква за новим стилем шанує пам’ять мучеників Акепсима єпископа, Іосифа пресвітера та Аіфала диякона. За старим - згадує святого Ілларіона Великого. Також розповімо про народне свято, традиції, прикмети та заборони цього дня.
Після переходу Православної церкви України на новий календарний стиль у 2023 році фіксовані православні свята змістилися на 13 днів раніше. Водночас деякі релігійні громади та монастирі зберегли право дотримуватися старого стилю. Тож розглянемо, які свята відзначають у цей день за обома календарями.
Православні християни 3 листопада за новим церковним календарем (16 листопада за старим) відзначають день пам’яті мучеників Акепсима єпископа, Йосипа пресвітера та Аіфала диякона.
У IV столітті в Персії, за часів правління царя Шапура, відбувалися переслідування християн. Єпископ Акепсим із міста Наессон, якому виповнилося 80 років, священник Йосип, що досяг 70-річного віку, та диякон Аіфал опинилися під арештом через відмову поклонитися язичницьким божествам сонця й вогню. Три роки вони перебували в ув’язненні. Після відмови від зустрічі з царем та можливості змінити своє рішення, всі троє були страчені.
3 листопада за старим стилем православні відзначають день вшанування преподобного Іларіона Великого. Також з публікації за посиланням ви дізнаєтеся про народне свято за стрим стилем, прикмети та традиції цього дня.
Дивіться також: повний православний церковний календар на 2024 рік за новоюліанським і юліанським стилями
День отримав назву “Ганна Холодна” на честь преподобної Анни Всеволодівни, доньки київського князя. З цієї дати починається похолодання.
За народними віруваннями, 3 листопада не варто нарікати на життя. Також цього дня краще не відмовляти нужденним у допомозі та не вирушати в далекі подорожі. Церковні настанови застерігають від лихослів’я, розбрату та заздрості.
Віряни звертаються з молитвами до святих мучеників за загальне заступництво. До преподобної Анни моляться за благословення родини та просять допомоги у вихованні дітей. За традицією в цей день займаються прядінням льону та ткацтвом. Господині готують ягідний кисіль та випікають пироги з осінніми плодами.
За новим стилем іменини святкують Ганна, Олександр, Богдан, Василь, Вікентій, Володимир, Євдокія, Іван, Ілля, Микола, Павло, Петро, Сергій та Федір.
За старим стилем день ангела відзначають Іларіон, Пелагея, Анатолій, Захар, Яків, Сергій, Василь, Олексій та Микола.
Читайте також: Якими церковними календарями сьогодні користуються основні церкви в Україні: у чому їхні відмінності
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More