Новини

Церковне свято 4 вересня: чому не можна носити речі темного кольору

Сьогодні, 4 вересня за новим церковним календарем (17 вересня за старим) православна церква згадує священномученика Вавіла, його трьох учнів та їх матір. Також сьогодні день шанування мкони Божої Матері «Неопалима Купина». Про традиції та прикмети цього дня і яке сьогодні свято за старим стилем – у матеріалі «Одеського життя».

Священномученик Вавіла: не пустив у храм імператора язичника

Єпископ Вавила Антіохійський та його учні жили у ІІІ столітті, за правління імператора Декія Траяна. Декій був язичником і, щоб зміцнити своє становище на троні, вирішив відновити язичницький культ.

Якось у місті Антіохія він влаштував бенкет на честь язичницьких богів, а після цього вирішив відвідати християнський храм – щоб на власні очі побачити, як відбуваються таємниці Божі. Єпископ Антіохійський Вавила на той час літургував у храмі і не хотів пускати в нього язичника – він перегородив шлях імператору, так і не давши зайти всередину.

Декій не пробачив – він наказав спалити храм, а самого єпископа та його учнів – 12-річного Урвана, 10-річного Прилідіана та 7-річного Єпполлонія та їх матір – судили та стратили.

Від чого оберігає ікона «Неопалимая Купина»

Образ «Неопалима Купина» («незгоряний кущ») був написаний за часів раннього християнства. Він розповідає про подію, що сталася біля куща терну, що горить. До нього підійшов пророк Мойсей, щоб побачити, чому кущ горить, але не згорає. На цьому місці святому з’явився Бог і розповів, як вивести народ з Єгипту до Землю обітовану.

На Синайському півострові, на місці, де це сталося, досі знаходиться камінь з тих часів – щороку приїжджають туди паломники з усього світу. Неподалік побудований православний монастир і каплиця – прямо над корінням тієї самої купини, а кущ, що росте поруч із каплицею – її продовження.

На іконі «Неопалима Купина» спочатку був зображений кущ, що горить, з Богородицею всередині і стоїть поруч на колінах Мойсеєм. Але згодом замість куща на образі з’явилася восьмикутна зірка, а в її центрі – Богоматір. По кутах ікони – старозавітні сюжети.

Церковне свято 4 вересня за старим стилем

За старим календарним стилем сьогодні день пам’яті мучеників Агафоніка, Зотика, Феопрепія (Боголепа), Акіндіна, Северіана, Зінона та інших.

Про що говорять прикмети на 4 вересня

За прикметами дня судять, якою буде погода та зима:

  • пішов дощ, але незабаром усе висохло – чекай на затяжну негоду;
  • на горобині багато ягід – зима буде морозною;
  • на цибулі багато лушпиння – також до холодної зими.

У народі 4 вересня – свято Вавили, або Луковий день. В цей час прийнято закінчувати городньо-польові роботи і продовжувати боротьбу з ними. готувати страви з цибулею.

Що не можна робити сьогодні

  • Цей день вважається несприятливим для того, щоб ходити в гості – у народі вірили, що якщо це зробити, то не уникнути лиха.
  • Не можна сваритися, з’ясовувати стосунки – конфлікт затягнеться.
  • Забороняється носити одяг темного кольору – він привабить біди та смутку.
  • Не можна брати і позичати щось, щоб потім не ходити в боргах.
  • Також у день «Неопалимої Купини» прийнято дбайливо ставитися до вогню і краще не розводити багаття – є ймовірність пожежі.

Що можна робити 4 вересня

  • Перед образом Божої Матері «Неопалима Купина» моляться за захист будинку від пожеж та блискавок. Також вважається, що вона захищає худобу від хвороб, у Богородиці просять допомоги у сімейних справах. За народним повір’ям, якщо в будинку почалася пожежа, його слід обійти з іконою – і вогонь відступить.
  • У цей день селяни починали збирати на городі врожай цибулі. Тому день часто ще називали у народі «Цибулинним». Також молилися святому Вавілу, щоб той дарував здоров’я худобі.

4 вересня – іменини сьогодні

  • Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Павло, Юліан, Степан, Олена, Василь, Мойсей, Петро, ​​Григорій, Миколай.
  • За старим стилем іменини святкують Олександр, Олексій, Аріадна, Опанас, Василь, Гавриїл, Іван, Іларіон, Ісаакій, Макар, Михайло, Федір, Фелікс.
Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21