“Одеське Життя” розповідає, які церковні свята відзначають сьогодні, 29 вересня 2024 року, за новим та старим стилем, в кого іменини, а також про народні свята, прикмети, традиції та заборони цього дня.
Нагадаємо, що з 2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль (новоюліанський), і всі фіксовані дати свят були перенесені на 13 днів раніше. Проте деякі віряни, переважно Української православної церкви, продовжують дотримуватися старого (юліанського) календаря.
В місті Газа (нині – Ізраїль) майже дві тисячі років тому народився Феофан, чоловік, якому судилося стати символом милосердя. Феофан не був багатієм, але його серце було сповнене бажання допомагати іншим. Він перетворив свій дім на справжній притулок для подорожніх, ніколи не вимагаючи плати за нічліг.
Життя Феофана – це історія про те, як віддавати можна навіть тоді, коли здається, що вже нічого не залишилося. Він роздавав усе, що мав, допомагаючи нужденним, поки сам не опинився на межі бідності. Але навіть тоді Феофан не нарікав на долю, продовжуючи допомагати іншим.
Наприкінці життя Феофана спіткала важка хвороба. Його тіло вкрилося ранами, але дух залишався незламним. Після смерті сталося диво – тіло Феофана зцілилося, а його мощі почали виділяти цілюще миро, продовжуючи допомагати людям навіть після його відходу у вічність.
Перенесімося тепер у Коринф V століття. Тут народився Кіріак, юнак, якому судилося стати великим подвижником. У 18 років він зробив вибір, який змінив усе його життя – вирішив присвятити себе служінню Богу.
Шлях Кіріака почався в обителі святого Євфимія, а потім привів його до Йорданського монастиря святого Герасима. Тут молодий чоловік проявив себе як невтомний трудівник і молитвеник, заслуживши повагу самого ігумена.
Життя Кіріака – це історія постійного духовного зростання. Після смерті свого наставника він подружився з пісником Фомою, а коли той поїхав, наклав на себе обітницю мовчання. У 70 років Кіріак зважився на ще більший подвиг – пішов жити в пустелю.
Народні перекази додають до образу Кіріака майже казкових рис. Говорять, що в пустелі він жив поруч з левом, годуючи його з рук. Ця легенда символізує силу духу святого, здатного приборкати навіть найдикіші стихії природи.
Кіріак прожив довге життя, досягнувши віку 109 років. Його життєвий шлях став прикладом незламної віри та постійного духовного вдосконалення.
У попередніх публікаціях ми вже торкалися теми сьогоднішнього церковного свята за старим стилем. Зокрема, розповіли історію святої мучениці Євфимії Всехвальної, а також розглянули народні традиції та звичаї, пов’язані з цим днем.
29 вересня у народі називають днем Феофана Милостивого. Цікаво, що це свято пов’язують не лише з іменем святого, але й з теплою погодою, яка часто буває в цей день. Люди кажуть, що Феофан “накидає на сонце жупан”, зігріваючи його, щоб воно дарувало тепло людям.
Сьогодні, як і століття тому, цей день нагадує нам про важливість милосердя та допомоги ближнім. Церква закликає вірян утриматися від сварок, пліток та осуду, натомість проявляючи доброту та щедрість.
Особливо важливим вважається в цей день допомогти тим, хто цього потребує. Народна мудрість застерігає від відмови у допомозі чи милостині, а також від позичання грошей.
До святих Феофана та Кіріака звертаються з різними проханнями. Кіріака вважають покровителем подорожніх, до нього моляться про захист у дорозі. Також його просять про полегшення від головного болю та душевних страждань. Феофан, відомий своїм милосердям, вважається помічником у різних хворобах.
29 вересня – день іменин за новим стилем для тих, хто носить імена Іван та Феофан.
За старим стилем свої іменини відзначають Сергій, Людмила, Олексій, Віктор та Григорій.
Гроші від держави для малозабезпечених не завжди надходять вчасно. Причина – насамперед фінансують оборону, а… Read More
Із завтрашнього дня, 21 травня 2025 року, одеський трамвай №7 тимчасово припиняє роботу на час… Read More
Завтра, у середу, 21 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області істотних опадів синоптики… Read More
Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині» пройде ювілейний 25-й раз. Цього разу подію приймуть Одеса… Read More
Одеса встановила партнерські відносини із німецьким містом Гейдельбергом. Така угода була укладена днями у рамках… Read More
Про одеські маршрутки пасажири здебільшого говорять з обуренням. Проте продовжують ними користуватися, сплачуючи за проїзд… Read More