6 січня 2025 року, згідно з новим церковним календарем, прасвослані християни святкують Хрещення Господнє (Богоявлення) - одне з дванадцяти найважливіших християнських свят. "Одеське Життя" розповідає про традиції, повір'я, обмеження цього дня, а також дізнаємось, хто святкує іменини та яке церковне свято відзначають за старим календарем.
Після переходу Православної Церкви України на новий календарний стиль у 2023 році фіксовані православні свята змістилися на 13 днів раніше. Водночас деякі релігійні громади та монастирі зберегли право дотримуватися старого стилю. Наприклад, Українська Православна Церква. Тож розглянемо, які свята відзначають у цей день за обома календарями.
6 січня (19 січня за старим стилем) православні віряни відзначають Хрещення Господнє (Богоявлення) – одне з дванадцяти найвеличніших церковних свят, яке за значущістю дорівнює Великодню.
Свято Водохреща виокремилось наприкінці четвертого століття. Воно увічнює визначну подію земного буття Ісуса Христа – коли Спаситель прийняв хрещення від Іоанна Хрестителя у водах Йордану. Згідно з переказами, після хрещення Христа течія річки Йордан змінила свій напрямок. Це дивовижне явище повторюється щороку.
Вода – ключовий символ свята. Вважається, що вночі перед Водохрещам вся вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом доби.
Ми вже розповідали детально про правильний час набору води на Водохреща, застереження щодо її використання та терміни зберігання.
За юліанським календарем сьогодні православні відзначають Святвечір перед Різдвом. “Одеське Життя” раніше публікувало матеріал про особливості цього свята за старим стилем та відповідні обмеження.
Прикмети цього дня віщують майбутній врожай:
У народі це свято називають Водохрещам. Існує повір’я, що охрещені цього дня перебувають під особливою Божою опікою, а заручини цього дня віщують тривалий щасливий шлюб. Сновидіння напередодні Водохреща вважаються пророчими.
6 січня не рекомендується: конфліктувати, з’ясовувати стосунки з близькими та сусідами, осуджувати інших, бажати зла, лихословити, відмовляти нужденним. Церква застерігає від скупості, лінощів, заздрощів, мстивості.
Народні перестороги забороняють: виконувати важку фізичну працю, займатися домашнім господарством, позичати гроші. Вірування застерігають від розміщення посуду зі святою водою на підлозі та її розбавлення. Напередодні та в день свята не варто виносити речі з дому – вважалося, що це може позбавити родину щастя та здоров’я.
У це православне свято рекомендується відвідати храм, взяти участь у святковому богослужінні та помолитися. До Ісуса Христа звертаються з проханнями про здоров’я, мир, благополуччя дітей, врожайність.
Традиційно день Водохреща починають з ковтка освяченої води. Рекомендується запастися святою водою на рік. Її слід вживати натщесерце з молитвою – вважається, що вона зцілює від важких недуг, очищує душу і тіло.
Купання в ополонці – популярна традиція свята. Вважається, що занурення в крижану воду очищує від гріхів. Проте це більше народний звичай, ніж церковна вимога, тому рішення про купання залишається за кожним особисто.
За новим церковним календарем сьогодні іменини святкують Тетяна, Уляна, Христина, Іван, Ян.
За старим стилем день ангела відзначають Микола, Артем, Сергій, Євгенія, Клавдія.
Читайте також: Якими церковними календарями сьогодні користуються основні церкви в Україні: у чому їхні відмінності
В Одесі невідомі розмалювали пішохідний перехід на вулиці Дерибасівській. Read More
За даними синоптиків, завтра, у середу, 8 січня 2025 року, в Одесі та Одеській області… Read More
Приємною подією наприкінці 2024 року у місті Вилковому стало відкриття нового пішохідного мосту, який з'єднав… Read More
Сьогодні, 7 січня 2025 року, в Одесі після тривалого ремонту знову відкрили для відвідувачів бюветний… Read More
В Одесі викрили 31-річного командира однієї з військових частин, який щомісяця збирав з особового складу… Read More
38-річний житель Одеси познайомився в мобільному додатку з 10-річною дівчинкою, видавши себе за 12-річного хлопця.… Read More