Авторський блог

Історія курця: як у СРСР за димом папірос заховали 80 тисяч смертей

Радянські цигарки «Біломорканал», мабуть, найвідоміша марка тютюнових виробів у СРСР. На пачці — карта. Оригінальний, гарний дизайн, низька ціна. Але мало хто знає, скільки тисяч людських життів знищили сталінські кати, щоб збудувати канал, назва якого з’явилася на пачках цигарок.

Студенти та цигарки

Про атмосферу в суспільстві, пов’язану зі знаменитими папіросами, ставлення до них радянських громадян і маловідому історію будівництва «Біломорканалу» розповідає у своєму блозі для читачів «Одеського Життя» наш постійний автор Валерій Боянжу.

Було діло, у студентські роки з дурні курив, як тоді казали, БМК — «Біломорканал». Викуриш таку папіросу — і в роті, ніби коні ночували: тютюн там був кепський.

Це було на початку 1970-х, в Одесі вже без проблем можна було купити «болгарію» з фільтром. Були їхні цигарки «Родопи», які через специфічне написання кирилицею на пачці ми латиницею читали як «погони» або «пожопи».

Були їхні ж «Стюардеса» та «Опал», і ми жартували: вам стюардесу? Ні, дякую, в мене опал. Але при цьому іноді «для сміху» вбивали здоров’я «Біломором».

Ну як же, адже це ціла процедура: не витягнути, а вибити папіросу з дірочки в пачці, раз стиснути її мундштук — і в нього можна (і треба!) було подути (при цьому лунав гучний свист). Потім перетискаєш мундштук ще раз, перпендикулярно до першого перетиску — і кури собі (не писатиму «на здоров’я»). Особливим шиком вважалося язиком переганяти «біломорину» з одного куточка рота в інший. Коротше — повна дурня.

Улюблений мультиплікаційний герой радянських дітей — Вовк теж не гребував закурити папіроску. Напевно, це був саме «Біломор». Після такої реклами «совкам» точно було не до копання в кривавій історії свого ладу.
Папіроси «Біломорканал» були найвідомішими в СРСР тютюновими виробами. І дешевими — коштували вони 15 копійок за пачку, в якій було 25 папірос.

Біломорканал будував хитрий одесит

Але ще більшою дурнею зараз вважаю те, що, тримаючи багато років пачку «Біломора» в руках, жодного разу не задумався про те, скільки людських кісток розсипала та людоїдська влада по місцевості, карта якої зображена на пачці папірос. Привід для цієї публікації? 20 червня 1933 року завершилося будівництво Біломорсько-Балтійського каналу. Ось вам і привід.

А тепер — інтрига. Після цієї публікації, як продовження теми, розповімо про керівника будівництва каналу — одесита, до того ж настільки хитрого… що він, роблячи ще ті гешефти з самим Мойшею Вольфовичем Вінницьким, був арештований за особистим наказом глави ВЧК Дзержинського — і вижив!

Йому «вишак корячився», але він «лише» потрапив у СЛОН на 10 років, а згодом став генерал-лейтенантом інженерно-технічної служби та першим керівником Головного управління таборів залізничного будівництва НКВС СРСР. Виникає питання: хто це такий і що це було? Про все це — через тиждень, а поки що…

Отже, тодішній глава НКВС СРСР Генріх ЯгОда доповів Сталіну, що будівництво завершилося 20 червня 1933 року. 25 червня по всьому каналу від початку до кінця пройшов пароплав «Чекіст».

Збудували канал між 1931 і 1933 роками — рекордно короткий термін! Загальна довжина каналу — 227 кілометрів. Він з’єднав Біле море з Онезьким озером, яке має вихід до Балтійського моря.

Для повного розуміння обсягів робіт — ще цифри з доповіді Ягоди «Господарю»: всього збудовано 118 споруд, з них 19 шлюзів, 15 гребель, 12 водоскидів, 40 дамб тощо. Виїмка ґрунту — 9 мільйонів 860 тисяч кубометрів, з них скельних ґрунтів — 2 мільйони 514 тисяч кубів. Насипи та інші роботи виконані з обсягом 8 мільйонів 412 тисяч кубометрів. Зроблено земляних робіт з перенесення Мурманської залізниці — 2,5 мільйона кубометрів ґрунту. Укладено бетону — 390 тисяч кубометрів.

І далі: «Додаткових асигнувань окрім затвердженої урядом кошторису не знадобилося». Ще б пак! Будівництво велося силами ув’язнених Білбалтлагу — одного з «островів», як сказав письменник Солженіцин, «архіпелагу ГУЛАГ».

Будівництво «Біломорканалу» стало причиною смерті понад 80 тисяч політв’язнів.

Канал — братська могила

Це було повністю табірне будівництво. На ньому всього було задіяно до 300 тисяч «зеків», причому одночасно на будівництві перебувало 100–120 тисяч.

Ротація кадрів була за межами: лише за офіційними даними під час будівництва каналу в БілБалтЛагу померло 12 300 ув’язнених. Їхня загибель була зумовлена скороченням постачання через голод у країні та авралом перед завершенням будівництва, тобто непосильною рабською працею.

Неофіційні оцінки сягають 86 тисяч! Хоча не виключено, що й це число занижене, оскільки архівні дані явно не відображають реальності, та й у «країні з непередбачуваною історією» — ерэфії — вони під грифом «цілком таємно».

Ще б пак, адже кривава пляма може лягти на репутацію знову «великого сталіна»! Він, до речі, у липні 1933-го разом із Кіровим проїхався каналом. Пишуть, що буркнув: «Завузький». Керівник будівництва — згаданий вище хитрюга-одесит, напевно, перелякався, але знову вийшов сухим з води: оргвиводів не було.

А вони могли бути, про що свідчить римована думка знавців: «Якби не туфта й не амонал, не був би збудований Біломорканал». З амоналом зрозуміло — це вибухівка для скельних ґрунтів, а от туфта полягала в тому, що для прискорення термінів глибину каналу прораби занизили щодо проектної.

Через місяць сам Максим Горький очолив пароплавну екскурсію вздовж каналу аж 120 представників «правильної» письменницької братії. Ось що написав про побачене, наприклад, Михайло Зощенко: «Мені раніше не доводилося бачити чекистів у ролі вихователів, і те, що я побачив, було для мене надзвичайно радісним». Показово, що згодом Зощенко лише незрозумілим дивом сам не став «зеком».

У 1946 році спеціальною постановою ЦК партії він і Анна Ахматова були вигнані зі Спілки письменників, секретар ЦК Андрій Жданов назвав його «ворогом, що засів у тилу». Вкрай негативно про нього висловився і Сталін.

І хто його знає, чому «чекісти-вихователі» не «прийняли» його на перевиховання за політичною 58-ю статтею (ворог народу), як більшість «каналармійців» (був такий термін на будівництві).

На завершення (не ув’язнення!) підкреслимо, що папіроси «Біломорканал» — типовий пропагандистський символ успіхів СРСР і трудового подвигу громадян у ув’язненні, почали випускати ще в 1932 році, тобто до завершення тієї «епохальної» будови. Безперечно, це було верхом цинізму — так популяризувати місце вбивства десятків тисяч людей…

Читайте також:

Валерій БОЯНЖУ, Херсон — Одеса

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Positive News

Одеський гумор: педикюр для моря та здорове харчування

Доброго ранку, любі друзі! Неділя — ідеальний день для відпочинку й сміху. Зустрічайте нашу нову… Read More

27-07-2025 в 06:10
  • Новини

Магнітна буря накриє Землю 27 липня: метеозалежним – бути напоготові

У неділю, 27 липня, прогнозується магнітна буря, яка може вплинути на здоров'я метеозалежних людей, тож… Read More

27-07-2025 в 05:42
  • Новини партнерів

Особливості напівакустичних гітар

Напівакустична гітара — це різновид електрогітари з порожнистим або напівпорожнистим корпусом, яка має магнітні звукознімачі… Read More

26-07-2025 в 23:18
  • Новини

В Одесской области родители назвали ребенка Люцифером

З початку 2025 року на Одещині зареєстровано цілу низку вкрай незвичайних імен. Абсолютним фаворитом у… Read More

26-07-2025 в 23:06
  • Новини

В Одесі почав руйнуватися будинок на Молдаванці, який постраждав від удару дрону

У будинку на вулиці Кутузакія на одеській Молдаванці, який постраждав від удару російського дрона в… Read More

26-07-2025 в 21:46
  • Новини

Паляче сонце й грози: якою буде погода в Одесі та області 27 липня

Як повідомляють синоптики Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 27 липня 2025 року,… Read More

26-07-2025 в 20:37