У січні багато українців вирушають на зимовий відпочинок в Карпати. Катання на лижах та прогулянки по засніжених горах ваблять багатьох, але багато людей не їдуть, бо не знають, в яке саме місце їхати, який одяг та спорядження взяти з собою. Для тих, хто жодного разу не був в горах взимку та має сумніви, чи підійде вам такий відпочинок, консультантка клубу туристів «Кулуар» Анна Чужа розповіла як зробити канікули в Карпатах безпечними та незабутніми. Подробиці - в матеріалі «Одеського життя»,
Зимовий відпочинок у Карпатах може бути різноманітним – від спокійного до активного. До спокійного належить проживання у готелях, санаторіях, садибах або орендованих котеджах.
Для більш активних туристів підійдуть сноубординг та гірськолижний відпочинок. Це варіант для людей різного віку, адже такі програми передбачають проживання в готелі. Кожен може знайти собі заняття: хтось кататиметься на схилах, а хтось відпочиватиме в готелі або гулятиме околицями.
Гірськолижні курорти також пропонують безліч розваг для сімей з дітьми: спеціальні гірки для санчат, ковзанки та інші активності.
Для тих, хто прагне вражень, існують пішохідні тури горами. Новачки можуть пройти прості маршрути та познайомитися з природою Карпат. Також можливі походи з ночівлею в наметах, що цікаво молоді та любителів пригод.
!Не менш цікавими в Карпатах є екскурсії: відвідування місцевих музеїв або знайомство з етнографічними традиціями.
Існує багато варіантів відпочинку в Карпатах, які можуть підійти навіть дітям і людям старшого віку. Це, наприклад, етнокультурні маршрути або прогулянки в горах.
Але є програми, які потребують витривалості та фізичної підготовки від туристів. Наприклад, для сходжень на вершини Говерла чи Петрос рекомендуються регулярні тренування 2-3 рази на тиждень.
Навіть для простих маршрутів на невисокі вершини бажано мати базовий рівень фізичної підготовки. Тому людям, які ведуть малорухомий спосіб життя, треба підготуватися заздалегідь – хоча б регулярно виконувати загальні фізичні вправи. Інакше вам буде важко, і ви не отримаєте задоволення від подорожі.
По-перше, визначте, який відпочинок вас цікавить (простий, активний або складний), період та дату поїздки. По-друге, врахуйте свої фінансові можливості та фізичні сили. Обов’язково зверніться до перевірених туристичних агенцій та клубів. Самостійні подорожі в гори – небезпечні.
Для тих, хто тільки починає знайомство з Карпатами, є кілька цікавих програм у районі Кривопілля в Івано-Франківській області. Наприклад, маршрути на вершини хребтів Кукул та Кострича. Ці шляхи можна пройти починаючи з селищ Кривопілля та Ворохта. Не менш цікаві локації у місті Косів – Косівський ринок.
Гірський перевал Німчич у Чернівецькій області славиться каскадом водограїв на річці Смугар, групою скель, відомою як «Протяті камені», та пам’яткою природи – скелею «Соколине око». Ці місця з надзвичайною карпатською природою чудово підійдуть для новачків.
Для тих, хто вже має досвід прогулянок у горах, чудовим варіантом стане вершина гори Грофа, що височіє над селищем Осмолода в Івано-Франківській області. Також для невеликих зимових подорожей підходять мальовниче Яремче або село Кваси в Закарпатській області.
Якщо ж плануєте родинний чи романтичний відпочинок, можна вирушити в Яремче, Буковель чи Татарів. Ворохта – також відмінне місце для відпочинку. Можна обрати і готельний відпочинок.
Для спокійного сімейного відпочинку або прогулянок у горах підходить місцевість старих курортів Закарпатської області. Це село Лазещина в районі Чорногірського хребта та селища Пилипець та Подобовець, що в районі гірського хребта Боржава.
Гірськолижний курорт Драгобрат – одна з найбільш віддалених і важкодоступних локацій в Україні. Дістатися туди можна переважно на позашляховиках. Проте автентична атмосфера та мальовничі краєвиди варті того.
Верховина, село, яке славиться численними етнічними музеями та автентичною карпатською атмосферою, – ідеальне місце для культурного відпочинку.
Читайте також: Альтернативні місця відпочинку біля води: де можна відчути себе, як на березі моря? (фоторепортаж)
Ціна зимового відпочинку залежить від послуг, які надаються. Наразі середня вартість відпочинку в Карпатах – від семи тисяч гривень за три дні. Сума може включати проживання, екскурсії, прогулянки в гори та харчування.
Більш економний варіант – це відпочинок в садибах або будинках у карпатських селах. Зазвичай туристи самостійно організовують своє дозвілля. Вартість проживання та харчування – 500-700 гривень на день за людину.
Похід з наметами вже витратний варіант й більш екстремальний. Хоча він дозволяє заощадити на проживанні та харчуванні, але потребує належного екіпірування. Вартість походу – від пʼяти тисяч гривень за три дні.
Оздоровчий відпочинок у санаторіях буде коштувати дорожче через лікувальні процедури. Середня ціна – від трьох тисяч гривень за ніч у номері на двох.
Екскурсійні програми з радіальними виходами в гори, сноубординг та лижні прогулянки також потребують більшого бюджету через організаційні витрати, послуги гідів, проживання та спорядження. Тож такий відпочинок найдорожчий – від 7-10 тисяч гривень за три дні.
Взимку погода в горах непередбачувана. Одного дня тепло і сонячно, а наступного – вітряно. Коли буває потепління, сніг тане і під ногами утворюється «каша» з бруду. Також підвищення температури може спричинити туман, а це ускладнює будь-яке пересування. Однак у теплу погоду можна не брати багато теплого одягу.
Складні погодні умови – це сильні морози, вітер, снігопади, які погіршують видимість. Часто випадає багато снігу, утворюються замети. Непротоптані стежки можуть бути настільки глибокими, що ноги провалюються до колін, а іноді вище.
Передбачити найкращий період для відпочинку в зимових Карпатах складно. Зорієнтуватися можна на місці. Погода стає стабільною в березні, коли дні довші, тепліші та сонячні. У горах ще багато снігу, але перебувати там комфортно.
Важливим елементом підготовки до подорожі в гори є вибір взуття. Ідеальний варіант – зимові трекінгові черевики. Вони забезпечують тепло, стійкість на засніжених стежках і сухість.
Щодо одягу, то основний набір включає:
Не завадить гірськолижна маска, яка захищає від вітру, снігу та морозу. Крім цього, краще брати з собою трекінгові палиці та бахіли, які захистять від попадання снігу та бруду до взуття, а також термос для гарячого чаю. Додаткове спеціалізоване спорядження можна орендувати залежно від відпочинку.
!Перед поїздкою варто переглянути рекомендовані списки спорядження та одягу. Їх публікують на сайтах або в програмі подорожей.
!Завжди беріть з собою термос із гарячими напоями. Це допоможе підтримувати тепло в холодних умовах.
Всі фото надані з архіву клубу туристів «Кулуар»
Посилання на сайт та сторінку в соцмережі Інстаграм клубу туристів «Кулуар»
Читайте також: Подорожі Україною: як змінилися туристичні маршрути під час війни?
Завтра, 10 квітня, в Одесі тимчасово буде перенесено кінцеві зупинки деяких автобусних маршрутів загального користування.… Read More
Зима несподівано повернулася в південні області країни. Сьогодні, 9 квітня, снігом накрило північ Одеської області.… Read More
В Ананьєвому на Одещині дванадцятирічна дівчинка розмалювала помадою надгробки на місцевому кладовищі. За дії школярки… Read More
Скульптуру у вигляді туристичного логотипу Одеси "якоря-серця" відправлять у Пірей, грецьке місто-побратим. При цьому в… Read More
Самоскиди, прибиральні машини, автовишки та іншу техніку отримають «Міські дороги», «Міськзелентрест», «Одесміськсвітло», «Теплозабезпечення міста Одеси»… Read More
Першокурсники Національного університету «Одеська юридична академія» допомогли працівникам Одеського зоопарку упорядковувати територію. Read More