Статті

Журавлі, виноград і корона: як символи князів поступово стали гербами сіл на Одещині

Українське геральдичне товариство, створене 1990 року, дбає про відродження національних герботворчих традицій, допомагаючи громадам у створенні місцевих символів.

Про старовинні герби

Михайлівка

В Україні першими територіальними гербами стали родові емблеми князів Київської Русі. На печатках київських князів з’явилося зображення архангела Михаїла, галицьких князів — Лева, волинських — Георгія Змієборця, чернігівських — Орла, поступово вони перебрались на  герби областей.

Потрапивши у XIV-XVII століттях під владу Великого князівства Литовського та Королівства Польського, українські міста та містечка разом з Магдебурзьким правом отримали й право на свій герб.

Комарівка

Старовинні герби українських міст красномовно нагадують про їхнє багате минуле, традиції, котрі пережили віки. Письменник-науковець з Демидівки Любашівської громади Володимир Панченко присвятив цій темі два енциклопедичні видання: «Старовинні герби українських міст» та «Міська геральдика старої України». У першій книзі автор представив графічні реконструкції, описи та відомості з історії старовинних гербів міст і містечок усіх регіонів нашої держави, відтворені за тогочасними документальними джерелами — від XIV до початку XX століття. Друге видання знайомить читачів з основами геральдики, містить огляд символіки 1111 населених пунктів на території сучасної України, які в минулому мали статус міста або містечка, а також кольорові реконструкції гербів цих поселень та докладні автентичні ілюстративні матеріали.

Нововолександрівка

На жаль, там не вдалося відшукати стародавні герби багатьох районних центрів Одещини, зокрема Любашівки. Свою символіку — герб і прапор — Любашівщина отримала вже в період Незалежності за сприяння та авторства очільника громади Геннадія Павлова. Досі своєї символіки не має новостворена Зеленогірська громада.

Чи матимуть прадавні села свої герби?

Морський піхотинець М. Левицький

Житель Маловасилівського старостату, що на Любашівщині, Михайло Левицький, який разом з родиною захищає Вітчизну на війні, переконаний, що кожне село повинно мати свої геральдичні символи.

Свого часу він дослідив свій родовід і замовив родинний герб, який переніс на бойовий шеврон.

Герб роду Левицьких

А 2021 року патріот замовив у геральдистів варіант герба та прапора сіл тодішньої Маловасилівської сільради: Комарівки, Михайлівки, Новоолександрівки, Великої та Малої Василівок. Над створенням символів працював історик та геральдист Андрій Гречило. За основу взято історію кожного з населених пунктів, місцеві традиції, звичаї та перекази.

Стяг М. Василівки

Так, на гербі села Мала Василівка на синьому полі зображено срібного журавля, який стоїть на одній нозі. У піднятій тримає золоту дубову гілочку з жолудем і двома листочками, під ними – золоте гроно винограду з листочком.

Мала Василівка

Усі герби, згідно з правилами сучасного українського місцевого герботворення, вписано у декоративний картуш, увінчаний золотою сільською короною, що свідчать про статус поселень.

Велика Василівка

На превеликий жаль, геральдична символіка Маловасилівського старостинського округу так і не була затверджена депутатським корпусом Любашівської селищної ради.

Проте захисник України та ініціатор створення гербовника свого краю Михайло Левицький не збирається відступати, бо переконаний, що кожне село заслуговує на свій герб у пам’ять та на честь багатьох поколінь людей, які тут жили, працювали і житимуть далі.

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Останні статті

  • Здоров'я та Медицина
  • Статті

Серцева недостатність: як її розпізнати і чи можна попередити заздалегідь

Як правило, перші симптоми серцевої недостатності проявляються лише при сильному фізичному навантаженні. І якщо, піднімаючись… Читати далі

2024-07-06
  • Статті

Народний Герой України: «Не називайте мене легендою»

Григорій Миколайович Янченко... Відомий український військовий волонтер з Херсонщини... Так сталося, що звуть його ніжно… Читати далі

2024-07-06
  • Новини

В Одесі фітнес-тренер обматюкав військового – «відповідь» прийшла швидко (відео)

У Одесі черговий скандал за участю військових. Цього разу свій «великий розум» та «анекватність» продемонстрував… Читати далі

2024-07-06
  • Статті

Українська душа в кожному творі: на Поділлі відзначили кращих майстрів народного мистецтва

25 червня в медіацентрі Любашівської публічної бібліотеки відбулося вручення престижної серед митців Подільщини премії імені… Читати далі

2024-07-06
  • Новини

В Одеси чути вибухи – ворог атакує балістикою (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Сьогодні вранці, у суботу, 6 липня 2024 року, о 10.47, в Одесі та Одеській області… Читати далі

2024-07-06
  • Новини

Відключень світла в Одесі сьогодні буде менше, але не у всіх

Сьогодні, у суботу, 6 липня 2024 року, НЕК «Укренерго» дарує українцям і, зокрема, одеситам кілька… Читати далі

2024-07-06