Статті

Заробітна плата військовослужбовців: як розраховується, і чи буде підвищення

Зарплати військових із початку повномасштабної війни включали щомісячні доплати у розмірі від 30 до 100 тисяч гривень. З лютого 2022 року їх нараховували всім військовослужбовцям. Нині ці надбавки отримують не всі. З чого складаються виплати військовим, чи позначаться доплата на їхні пенсії, і чи можна очікувати підвищення зарплат, з'ясовувала «Одеське життя».

Як розраховується зарплата військовослужбовцям

Під час дії воєнного стану військовослужбовцям виплачується грошове забезпечення (аналог зарплати) та щомісячні надбавки. Заробітна плата включає посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років та інші.

З початку війни зарплата військових збільшилася. Уряд затвердив два види доплат військовослужбовцям: 100 000 — для всіх, хто на фронті безпосередньо воює з ворогом; 30 000 – решти військовослужбовців, що є фронті. Остання виплата стосувалася широкого кола військових та працівників силових структур. Окрім бійців Збройних сил України та Нацгвардії, її отримували співробітники СБУ, НАБУ, управління Держохорони, Держспецзв’язку, ДСНС Нацполіції. Крім цього, виплати поширювалися на строковиків та курсантів вищих військових навчальних закладів, які знаходилися за межами зони бойових дій та не виконували бойових завдань.

Як змінилися виплати військовослужбовцям

З 1 лютого 2023 року для ЗСУ та Нацгвардії мінімальний розмір грошового забезпечення підвищили. Нові зарплати для військових сьогодні становлять 20 100 гривень на місяць. Для працівників ДСНС та Нацполіції — 17 000 гривень. Премія та надбавки за вислугу років та таємність розраховуються як відсоток від службового окладу. Отже, його підвищення суттєво вплинуло на загальний розмір виплат військовослужбовцям.

Змінилися й умови отримання додаткової щомісячної грошової винагороди у розмірі 30 000 гривень. Його більше не виплачують військовослужбовцям, які перебувають у тилу. Наприклад, тим, хто працює на другій і третій лініях оборони, у матеріально-технічному забезпеченні служить у прикордонних районах областей, де не ведуться бойові дії. Також скорочення виплат торкнулося строковиків, курсантів військових вишів та офіцерів управлінь та штабів.

Кому які надбавки мають виплачуватись?

Надбавку 30 000 гривень, як і раніше, повинні отримувати військові, які виконують завдання:

  • у складі угруповань військ або резерву головнокомандувача ЗСУ;
  • у складі пунктів управління Генштабу, які здійснюють керівництво діючими, угруповання військ;
  • щодо протиповітряного прикриття та наземної оборони об’єктів критичної інфраструктури;
  • щодо забезпечення підрозділів у районах ведення бойових дій згідно з логістичними розпорядженнями.

Навіть якщо військові перебувають не в зоні боїв, а на ротації, але виконують бойові завдання згідно з наказом, вони мають право на виплату 30 000 гривень. Але надбавка виплачується лише період виконання бойових завдань. Крім цього, 30 000 гривень мають отримувати військовослужбовці, відряджені у військові адміністрації у районах ведення бойових дій.

Надбавка в 50 000 гривень передбачена для військових: виконують бойові завдання першого ешелону оборони; у складі органів військового управління, які керують підрозділами першого ешелону оборони або настання на лінії зіткнення

Розмір виплат військовослужбовцям, які працюють у зоні бойових дій, не змінився. Вони, як і раніше, одержують 100 000 гривень надбавки.

100 000 гривень отримують і військовослужбовці сил ППО, які виконують бойові завдання не на фронті. Але ця надбавка виплачується лише згідно з бойовими наказами за час виконання завдань, ураження цілей – тобто коли летять ракети.

Виплати для поранених бійців

Під час безперервного лікування в стаціонарі надбавка 100 000 для військовослужбовців зберігається. Чи виплачуватиме її на період відпустки для лікування, вирішує військово-медична комісія. Якщо отримані травми, контузії, каліцтва визнані тяжкими, надбавку 100 тисяч гривень бійцям зберігають. В інших випадках на час надання відпустки для лікування додаткова винагорода не сплачується.

Чи вплинуть надбавки на стаж військових?

Для військових, яким скасували додаткові виплати у розмірі 30 000 гривень, при розрахунку пенсій нічого не зміниться, стверджують у Пенсійному фонді.

Пенсії військовослужбовцям розраховуються з повного обсягу щомісячного грошового забезпечення – разом із надбавкою за вислугу років, щомісячними доплатами та преміями.

Грошова винагорода в розмірах 30 000, 50 000 або 100 000 гривень до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не належить.

Тобто – ці доплати на розмір пенсії військових ніяк не впливають.

Які пенсії очікують мобілізованих військовослужбовців?

Сьогодні мобілізовані українці складають значну частину в структурі Сил оборони. Разом з тим, «військові» пенсії призначаються тільки в тому випадку, якщо за 25 років страхового стажу людина більше половини провела на службі. Якщо його військовий стаж менший – він отримує «громадянську» пенсію.

Це означає, що період служби не впливає на розмір пенсії військовослужбовців, мобілізованих остаточно воєнного стану. Для них він зараховується до страхового стажу за звичайним місцем роботи. Водночас передбачено пільгу: мобілізований матиме статус учасника бойових дій. А це дає право раннього виходу на пенсію за віком. Для чоловіків – у 55 років, для жінок – у 50. За умови наявності стажу, відповідно, у 25 та 20 років.

Чи піднімуть військовослужбовцям зарплати?

Тим часом сьогодні Верховна Рада готує законопроект про заробітні плати для військових. Документ передбачає підвищення зарплати строковикам до рівня мінімалки та запровадження премій за участь у наступі. А також: – збільшення розміру стипендій курсантам вищих військових училищ та навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи; підвищення рівня фінансового забезпечення інструкторів; уніфікацію оплати праці військовослужбовців усіх структур сил оборони та безпеки у контексті запровадження єдиного стандарту грошового забезпечення.

А ось доплату 30 000 гривень українським військовослужбовцям повертати не збираються. Попри квітневе рішення парламенту щодо повернення цих виплат. Але на це у держбюджеті України коштів не передбачено. І Національний банк не вмикатиме друкарський верстат для повернення раніше скасованих надбавок, заявили в НБУ.

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

Вчора, 21 листопада, Повітряні сили ЗСУ заявили про удар по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою. Але… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22