Регулярні болі в куприку після звичайного забиття або падіння здатні погіршити якість життя людини на місяці, а то й роки. Чому виникає больовий синдром у нижньому відділі хребта та як з ним боротися, розповіла невролог вищої категорії Наталія Гомоненко.
Кокцигодинія — гострі або тягнуть болі в області куприка. Це поширений хронічний больовий синдром, який виникає як в результаті попередньої травми (часто застарілої), так і без видимих причин. Жінки страждають від цього стану приблизно втричі частіше за чоловіків.
Біль у куприку може мати як періодичний, так і постійний характер і тривати роками, несподівано виникаючи і так само раптово зникаючи.
Читайте також: Запитайте у лікаря: через що запалюються лімфовузли
Кокцигодінія не становить небезпеки для життя, але доставляє людині відчутний повсякденний дискомфорт, вимотуючи його. Крім того, біль у куприку здатний спровокувати безсоння, депресію, зниження лібідо і навіть призвести до втрати працездатності.
Виділяють дві форми кокцигодинії:
Загалом даний синдром є поліетиологічним. Це означає, що болі в куприці можуть виникнути через безліч факторів.
До основних причин болю в куприку відносяться:
Спровокувати розвиток болю в куприку здатні також часті запори або проноси, малорухливий спосіб життя, сидяча робота, наявність таких захворювань, як геморой, простатит, остеохондроз, плоскостопість, ревматоїдний артрит.
Читайте також: Запитай у лікаря: як відновити сон за умов війни
У жінок додатковими факторами ризику є ускладнена вагітність та тяжкі пологи.
Основним симптомом кокцигодинії є регулярний біль у крижово-копчиковій зоні, який може віддавати в сідниці, стегно, промежину і нижню частину живота.
За характером біль буває різною: гострою, колючою, ниючою, пульсуючою, переймоподібною. Неприємні відчуття частіше виникають ночами і посилюються при натисканні на куприк, під час ходьби, дефекації, тривалому сидінні, різкому вставанні або при нахилах корпусу вперед. Біль стихає або за зміни положення тіла, або самостійно, без видимих причин.
Частота та інтенсивність нападів варіюються від досить рідкісних і легенів до частих і дуже болючих. У ці моменти хворий може сильно бліднути або потіти, що пов’язано з реакцією нервової вегетативної системи.
Також у людини з кокцигодинією через больові відчуття може помітно змінитися хода, нерідко розвивається синдром подразненого шлунку.
При появі болю характерної локалізації потрібно звернутися до невролога або травматолога, також можуть знадобитися консультації гінеколога, уролога, проктолога, гастроентеролога. Лікар вислухає скарги, проведе огляд та призначить необхідні дослідження: лабораторні аналізи, УЗД органів черевної порожнини, рентген, КТ або МРТ попереково-крижового відділу хребта, ректороманоскопію.
Читайте також: Артроз колінного суглоба: небезпечне захворювання, яке може принести багато проблем
Лікування кокцигодинії підбирається індивідуально і спрямоване на усунення больового синдрому та його причин. Для цього призначаються нестероїдні протизапальні препарати, міорелаксанти, хондропротектори, проносні засоби та мікроклізми, фізіотерапевтичні процедури, масаж, лікувальна фізкультура. При сильних болях проводиться ін’єкційна блокада. Для зняття психологічних симптомів (дратівливість, перепади настрою, апатія, проблеми зі сном) рекомендується прийом седативних препаратів, психотерапія.
Оперативне втручання застосовується рідко, в ускладнених випадках, при переломі або кістці куприка.
Для профілактики проблем з куприком:
Ірина ЛЕБЕДИНЕЦЬ
Читайте також:
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More