Статті

«Заморожене плече»: як можна відновити рухливість руки

Адгезивний капсуліт або синдром «замороженого плеча» проявляється як раптовий біль у плечі або сковування руки. Хто ризикує захворіти на нього та як можна повернути руці колишню рухливість, розповів ортопед-травматолог вищої категорії Юрій Шимон.

Хто схильний до захворювання замороженого плеча

Синдром «замороженого плеча» або адгезивний капсуліт — це запальне захворювання капсули плечового суглоба, при якому в ній виникають спайки і рубці. В результаті фіброзу та зменшення об’єму суглобової порожнини різко обмежується рухливість суглоба, що призводить до вираженого порушення функції руки. Але не панікуйте: при своєчасному зверненні до лікаря та адекватної терапії можливе повне одужання. Мало того, у деяких щасливчиків синдром проходить самостійно.

Виділяють два різновиди захворювання:

  • первинну — виникає мимовільно, без чітко вираженої причини;
  • вторинну — стає наслідком травми, операції на плечі або іншої патології.

Синдром «замороженого плеча» в основному зустрічається у пацієнтів у віці 50-70 років, жінки хворіють на нього частіше за чоловіків. В особливій групі ризику – пацієнти з цукровим діабетом другого типу, на яких припадає майже 20 відсотків усіх випадків захворювання.

У чому причина запального процесу

Точна причина виникнення капсуліту досі не встановлена. Вважається, що пусковим механізмом запального процесу може стати травма плеча, оперативне втручання у цій галузі, хронічні навантаження суглоба, інфекція, пухлина, порушення обміну речовин, гормональний збій. Також адгезивний капсуліт нерідко вважається наслідком інших захворювань — цукрового діабету, остеохондрозу шийного або грудного відділу, ендокринних та аутоімунних патологій, інсульту, інфаркту, хвороби Паркінсона.

Відіграють роль та вікові зміни, спадковість, стресовий фактор.

Як проявляється «заморожене плече»

Основний і первинний симптом захворювання — це стійкий ниючий біль у ураженому суглобі, причому як у напруженому стані, так і в розслабленому. Зазвичай вона турбує без впливу видимих подразників, але може посилюватися після фізичного навантаження, а також у нічний час, що призводить до хронічного недосипання.

На початку біль, як правило, локалізується в плечовій зоні і в області лопатки, пізніше переходячи на шийну зону і безпосередньо сам суглоб. Також можуть спостерігатися набряк та припухлість.

На другій стадії захворювання наявність спайок і рубців у суглобовій капсулі призводить до значного обмеження рухів у ураженому суглобі, особливо при обертанні та відведенні плеча. Це приносить відчутний дискомфорт у побуті: людині стає складно вмиватися, розчісуватися, їсти, переодягатися. Через кілька місяців відбувається майже повне блокування суглоба, що може спричинити тривалу непрацездатність.

На третій стадії захворювання починається «розморожування» плеча і діапазон рухів поступово відновлюється.

Діагностика та лікування капсуліту

При ознаках болю і скутості в області плеча потрібно звернутися до лікаря-травматолога або ревматолога. Діагноз «заморожене плече» ставиться на підставі скарг пацієнта, огляду та спеціальних тестів. Іноді призначаються рентгенографія або МРТ плечового суглоба, аналізи крові та суглобової рідини.

Методи лікування «замороженого плеча» залежать від стадії захворювання і можуть включати ін’єкції кортикостероїдів і препаратів на основі гіалуронової кислоти; прийом знеболювальних, протизапальних засобів та міорелаксантів; застосування мазей, гелів, компресів, а також фізіотерапію, масаж та лікувальну фізкультуру. Крім того, щоб виключити навантаження на суглоб, рекомендується тимчасово знерухомлювати його за допомогою м’якої пов’язки.

Якщо консервативне лікування не дає відчутних результатів протягом двох місяців, пацієнту може бути рекомендована артроскопічна операція.

Профілактика «замороженого плеча»

Специфічних заходів профілактики адгезивного капсуліту немає, але для попередження розвитку запалення в плечовому суглобі рекомендується уникати стресів, травм, підвищених навантажень і перенапруги в області плечей, вести здоровий спосіб життя (правильно харчуватися, бути фізично активним, відмовитися від шкідливих навичок). Також важливо регулярно проходити профілактичні огляди, і за погодженням з лікарем навесні та восени приймати курси вітамінів.

Ірина Лебединець

Читайте також:

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Готуємося до Нового року та Різдва: як вибрати ідеальний подарунок для дитини

Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More

2024-11-22
  • Новини

На Одещині зафіксовано небезпечну інфекцію

Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі сильний вітер повалив дерева та рекламні щити (фото)

Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More

2024-11-22
  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі закриють на ремонт узвіз Віталія Блажка (Марінеско): багато автобусів та трамваїв змінять маршрути

На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More

2024-11-22