У понеділок, 9 травня 2022 року, президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України. Як повідомили у Білому домі, у рамках цього закону – збільшення обсягу поставок зброї та важливого військового обладнання та прискорення темпів її надання Україні.
Документ, відомий як Закон про ленд-ліз про оборону демократії України від 2022 року (The Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022), прискорить передачу в Україну важливої зброї та інших критичних поставок за рахунок скорочення бюрократичної тяганини. Він дозволяє де-факто дарувати обладнання з положеннями, що передбачають, що країни-отримувачі виплатять їхню вартість пізніше.
Як очікується, закон допоможе значно полегшити та прискорити постачання американського військового обладнання в Україну, відродивши програму ленд-лізу, що діяла під час Другої світової війни. Законопроект дасть право адміністрації США аж до 2023 фінансового року включно надавати військову техніку Україні, а за потреби – й іншим країнам Східної Європи.
У тексті законопроекту зазначається, що це робиться, щоб допомогти зміцнити обороноздатність зазначених країн і захистити їх громадянське населення від потенційного вторгнення або від агресії з боку Росії.
Політика ленд-лізу (від англ. lend – давати у позику та lease – надавати в оренду) у 1940-х роках була програмою, в рамках якої США за максимально швидкою та спрощеною процедурою постачали своїх союзників озброєнням, транспортом, продовольством, нафтопродуктами та іншими необхідними товарами для боротьби із нацистською Німеччиною.
Його суть у свій час дуже точно описав президент США Франклін Делано Рузвельт.
«Припустимо, горить будинок твого сусіда, а ти маєш садовий шланг. Позич його сусідові, поки не загорівся і твій будинок. Коли пожежа буде загашена, сусід цей шланг поверне. А якщо шланг виявиться пошкодженим, то заплатить за нього, коли назбирає грошей»,
– сказав він під час прес-конференції восени 1940 року.
Закон про ленд-ліз був прийнятий у березні 1941 року з ініціативи Рузвельта, спочатку для допомоги Великобританії, що боролася з Гітлером. А з жовтня 1941 року США в рамках цього закону почали надавати допомогу Радянському Союзу.
Саме цей закон відіграв ключову роль у розгромі гітлерівської Німеччини.
З часів Другої світової війни закон про ленд-ліз не застосовувався. Тепер Вашингтон готовий за аналогічною процедурою надавати допомогу Україні.
На думку експертів, цей закон має чотири головні переваги для України:
Також багато експертів вважають, що запровадження програми про ленд-ліз зможе сильно спростити бюрократичну тяганину у наданні США допомоги Україні, як це відбувається зараз, коли будь-які процеси з постачання зброї проходять через різних американських чиновників, а це значно гальмує весь процес.
Крім того, фахівці впевнені, що програма ленд-лізу корисна і для самих США, оскільки позитивно вплине на американську економіку і підніме рейтинг президента Джо Байдена.
Фото: LIGA.net, Вікіпедія та з відкритих джерел, відео: НВ
При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More
У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More