Одна з відомих артерій Одеси – вулиця маршала Говорова – нещодавно отримала нову назву. Тепер вона офіційно – вулиця Добровольців. Сама вулиця вже давно стала частиною престижного житлового району: тут зведені сучасні багатоповерхівки, працюють приватні клініки, магазини, кав’ярні. Але ще кілька десятиліть тому її вигляд був індустріальним. Зміна назви – не лише про оновлення мапи, а й про переосмислення історії та символів у просторі міста. Ким був маршал, чиє ім’я вулиця носила десятки років – і кого вшановує тепер, читайте у матеріалі «Одеського життя».
Леонід Говоров – радянський воєначальник, маршал артилерії, один із командувачів, що відіграв помітну роль у боях Другої світової війни. Він народився у 1897 році в селі Бутирки (тепер – Кіровська область, Росія). Свій військовий шлях почав у лавах Білої армії, а закінчив у Червоній.
Говоров став відомим завдяки участі в обороні Москви, а згодом – як командувач Ленінградського фронту, де керував операціями зі зняття німецької блокади в 1943 році. Саме за це він отримав звання Героя Радянського Союзу. У післявоєнні роки він очолив сили ППО СРСР, займався їхньою модернізацією в умовах зростаючого протистояння між СРСР і Заходом.
У політичному житті не був активним, однак як представник командної верхівки Радянського Союзу залишився символом військової доби. Вулицю в Одесі назвали на його честь у 1970-х роках у межах політики героїзації діячів Червоної армії по всьому СРСР.
Читайте також: Коблевську перейменували, Дюк наступний? Чому вулиця в центрі Одеси стала імені Павла Зеленого (відео)
Після початку російської агресії у 2014 році в Україні з’явилось нове суспільне явище – добровольчий рух. Тисячі громадян, серед яких були як колишні військові, так і звичайні цивільні, самостійно вступали до лав захисників. Цей рух став відповіддю на ситуацію, коли держава ще не встигла розгорнути повноцінну мобілізацію, а небезпека була вже поруч.
Перші добровольчі формування почали виникати навесні 2014-го. Вони мали різний характер і структуру. Серед перших формувань були: «Азов», «Донбас», «Айдар», «Херсон» та багато інших.
З часом добровольчі підрозділи було офіційно включено до сил оборони України. У 2022 році, на початку повномасштабного вторгнення, цей рух відновився з новою силою: тисячі українців знову добровільно стали до лав тероборони, ЗСУ, волонтерських батальйонів.
В Одесі, наприклад, активно формувалася 122-га окрема бригада територіальної оборони, яка складалася переважно з місцевих мешканців – айтівців, вчителів, бізнесменів, інженерів, студентів.
Ще на тему: Вулиця, яка більше не сміється: від Ільфа і Петрова до сім’ї Глодан (відео)
У 2017 році в Україні офіційно запровадили День українського добровольця, який щороку відзначають 14 березня. Саме в цей день у 2014 році перші підрозділи добровольців прибули на полігон у Нових Петрівцях, щоб розпочати підготовку до оборони держави.
Нову назву вулиці в Одесі варто розглядати як символічне визнання подвигу простих людей, які без наказу і примусу взяли на себе відповідальність за майбутнє країни. Проте перейменування викликало і суперечки. Більше подробиць – у нашому відео.
Ще більше цікавих та пізнавальних відео дивіться на нашому YouTube-каналі.
На Старій території Одеського ботанічного саду ОНУ розпочався сезон екскурсій з орнітологом. Ми побувалі на… Read More
На Одещині почали ремонтувати ділянку дороги Т-16-08 між Арцизом і Задунаївкою. Роботи виконуються в рамках… Read More
У Кароліно-Бугазі обмежили доступ до пляжів через загрозу безпеці цивільного населення. Нові правила стосуються всіх,… Read More
У п'ятницю, 2 травня 2025 року, в Одесі та Одеській очікується доволі тепла погода з… Read More
Два кілограми спогадів – саме така вага книги-альбому, присвяченого 30-річчю культового українського гурту «Океан Ельзи».… Read More
Замах готувався заздалегідь: нападниця на Стерненка жила поруч і отримувала гроші з РФ — джерела.… Read More