Статті

В Одесі вулицю Салтикова-Щедріна перейменували на Пилипа Орлика: чим прославився цей гетьман

Є в історії України гетьмани, імена яких чітко "прив'язані" до різних фактів та подій. Наприклад, Богдан Хмельницький – Переяславська Рада, Павло Полуботок – бочка із золотом, нібито десь прихована. Ну а чуєш Пилипа Орлика - і відразу спадає на думку перша Конституція України.

Ось про нього сьогодні й поговоримо. Тоді, гадаю, і стане зрозумілим, чому його ім’я значиться серед назв вулиць багатьох міст України, у тому числі й Одеси.

Перший політемігрант

Народився майбутній гетьман у жовтні 1672 року. Отець Степан був із родовитої чеської шляхти, католик, служив монарху Речі Посполитої. Але православна мати хрестила сина за своїм обрядом. 1694 року закінчив Києво-Могилянську академію. Мав успіхи у вивченні історії, логіки, філософії, богослов’я, добре володів багатьма мовами: українською, шведською, німецькою, польською, церковнослов’янською, латиною.

З 1698 по 1700 роки служив писарем у канцелярії Київського митрополита, потім у Полтавському полку, далі старшим кацеляристом Війська Запорізького. З 1702 року – Генеральний писар та довірена особа Івана Мазепи.

В 1708 брав участь у “бунті” Мазепи проти Петра Першого. Після Полтавської битви емігрував до Османської імперії. Разом з Мазепою в Бендери (нині – невизнана ПМР) пішли близько 50 представників козацького старшинства, кілька тисяч запорожців. Це була перша українська політеміграція.

Гетьман у вигнанні

5 квітня 1710 року вони обрали Пилипа Орлика гетьманом України (у вигнанні). Обрання відбулося у присутності османського султана та короля Швеції. Що цікаво: вибори були не безальтернативними. Кандидатами були ще родич Мазепи Войнаровський та прилуцький полковник Горленко. Але Войнаровський потім відмовився від булави. За нього “топив” Карл ХII, але потім підтримав Орлика – освіченого, гнучкого у спілкуванні.

Восени 1710 року Орлик за підтримки шведів вступив у союз із кримськими татарами та Османською імперією. Остання оголосила війну московії. На початку 1711-го Орлик із Бендер розпочав спільний похід запорожців, буджакських татар, поляків та шведів проти московитів в Україні.

На Правобережжі він мав успіхи, населення його підтримало, міста переходили під його владу. Він звернувся до гетьмана Лівобережжя Івана Скоропадського із пропозицією виступити проти московитів.

Але проти Орлика виступило військо під командуванням генерального осавула Бутовича. І було розбито! А далі була тривала облога добре укріпленої Білої Церкви.

Читайте також: «Український Південь»: як козаки-мазепинці переселилися на землі Одещини (відео)

Військовий провал

Бракувало провіанту, і у Орлика почалися проблеми. На підході були нові полки московитів, і Орлика зрадили татари. Вони почали відходити на південь, грабуючи дорогою Правобережжя.

Тамтешні козаки залишили Орлика, кинувшись рятувати сім’ї. З невеликими рештками війська Орлик повернувся до Бендер. У березні 1712-го султан надіслав йому свій фірман (указ), яким віддав під управління Орлика Правобережжя та Запорізьку Січ.

Але буквально через місяць османи підписали договір із московитами: Лівобережжя та Київ дісталися останнім. Та й над Правобережжям влада Орлика виявилася примарною: в 1714 османи і поляки підписали договір, і правобережжя залишилося за Польщею.

До кінця свого життя (1742 рік) Пилип Орлик не припиняв пошуки підтримки різних європейських держав у справі відновлення української державності, позбавлення московського ярма.

Конституція Орлика – перша демократична

Як борець за НЕЗАЛЕЖНІСТЬ він і залишив по собі у віках добру пам’ять. У тому числі й тому, що залишив після себе укладений у квітні 1710 року договір між гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною та козаками Війська Запорозького під назвою “Пакти та Конституції законів і вольностей Війська Запорізького”.

У договорі, який найчастіше іменують “Конституцією Пилипа Орлика”, йшлося про обмеження прав гетьмана, про його обов’язки, було обумовлено майбутній державний устрій. Документ підписали Орлик, а від козацтва – кошовий отаман Кость Гордієнко. Законодавчою владою наділялася Генеральна Рада, тобто. парламент. Вища виконавча влада була у гетьмана, АЛЕ разом із Радою генеральної старшини. Усіми юридичними справами заправляв Генеральний суд.

На думку істориків, це був прецедент: вперше в Європі(!) з’явилася реальна модель вільної незалежної держави, заснована на праві народу на свободу та самовизначення. Таким і увійшов Пилип Орлик до Історії України.

Читайте також: Фортеця, порт, зерно: якою була Одеса 609 років тому (фото, ілюстрації)

А ким був Салтиков-Щедрін?

В Одесі до того, як її перейменували на вулицю Пилипа Орлика, на табличках значилося – Салтикова–Щедріна. Був такий російський письменни–сатирик (1826-1889), з тверських дворян.

Не бачу жодної потреби переказувати його біографію, скажу лише, що до України взагалі, і до Одеси, зокрема він не мав жодного відношення. Чи читати його? Я, нещодавно натрапивши в бібліотеці, взяв, щоб порівняти відчуття від читання зараз із юнацькими (перед цим читав за програмою “російської літератури” у 10-му класі, у 1970 році). В принципі, багато чого знову викликало посмішку. Ось кілька мудрих думок Салтикова – Щедріна, як інсайдера російської реальності:

  • Якщо я засну і прокинуся через сто років і мене запитають, що зараз відбувається в росії, я відповім: п’ють і крадуть…
  • В усіх країнах залізниці для пересування служать, а в нас понад те і для крадіжки.
  • Коли і який бюрократ не був переконаний, що росія є пиріг, до якого можна вільно підходити та закушувати?
  • Російська влада має тримати свій народ у стані постійного здивування.
  • Це ще нічого, що в Європі за наш карбованець дають один полтиник, буде гірше, якщо за наш карбованець будуть давати в морду.

Ну, що скажете, чи змінилося щось у рашці за два століття?

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Останні статті

  • Новини

Прогноз погоди: до чого готуватись одеситам 19 вересня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 19 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Україні можливий потужний землетрус – він захопить і Одесу: прогноз

Кандидат геологічних наук Сергій Кадурін не виключає, що в Україні може статися сильний землетрус, який… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеські школярі отримуватимуть по 10 тисяч: хто і коли

В Одесі школярі, чиї батьки загинули, захищаючи Україну від російських окупантів, щороку отримуватимуть від міста… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська Книжка називатиметься інакше (відеофакт)

Хвиля дерусифікації, що захлеснула Одесу, дісталася і до знаменитого Книжкового ринку (він же – Книжка).… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська міськрада виділила на допомогу ЗСУ сотні мільйонів гривень

Одеська міська рада у ході сесії, що відбулася сьогодні, 18 вересня 2024 року, виділила понад… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Одесі відремонтують узвіз Марінеско: коли почнуть ремонт і скільки він триватиме

Сьогодні, 18 вересня 2024 року, на черговій сесії Одеської міськради ухвалили рішення щодо ремонту злощасного… Читати далі

2024-09-18