Ну коли ж, якщо не до Дня Святого Миколая (6 грудня) розповісти про цю українську родину, яка складалася з самих Миколаїв? Це прізвище увійшло в історію міста... Ну, звичайно, Миколаєва. І в історію нашої країни, і, звичайно, в історію нашої Одеси.
До 2016-го року ця вулиця у Малиновському (нині Хаджибейському) районі Одеси носила ім’я Обнорського. Вкратці: Обнорський Віктор Павлович (1851-1919) – робітник-революціонер, один із організаторів та керівників перших політичних робітничих організацій в російській імперії. Жив в Одесі. А потім цю вулицю назвали на честь Миколи Аркаса. Якого з них!? – має право уточнити будь-хто, поверхнево знайомий з історією наших «півднів». Тому тепер – детальніше.
Наприкінці 18-го століття моряк Андреас Аркас переселився з Греції у щойно народжене тоді місто Миколаїв. І в 1816 році його зусиллями з’явився на світ Микола Андрійович Аркас (Микола перший, 1816-1881 рр.) Він був 12-ю дитиною в родині (вижила лише половина дітей). Почав флотську службу у 1828 році гардемарином, брав участь у різних походах і боях, зростав по службі. У 1871 році він був призначений військовим губернатором Миколаєва.
Саме за нього місто почало потужно розвиватися: там зародилося броненосне суднобудування, був заснований Комерційний банк, відкрито ділянку залізниці Миколаїв-Знам’янка, а також засновано реальне училище, фельдшерську школу та мореходні класи, побудували театр, почали мостити вулиці. Загалом, добру пам’ять залишив про себе Микола Аркас – перший.
А ще у 1853 році в нього народився син – Микола другий (і Микола Миколайович Аркас – перший). Він як народився у Миколаєві, так і помер там же у 1909 році. Своє життя прожив з користю. Вчився у училищі правознавства, закінчив Новоросійський університет (нині Одеський національний університет), служив у морському відомстві в Миколаєві, там же став одним із засновників народної школи з українською мовою викладання. А ще був почесним мировим суддею в Херсоні.
Він увійшов в історію України як автор дослідження «Історія України – Руси», а також першої української опери «Катерина» за мотивами поеми Тараса Шевченка. Він був автором історичної поеми «Гетьман Пилип Орлик», зібрав, обробив і опублікував близько 80 українських народних пісень.
У Миколаєві він створив і потім очолив яхт-клуб. Організував товариство «Просвіта», яке мало свою бібліотеку з читальним залом, аматорську вокальну трупу, хор та драмгурток.
Тут проводили літературно-музичні вечори, читали лекції з історії та культури України. У своїх маєтках у Богданівці та Христофорівці Микола Миколайович (перший) відкрив та утримував за свій кошт українські школи. Саме цьому Миколі Аркасу і присвятили назву вулиці в Одесі.
Слід знати, що серед його суспільно-корисних справ числиться ще одна: у 1880 році зусиллями Миколи Миколайовича (першого) на світ там же, у Миколаєві, з’явився його син, теж Микола Миколайович (другий).
Він пішов по армійській лінії, закінчив кавалерійське училище, служив. З початком Першої світової був мобілізований і призначений у Чеченський кінний полк Окремої Кавказької Туземної дивізії.
Влітку 1917-го Аркас українізував ескадрон, яким командував, назвав його Полтавською партизанською кінною сотнею (вона увійшла до складу Запорізької бригади військ Центральної Ради). Сотня під Києвом воювала з більшовиками, потім охороняла важливі об’єкти у Києві. У 1918 році її було реорганізовано у кінний дивізіон, але вже армії УНР.
Незабаром Аркас із дивізіоном перейшов на бік гетьмана Павла Скоропадського. Деякий час був комендантом Києва. У 1919 році, втомившись від усієї цієї метушні, Аркас емігрував. Помер він у 1938 році, похований у Хусті (Закарпаття).
Для повноти картини скажемо, що у цього Миколи Миколайовича Аркаса теж був син, і звали його… ви вгадали: Микола Миколайович Аркас. Нічим особливим він не відзначився і, відповідно, відомостей про нього небагато. Так вже склалося, що у 3-річному віці його усиновив дід, Микола Миколайович, він його і виховав.
З 1918 року Аркас «четвертий» служив у армії, був контужений. Поїхав у Туреччину, потім жив у Празі, там в Українському вільному університеті захистив докторський ступінь з філософії. Після Другої світової переїхав до Франції, через кілька років – до США. Помер у 1980-му…
Одного із його дітей, вже народжених у США, теж звали Миколою (п’ятий за рахунком). У нього народився вже темношкірий Ніколас (Микола Аркас – п’ятий одружився з афроамериканкою). Вважатимемо його Миколою Аркасом – шостим.
Колаж – Український тиждень
За останніми історичними даними, сьогодні ,19 травня 2025 року, Одесі виповнилося 610 років. Журналістка "Одеського… Read More
Лідер партії «Велика Молдова» Вікторія Фуртуне заявила про своє бажання повернути своїй країні Буджак на… Read More
У другому турі президентських виборів у Румунії здобув перемогу чинний мер Бухареста Нікушор - проєвропейський… Read More
За останніми історичними даними, 19 травня 2025 року Одесі виповниться 610 років. Перша відома назва… Read More
Одеський «Чорноморець» достроково залишає Українську Прем'єр-лігу за підсумками сезону 2024/25. У матчі 29-го туру 18… Read More
У понеділок, 19 травня 2025 року, розпочалася 1181-ша доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More