Статті

В дитинстві купив гармошку і не розстається з нею вже багато років

За крок до свого 90-річчя заслужений гармоніст України Олександр Калінчук взяв участь у проекті «Майстри рідного краю», що реалізує Балтський історичний музей.

Гармоніст із Умані з задоволенням прийняв запрошення директора музею Петра Ткача.

Творча зустріч розпочалася з вшанування пам’яті Анатолія Купчика — талановитого музиканта, засновника народного хору та концертмейстера Балтського педагогічного училища.

Разом з давніми друзями — уродженцем села Плоске, що на Балтщині, викладачем Уманського педагогічного інституту, керівником вокального тріо «Гонта» Василем Семенчуком та дружиною покійного Анатолія Купчика Зінаїдою Миколаївною — перед концертною програмою вони поклали квіти до могили свого друга. А потім спогадами і чарівними мелодіями ділились балтські гармоністи, народні музиканти Павло Піщанський та Станіслав Голембієвський, учасники народного козацького хору «Будьмо».

Замість костюма — гармошка

— Народився я 1934 року у селі Старе, що на Київщині. Вчився грати на гармошці у старших. Пізніше на всі гуляння почали звати саме мене, хоч я був молодим музикантом. Спочатку грав загальновідомі твори, а вже згодом почав імпровізувати, — розповідає Олександр Калінчук. 

На свою першу роботу при колгоспі молодий гармоніст пішов 1949 року.

– Щоб я мав пристойний вигляд, батько хотів купити мені костюм. Але я обрав нову гармошку. З того часу з інструментом нерозлучний, — каже майстер. 

А 1953-го усім селом хлопця проводжали в армію. 

— Служив на флоті. Там теж вдосконалювався як музикант. Взагалі на той час в армії багато солдатів уміли грати на музичних інструментах. 

Після демобілізації приїхав до Умані, де вже на той час мешкали батьки. Згодом  працював у музичній школі. Пізніше — у педагогічному училищі. Гармошка — це моя вірна супутниця в житті, як і дружина, – сміється гармоніст.

Українські пісні – всьому світові

Олександр Калінчук брав участь у різних фестивалях та конкурсах. Він став лауреатом більш ніж 50 фестивалів по всьому світу. Виступав у Чехії, Польщі, Угорщині, Болгарії, Німеччині, Румунії, Італії, Франції. 

 А на одному з Міжнародних фестивалів український гармоніст увійшов до десятки найкращих. І серед 1500 учасників виборов гран-прі. Тоді 78-річний Олександр Калінчук вразив публіку майстерністю виконання саме українських народних мелодій! 

Читайте також:

Share
Любов Кузьменко

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з майже 40-річним досвідом. Пише на культурну, соціальну, історичну та військову тематику. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ), учасниця програми Internews.

Recent Posts

  • Новини

Геннадій Труханов похвалився нагородою від 3-ї штурмової та наразився на критику

Міський голова Одеси Геннадій Труханов отримав подяку від командування Третьої окремої штурмової бригади. Відзнаку вручили… Read More

04-07-2025 в 18:37
  • Статті

Чи можна з усіх зробити «моцартів»: чому навчають у Бессарабській школі мистецтв на Одещині

Напевно, більшість людей люблять бути душею компанії. Є різні способи привернути до себе увагу і… Read More

04-07-2025 в 17:45
  • Статті

Простий рецепт «Дівочого» пирога: готується з того, що є вдома (відео)

Албанці, як і представники інших народів Нижнього Придунав'я, переживали різні часи. Були й ситі роки,… Read More

04-07-2025 в 16:15
  • Новини

У Вилковому озброєні особи зірвали громадські слухання: екологи заявляють про напад (ОНОВЛЕНО)

У місті Вилкове Ізмаїльського району під час громадських слухань зі стратегічної екологічної оцінки сталося надзвичайне… Read More

04-07-2025 в 15:29
  • Статті

Оренда чи розстрочка: що вибрати в Одесі

Вибір між орендою та розстрочкою житла — поширене питання серед тих, хто прагне жити в… Read More

04-07-2025 в 15:17
  • Новини

У трьох балах від рекорду і профтех ламає стереотипи – підсумки національного мультитесту-2025 на Одещині

В Одеській області підбили підсумки Національного мультитесту-2025. Пишатися є чим: 190 учасників набрали 200 балів… Read More

04-07-2025 в 14:34