Статті

Роман Шухевич: як головнокомандувач УПА двічі обхитрив КДБ

Сьогодні, 30 червня, День Народження Романа Шухевича, одного з найвідоміших діячів в історії УПА. Народився він 1907 року. З 1943 року він став головнокомандувачем УПА, але вже на той час мав значний досвід військових дій та організаційної роботи. В українському національному русі він відомий під псевдонімом Тарас Чупринка. Шухевич двічі приїжджав до Одеси на лікування, незважаючи на переслідування з боку радянських спецслужб, обидва рази уникаючи їхніх дій і залишаючи їх «з носом».

Диверсант зі стажем

Роман Шухевич народився у Львові. Він був одним із перших учнів у школі, займався спортом і мріяв переплисти Ла-Манш. Закінчив політехнічний інститут і заочно музичний.

1941 року, пройшовши військову підготовку у німецькій розвідувально-диверсійній школі, Шухевич став одним із командирів батальйону «Нахтігаль», сформованого з українців. Проте воювати за фашистів українські патріоти не збиралися — знання, здобуті у німців, вони хотіли використати для створення української армії. Тому Шухевич утік, і гітлерівці оголосили його у розшук.

Не менш азартно Шухевичем полювали і радянські спецслужби. Його оголосили у всесоюзний розшук, а фотографії розмістили у всіх орієнтуваннях.

Незважаючи на це, Шухевич примудрився пройти лікування у Лермонтовському санаторії Одеси — під носом у агентів КДБ.

Кардіограма з ризиком для свободи

Навесні 1948 року Роман Шухевич за фіктивними документами на двох учителів у супроводі підпільниці Галини Дідик прибув до Одеси на лікування.

Вони придбали курс дорогих оздоровчих процедур і протягом півтора місяця лікувалися у кардіолога Неллінгера та професора Сігала.

Шухевича також обстежили в одному із військових шпиталів Одеси, де був рідкісний апарат для зняття кардіограми. Кожен візит до лікаря був ризикованим, і поки Шухевич був на процедурах, Дідик чекала на нього під дверима з пістолетом у кишені, а сам Шухевич не розлучався з ампулою отрути.

Удвох з Дідиком вони гуляли центром Одеси, бували в музеях та театрах, фотографувалися, але ніхто на них навіть не звернув уваги. При цьому у фальшивому паспорті Шухевича була вклеєна така сама фотографія, яка фігурувала у всіх орієнтуваннях та документах КДБ.

Через рік Шухевич приїжджав на лікування до Лермонтовського санаторію ще раз, за тими ж документами. Тоді купаючись у морі, він втратив медальйон-ікону, який йому подарувала мати, і вважав це поганою прикметою. З Одеси він їхав із передчуттям швидкої смерті.

Помер Роман Шухевич 5 березня 1950 року — застрелився, коли його намагалися заарештувати.

Ще на тему: 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

2 липня в Україні святкують День працівника податкової служби

Сьогодні, 2 липня, своє свято відзначають люди у формі, від яких багато в чому залежить… Читати далі

2024-07-02
  • Новини

Війна, день 860-й: що буде з військовою допомогою Україні в разі перемоги Трампа

У вівторок, 2 липня 2024 року, розпочалася 859-та доба з початку повномасштабного вторгнення Росії в… Читати далі

2024-07-02
  • Статті

Афіша Одеси на 2 – 4 липня: безкоштовні виставки, концерти, вистави

Другий місяць літа. Синоптики прогнозують, що він буде дуже спекотним. Подивимось, чи буде він спекотним… Читати далі

2024-07-02
  • Новини

Анекдот дня: хто стукає у двері одеського дворика

Доброго ранку всім нашим читачам! Новий день уже вступив у свої права, і, як завжди,… Читати далі

2024-07-02
  • Новини

День спортивного журналіста, НЛО та працівника податкової: що ще святкують 2 липня

Що святкують в Україні та світі 2 липня. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Читати далі

2024-07-02
  • Новини

Не варто розмовляти з жінками та залишати на ніч брудний посуд і одяг: що відзначає церква 2 липня

Церковне свято сьогодні, 2 липня. Розповідаємо, пам'ять яких святих шанують православні віряни цього дня, в… Читати далі

2024-07-02