Статті

Український диплом за кордоном: чи легко працевлаштуватися за фахом?

Дедалі частіше Міністерство освіти України ініціює об'єднання одеських вишів. Як правило, проти таких «прогресивних новацій» виступають не тільки викладачі університетів, а й студенти. У більшості випадків причину протестів вони пояснюють побоюванням втратити диплом престижного навчального закладу. Адже за кордоном котируються далеко не всі свідоцтва про освіту. Чи визнають дипломи, отримані в Україні, за кордоном, дізнавалося «Одеське життя».

Лісабонська конвенція: центри академічного визнання

Працевлаштуватися за кордоном нашим співгромадянам, які виїхали з України через війну, в принципі, нескладно. Але більшості, зрозуміло, хочеться працювати за фахом. І можливість така є. Адже Україна уклала з багатьма країнами міжнародні домовленості про підтвердження дипломів – Лісабонську і Гаазьку конвенції.

Лісабонську конвенцію підписали 44 країни Європи. А крім того – Австралія, Ізраїль, Казахстан, Канада та США.

Країни, що підписали Лісабонську конвенцію

Країни-учасниці зобов’язуються визнавати документи про освіту громадян держав, які уклали цю угоду. Для того, щоб прискорити цю процедуру, утворено Європейську мережу центрів з академічного визнання – ENIC-NARIC Network. Працює вона у 55 країнах, зокрема і в тих, що належать до регіону ЮНЕСКО.

В Україні філія ENIC-NARIC розташована за адресою вул. В. Чорновола, 25, м. Київ. Туди можна звернутися за детальними роз’ясненнями.

Стаття на тему: Глобальне обʼєднання вишів: скільки їх залишиться в Одесі після реформи?

Гаазька конвенція: вимога апостиля

Ще одна важлива міжнародна угода – Гаазька конвенція. Сьогодні її прийнято у 124 країнах. Завдяки їй, Україна отримала простіший спосіб засвідчення офіційних документів. Зокрема, і дипломів. Єдина вимога для їхнього міжнародного визнання – апостиль. Це міжнародний штамп, що підтверджує автентичність і законність документа. Він проставляється безпосередньо на дипломі або може бути оформлений як додаток. І в цьому разі він має таку саму силу, як і оригінал документа. В Україні апостиль проставляють Міносвіти, Мін’юст або МЗС.

Апостиль

У деяких країнах для легалізації диплома необхідний подвійний апостиль – на оригіналі документа і на його нотаріально посвідченому перекладі.

Є країни, де для працевлаштування апостиль не потрібен. Це Польща, Молдова, Чехія, Сербія, Румунія, Угорщина, Литва, Латвія, Македонія, Болгарія та Естонія. Не потрібен апостиль і в державах, з якими Україна уклала договори про правову допомогу. Вони скасовують обов’язкову легалізацію документів. Серед них: Азербайджан, Вірменія, Грузія, Казахстан.

Легалізація диплома: як її отримати?

Легалізація диплома – це його перевірка відповідно до чинного законодавства іноземної держави. А також засвідчення дійсності освітнього документа.

Процедуру консульської легалізації диплома потрібно пройти в разі необхідності його підтвердження для країни, яка не є учасницею Гаазької конвенції.

Для цього потрібно звернутися в консульську службу МЗС України – відділ апостиля, легалізації та витребування документів. Деякі держави вимагають перекладу освітніх документів, завірених нотаріусом, з апостилем Міносвіти України.

Час процедури перевірки та визнання дипломів у кожній країні різний – від кількох тижнів до кількох місяців.

Отримати інформацію про процедуру легалізації українських дипломів можна, звернувшись до:

  • національного інформаційного центру академічної мобільності. Телефони: (044) 484-64-25, (050) 957-45-75;
  • департаменту консульської служби МЗС України. Телефон: (044) 279-79-61.

Необхідні документи для підтвердження українських дипломів у кожній країні відрізняються. Але обов’язково потрібно подати:

  • паспорт і посвідку на проживання;
  • мовний диплом певного рівня;
  • заяву з проханням визнати український диплом;
  • український диплом і додаток;
  • апостиль диплома і додатка, перекладений державною мовою країни та нотаріально засвідчений.

Чий диплом не ухвалять за кордоном?

Положення Лісабонської конвенції не мають обов’язкової сили – лише рекомендаційний характер. Тому не позбавляють наших співгромадян обов’язкових процедур підтвердження українського диплома за кордоном. У Німеччині, приміром, цей процес може затягнутися на довгі місяці.

– Українцям тут досить складно підтвердити свій диплом, – розповідає одеситка Марія, яка проживає зараз у місті Котбусі у федеральній землі Бранденбург. – Для українських юристів, наприклад, це взагалі практично неможливо. Адже законодавства України та Німеччини – різні. Зрозуміло, що дипломи українських юридичних університетів тут не приймають. Моя подруга, яка закінчила юрфак, зараз працює пакувальницею. Щоб працювати за фахом, їй доведеться вчитися заново.

Читайте також: Юракадемія протестує, ОНУ мовчить: що відомо про скандальне злиття двох вишів?

Усі професії в Німеччині поділяються на регламентовані та нерегламентовані. Дипломи за нерегламентованими спеціальностями підтвердити відносно просто. До них належать професії у сфері інформаційних технологій, природничих наук, економіки, творчості.

Регламентовані – це, зокрема, спеціальності юриста, лікаря, архітектора, психолога. Головна умова підтвердження регламентованих дипломів – збіг програм навчання. Чим більше відповідностей, тим імовірність визнання освітніх документів вища.

Диплом визнають частково

Належать до регламентованих і професії, пов’язані з вихованням дітей. Марія ж свого часу закінчила Південноукраїнський національний педагогічний університет імені Ушинського за спеціальністю «педагог дошкільної освіти». Нині вона теж працює пакувальницею і продовжує вивчати німецьку мову. Хоча вже має мовний рівень В2. А це цілком достатньо, щоб влаштуватися на роботу за професією.

Марія

У тому, що найближчим часом їй вдасться підтвердити свій диплом, Марія не впевнена. Процедура визнання документа про освіту – дуже складна. Тривати може протягом пів року. І, вірогідно, визнають український диплом педагога лише частково.

– Фахівець із підтвердження іноземних дипломів розповів, що перевірятимуть план навчання за дипломом. Я отримаю опис по пунктах: що відповідає параметрам аналогічного диплома в Німеччині, а що – ні. І що я повинна буду зробити, щоб заповнити прогалини. Але в будь-якому разі я зможу підтвердити наявність вищої освіти. А з таким підтвердженням мені буде легше знайти більш високооплачувану роботу, – вважає Марія.

Як підтвердити медичний диплом?

Тетяна приїхала до Німеччини з Миколаєва. В Україні 14 років працювала лікарем-стоматологом. Закінчила Одеський національний медичний університет.

За словами Тетяни, процес визнання українського медичного диплома може тривати близько двох років. Зараз вона посилено вчить німецьку мову. Щоб подати документи на підтвердження диплома, рівень володіння мовою має бути як мінімум В2.

Тетяна

Тетяні вдалося працевлаштуватися за фахом. Вона працює в кабінеті стоматології, яким володіють вихідці з СНД. Медпрацівники в Німеччині потрібні. Але через непідтверджений диплом їй могли запропонувати лише посаду асистента. Водночас, постійно спілкуючись з лікарями та пацієнтами, Тетяна отримує мовну практику. І сподівається на підтвердження диплома.

Під час підтвердження освітнього документа, крім планів навчання, порівнюється кількість годин з різних дисциплін. Враховується і робочий стаж. Специфіка стоматологічної допомоги в Німеччині та Україні багато в чому відрізняється. І зазвичай дипломи українських медиків підтверджують лише частково.

– Після того, як вивчиш мову на достатньому рівні, потрібно буде пройти ще спеціалізовані медичні курси та мовні. Адже лікарю треба вільно спілкуватися з пацієнтами та колегами. А потім ще рік апробації. Тобто працюватимеш під керівництвом місцевого лікаря. І якщо все буде добре, то підтвердити диплом можуть навіть без іспиту, – розповідає Тетяна.

А ще ви можете дізнатись: Приватні школи Одеси: ТОП закладів, де діти хочуть вчитися

Термін перебування українських біженців у Німеччині – так само, як у всіх країнах ЄС, – подовжено до березня 2026 року. Водночас уряди держав, які надали тимчасовий захист українцям, планують скоротити їхню фінансову підтримку та соціальні пільги. Скорочення виплат підштовхуватиме більшу кількість біженців знайти роботу. Якщо ж термін тимчасового захисту надалі не буде подовжено, працевлаштування стане для них єдиним легальним способом залишитися за кордоном. І працювати, звісно, хочеться за фахом.

Share

Recent Posts

  • Новини

“Золоте перо свободи 2025”: заслугу українських незалежних журналістів відзначили у Верховній Раді

Комітет з питань свободи слова Верховної Ради України вітає українських журналістів із отриманням престижної міжнародної… Read More

06-05-2025 в 21:54
  • Новини

Обіцяв прибутки, зібрав мільйони: в Одесі затримали засновника фінансової піраміди

В Одесі поліцейські викрили шахрая, який видавав себе за власника фінансової компанії, що нібито спеціалізується… Read More

06-05-2025 в 20:31
  • Новини

На Одесу насувається гроза: прогноз погоди на 7 травня

Завтра, у середу, 7 травня 2025 року, синоптики прогнозують в Одесі та Одеській області хмарну… Read More

06-05-2025 в 19:33
  • Статті

Вполюй, якщо зможеш! Мисливці Одещини про заборону на полювання: кому від цього краще?

Мисливці Одещини вкотре б’ють на сполох, бо через заборону на полювання в регіоні зросла популяція… Read More

06-05-2025 в 17:43
  • Новини

Одеса відзначить 610-річчя фестивалем, що оживляє минуле – на гостей чекає насичена програма

У травні 2025 року Одеса відсвяткує свою історичну спадщину фестивалем «Одесі 610», який триватиме п’ять… Read More

06-05-2025 в 16:58
  • Статті

Зимовий похід УНР: як козаки з Одещини билися проти червоних і білих

У бурхливий період національно-визвольної боротьби 1917-1921 років формувалась молода Українська народна республіка. Повсюди панували анархія,… Read More

06-05-2025 в 16:32